אוניברסיטה בעם

לידע הנלמד באוניברסיטה בעם- כוח לגשר על פערים חברתיים 

אוניברסיטה בעם
אוניברסיטה בעם מכל הלב
מגמות לימוד

"עבור אדם אחד מדובר בצעד טבעי ופשוט, עבור אחר זוהי לפעמים הגשמת חלום".  עדי קול, יוזמת ומובילת הפרויקט "אוניברסיטה בעם".

 

כשאקדמיה וקהילה נפגשים

בשעות הערב, כשכיתות הלימוד באוניברסיטת תל-אביב מתרוקנות והאורות כבים, מגיעים לשערי האוניברסיטה סטודנטים אשר לא האמינו שיום יבוא והם ייכנסו  לאוניברסיטה בדלת הראשית, תלמידי  "אוניברסיטה בעם".

 

1000 תלמידים לומדים מדי שנה באוניברסיטה בעם, גברים, נשים ונוער מאוכלוסיות סיכון ומצוקה, בעלי נגישות מוגבלת להשכלה גבוהה. בעזרת המוטו "דמוקרטיזציה של הידע", הקימה יוזמת ומובילת הפרויקט, ד"ר עדי קול,  תכנית  המקנה ידע אקדמי שימושי בתחומים כמנהל עסקים, פסיכולוגיה, משפטים ורפואה, לאוכלוסיות אשר לא זכו ללימודים אקדמאיים בעבר, ואשר עבורם נתפסת האוניברסיטה כחלום רחוק. המרצים של אותם תלמידים הינם סטודנטים לתואר ראשון  המרוויחים מהפרויקט קרדיט אקדמי, התנסות פרקטית, אבל יותר מכל הרבה סיפוק אישי וחווית הדרכה יוצאת דופן.

 

לימודים עם משמעות 

דניה דעואל, בת 24 מתל-אביב וסטודנטית שנה ג` לפסיכולוגיה ולחינוך, היא אחת מתוך ארבעים הסטודנטים שזכו לקחת חלק בחוויית ההדרכה בשנה החולפת. דניה, שהדריכה קבוצה של ילדי משפחות מטופלות רווחה, מספרת כי חיפשה ליצוק משמעות נוספת לתקופת לימודיה. "כששמעתי לראשונה על `אוניברסיטה בעם` הרגשתי שאולי מצאתי את הדרך. המפגש עם התלמידים שלי העניק לי כוחות מתוך למידה על הדרכים בהן הם מתמודדים עם חייהם. מעבר להיותם תלמידים, הם  פשוט נכנסו לי עמוק לתוך הלב והנשמה. היום אני יכולה לומר שהשתתפותי ב"אוניברסיטה בעם" מבטיחה לי כי אזכור את תקופת לימודי באוניברסיטה כחוויה משמעותית ובלתי נשכחת".

 

ידע הוא כוח לשנות

"ניתנה לי ההזדמנות ללמוד משפטים והלימודים הולידו בי ביטחון בחיים ואת החשק להמשיך ללמוד. היום אני יודע- ידע זה כוח." מנשה אזום, סיים בהצטיינות שלוש שנות לימודים ב"אוניברסיטה בעם".

 

זה כבר שש שנים שהתכנית "אוניברסיטה בעם" מספקת ידע לאנשים שנסיבות החיים מנעו מהם את הגישה למוסדות הידע של ההשכלה הגבוהה. הלימודים מתקיימים פעם בשבוע למשך שני סמסטרים במסגרת ארבעה קורסי מבוא. מלבד ידע וכלים לימודיים, התכנית מסייעת לשיפור הדימוי העצמי של המשתתפים, ומעניקה להם תחושת מסוגלות ועוצמה אישית וחברתית. באמצעות השינוי בתפיסת המשתתפים את עצמם, מבקשת התכנית להניע אותם ליצור שינוי  משמעותי בחייהם המקצועיים, ולהפוך אותם לשותפים פעילים בחברה הישראלית. 

 

יוסי, מכור לסמים לשעבר ואחד ממאות התלמידים שזכו לחוויה הנדירה, מספר כי התכנית "אוניברסיטה בעם" אפשרה לו לשפר את כושר הביטוי ולקבל את ההשכלה והידע הנחוצים לו כדי לתפקד בחיי היומיום. "בילדותי נוצר אצלי תסכול רב כלפי החברה, אך בתכנית אפשרו לי להרגיש אמפתיה. השנאה נעלמה, קיבלתי ים של אהבה ואת וירוס הלימודים. "

 


לאתר אוניברסיטה בעם  >>

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive