אוניברסיטת תל אביב הכריזה על הזוכים בתארי דוקטור כבוד לשנת 2018

חוקרים פורצי דרך, פילנתרופים ויזמים ברשימת מקבלי תארי ד"ר כבוד של אוניברסיטת תל אביב לשנת 2018

15 אפריל 2018

כמדי שנה, תעניק אוניברסיטת תל אביב תארי כבוד לשורת דמויות ציבוריות מובילות, חוקרים פורצי דרך ומנהיגים מעוררי השראה מהארץ ומהעולם. הטקס החגיגי יתקיים ב-3.5.18 במסגרת אירועי חבר הנאמנים.

 

מקבלי תואר דוקטור כבוד:

 

ד"ר קרנית פלוג, ישראל – נגידת בנק ישראל

ד"ר קרנית פלוג מכהנת כנגידת בנק ישראל מאז אוקטובר 2013, לאחר ששימשה לאורך שנים כסגנית הנגיד וכראש מחלקת המחקר של בנק ישראל. התואר מוענק לה לאות הוקרה על ניהול קפדני ומצוין של המדיניות המוניטרית והכלכלה של מדינת ישראל; על תפקידה החלוצי כנגידה האישה הראשונה של בנק ישראל; על מחויבותה ארוכת השנים לשגשוג המדינה, ליציבות המשק ולקדמה חברתית בישראל; על רוח השוויון שגילתה כשתמכה ביוזמות למניעת אפליה על רקע גיל ולצמצום פערים חברתיים; על מחקריה בתחומים חיוניים, בהם מקרו-כלכלה, שוק העבודה וחינוך; ועל קשריה החמים לאורך השנים עם אוניברסיטת תל אביב.

 

מא יון (ג'ק מא), סין – מייסד ויו"ר קבוצת אליבבא

ג'ק מא הינו מייסד ויו"ר קבוצת אליבבא, החברה המובילה בעולם בתחום המסחר האלקטרוני, המספקת שירותים לעשרות מיליוני עסקים קטנים ויזמים בכל העולם. מא הוא בעל תואר בהוראת השפה האנגלית, ובצעירותו עבד כמורה במשך שש שנים – עיסוק שהשפיע עמוקות על תפיסתו החברתית והעסקית עד היום. ב-1995 יזם את פיתוחו של המדריך העסקי המקוון הראשון בסין, וב-1999 הוביל את הקמת אליבבא. התואר מוענק לו לאות הוקרה על הישגיו כיזם וכאיש חזון, ששינו את פני עולם העסקים והאינטרנט בסין וברחבי העולם; על רוחו האיתנה אל מול קשיים ומכשולים בדרכו אל מעמדו הנוכחי, כאיש עסקים מוערך ובעל השפעה בינלאומית; על תבונתו העסקית בהקמת ובהובלת קבוצת אליבבא; על תמיכתו המופתית ביוזמות האו"ם לקידום פיתוח בר-קיימא; על פעילותו הפילנתרופית הענפה בתחומי החינוך, העצמת נשים, סיוע באזורי אסון, מלחמה בעוני והגנה על חיות הבר ועל הסביבה; ועל מאמציו לחידוש אמנויות הלחימה הסיניות, והבאתן אל קהלים נרחבים ברחבי תבל.

 

ד"ר אילנה דיין-אורבך, ישראל – עיתונאית

ד"ר אילנה דיין היא עיתונאית ישראלית, בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני ודוקטורט במשפטים מאוניברסיטת ייל בארה"ב. מאז שנת 1993 היא משמשת כעורכת וכמנחת 'עובדה', תכנית התחקירים המובילה בישראל. בנוסף היא מלמדת קורס בנושא חופש הדיבור בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב. התואר מוענק לה לאות הוקרה על תרומתה המשמעותית לשיח האזרחי והדמוקרטי בישראל, כעיתונאית חוקרת, מרצה למשפטים ואושיית תקשורת, הזוכה לכבוד ולהערכה; על חשיפות נועזות שקראו תיגר על המוסכמות, ופתחו זוויות ראייה חדשות על הפוליטיקה, החברה והתרבות בישראל; על נחישותה הבלתי נלאית להביא מידע מדויק לציבור; על תרומתה להעלאת מגוון נושאים חשובים אל סדר היום הציבורי; ועל מחויבותה לטיפוח דורות חדשים של משפטנים ואינטלקטואלים לאורך עשרות שנים.

 

ד״ר דמיטרי ב׳ זימין, רוסיה – מדען ויזם

ד"ר דמיטרי ב' זימין הינו פרופסור להנדסה, מנהיג טכנולוגי ויזם רוסי, מייסד, מנכ"ל לשעבר ונשיא כבוד של ספקית הסלולר הרוסית וימפלקום (Vimpelcom Ltd.). במסגרת קשריו החמים עם אוניברסיטת תל אביב יזם תכניות ללימודי המשפט הרוסי ולחילופי סטודנטים בפקולטה למשפטים, וייסד את מכון זימין לפרויקטים משפרי עולם בפקולטה להנדסה. התואר מוענק לו לאות הוקרה על הישגיו יוצאי הדופן כמדען, כממציא, כאיש עסקים וכפילנתרופ; על תעוזתו, כישוריו ויוזמתו בהקמת מפעילת הסלולר וימפלקום, שהייתה לחברה הרוסית הראשונה שנסחרה בבורסה לניירות ערך בניו יורק; על קריירה אקדמית עשירה ופורייה לאורך יותר מ-60 שנה; על אמונתו העמוקה בכוח ההשכלה, והקמת העמותה הראשונה התומכת במדע בסיסי ובהשכלה ברוסיה שלאחר העידן הסובייטי; ועל ידידותו כלפי מדינת ישראל ומחויבותו לקידום השפעתה החיובית של ישראל על רווחת בני האדם בכל העולם.

 

ד״ר לואיס אלברטו לאקאיה דה הררה, נשיא אורוגוואי לשעבר

ד״ר לואיס אלברטו לאקאיה דה הררה כיהן כנשיא אורוגוואי בין השנים 1995-1990. מאז ועד היום הוא נודע כידיד יקר ותומך נלהב של מדינת ישראל, ונמנה על מקימי "יוזמת ידידי ישראל' ב-2010. התואר מוענק לו לאות הוקרה על הישגיו יוצאי הדופן כנשיאה לשעבר של הרפובליקה המזרחית של אורוגוואי, וכמדינאי, מחוקק ועיתונאי בינלאומי; על מחויבותו הנועזת להגנה על ערכי הדמוקרטיה ועל זכויות האדם; על קידום רפורמות כלכליות וחברתיות באורוגוואי; על גינוי נחרץ של אנטישמיות ושל אפליה בכל צורותיה; על רחשי הידידות החמים שלו כלפי אוניברסיטת תל אביב, והשתתפותו הנלהבת באירועים של אגודת ידידי האוניברסיטה בארגנטינה; ועל הידידות הכנה והבלתי מתפשרת, ללא תנאי, כלפי העם היהודי ומדינת ישראל, לאורך עשרות שנים.

 

פרופ׳ לזלו לובש הונגריה – מתמטיקאי פורץ דרך

פרופ' לזלו לובש הינו מתמטיקאי בינלאומי מהשורה הראשונה, חלוץ ופורץ דרך בתחומי הקומבינטוריקה, תורת הגרפים ומדעי המחשב. כבר בנעוריו זכה במדליות זהב באולימפיאדת המתמטיקה הבינלאומית. הוא זכה בפרס וולף וכיהן כנשיא האיחוד המתמטי הבינלאומי, וכיום הוא נמנה על סגל המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת אטווש לורנד בבודפשט. התואר מוענק לו לאות הוקרה על הישגיו כמתמטיקאי בעל שם עולמי, מאבותיה המייסדים של הקומבינטוריקה המודרנית; על תגליותיו בתחום התורה האלגוריתמית, שהשפיעו באופן עמוק על המתמטיקה הטהורה ועל מדעי המחשב; על סגנונו הייחודי בהוראה ובכתיבה, המציג את המדע בצורה נגישה ובלתי פורמלית; על קשריו האמיצים והפוריים עם הקהילה האקדמית בישראל, ובייחוד על שיתופי הפעולה המחקריים עם מדענים באוניברסיטת תל אביב.

 

פרופ' קנוט ו. אורבן, גרמניה – פיסיקאי פורץ דרך בתחום המיקרוסקופיה האלקטרונית

פרופ' קנוט ו. אורבן הינו פיסיקאי בעל שם בינלאומי, ממייסדי מרכז ארנסט רוסקה למיקרוסקופיה וספקטרוסקופיה עם אלקטרונים. בין השנים 2010-1987 עמד בראש המכון לחקר מיקרו-מבנים במרכז המחקר בעיר יוליך שבגרמניה – ממרכזי המחקר הבינתחומיים הגדולים באירופה. התואר מוענק לו לאות הוקרה על קריירה אקדמית מזהירה שהתפרסה על פני יותר מארבעה עשורים – כפיזיקאי, כחוקר בתחום מדע החומרים וכחלוץ הדור הבא של מיקרוסקופיה אלקטרונית; על הפיתוח המהפכני של מיקרוסקופ אלקטרוני בעל יכולת לתיקון סטיות, אשר זיכה אותו בפרסים יוקרתיים רביים, בהם פרס וולף לפיסיקה; על ידידותו החמה והכנה כלפי מדינת ישראל; ועל שיתוף פעולה ממושך ופורה עם מדענים באוניברסיטת תל אביב.

 

 

מקבלי תואר עמית כבוד

 

להקת מחול בת שבע, ישראל

להקת מחול בת שבע נוסדה בשנת 1964 על ידי הברונית בת שבע דה רוטשילד, וכיום היא נמנית על הלהקות המובילות בעולם בתחום המחול העכשווי. מדי שנה היא עורכת כ-250 הופעות בפני כ-100,000 צופים בישראל וברחבי העולם. התואר מוענק לה על תרומתה להעצמת חיי התרבות בישראל במשך למעלה מיובל שנים; על רפרטואר עשיר של הפקות, המבטאות מקוריות אמנותית ישראלית, ואשר, בהובלתו רבת החזון של אוהד נהרין, הפכו אותה לאחת מלהקות המחול האהובות והמוערכות בעולם; על הקול הכוריאוגרפי האמיץ והנכונות לפרץ דרכים חדשות בתנועה ובהבעה במחול; על מחויבותה הבלתי מתפשרת לטיפוח המצוינות והשוויון ביצירה האמנותית; ועל תפקידה החשוב בייצוא אוצרות התרבות של ישראל לקהלים בינלאומיים.

 

לילי פייזר-רסין, ישראל

לילי פייזר-רסין היא פילנתרופית ישראלית, חברה בהנהגת ויצו העולמית, וחברת אגודת הידידים וחבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב. במהלך השנים תמכה בפרויקטים רבים לקידום סטודנטים וחוקרים צעירים באוניברסיטת תל אביב, ולאחרונה תרמה לבניית מתחם הכניסה לגן הבוטני. התואר מוענק לה על אהבתה העמוקה למדינת ישראל ומסירותה להתפתחותה המדעית והחברתית; על רוח החמלה שבאה לידי ביטוי בפרויקטים לקידום הבריאות והחינוך, שוויון הזדמנויות, צמצום פערים חברתיים וסיוע לנזקקים; על מאמציה להרחבת המורשת הפילנתרופית של משפחתה על ידי העצמת החברה הישראלית; ועל עשרות שנים של תמיכה בצמיחתה האקדמית והתרחבותה הפיזית של אוניברסיטת תל אביב, כחברה מסורה בחבר הנאמנים וכתורמת נאמנה.

 

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive