ד"ר לב אפלבאום - הזוכה הישראלי הראשון במדליית הויגנס היוקרתית

ד"ר אפלבאום זכה במדליה הודות לפיתוחו המהפכני של מערכת למיפוי סביבות מורכבות, המשמשת למחקר ארכאולוגי וסביבתי, לאיתור מרבצי משאבים שונים כמו גז ונפט, ואף למעקב אחר סופות טורנדו בארה"ב

10 דצמבר 2018
ד"ר לב אפלבאום - הזוכה הישראלי הראשון במדליית הויגנס היוקרתית
האגודה האירופית למדעי כדור הארץ (EGU) החליטה להעניק לד"ר לב אפלבאום, עמית מחקר מהחוג לגיאופיזיקה ולמדעים פלנטריים בפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר באוניברסיטת תל אביב, את המדליה היוקרתית על שם כריסטיאן הויגנס. ד"ר אפלבאום הוא הישראלי הראשון שזוכה לכבוד זה.
 
מדליית כריסטיאן הויגנס מוענקת לחוקרים פורצי דרך שתרמו תרומה משמעותית לתחום המכשור ומערכות המידע במדעים הפלנטריים. ד"ר אפלבאום יקבל את המדליה בטקס שיערך בווינה, אוסטריה, באפריל 2019, במסגרת האספה השנתית של EGU.
 
"אני נרגש מאוד מהמעמד", אמר ד"ר אפלבאום. "קיבלתי ברכות רבות מקולגות שלי בכל רחבי העולם, ואני גאה בכך שישראל זכתה במדליה אחת נוספת. ה-EGU משמש למעשה כארגון העולמי המוביל בתחום הזה של מדעי כדור הארץ, ולישראלים יש נוכחות מרשימה בין מקבלי המדליות השונות. אמנם, אני הישראלי הראשון שמקבל את מדליית הויגנס, אבל בשנה שעברה פרופ' פנחס אלפרט מהמחלקה שלי באוניברסיטת תל אביב קיבל את מדליית בירקנס של EGU על תרומתו יוצאת הדופן להבנת הדינמיקות באטמוספרה".

 
ד"ר אפלבאום זכה במדליה הודות לפיתוחו המהפכני של מערכת למיפוי סביבות מורכבות, הכוללת, בין היתר, מיפוי כבידתי, מגנטי, תרמי, אלקטרומגנטי וסיסמואלקטרי.
 
בהיבט המעשי, המערכת שפיתח ד"ר אפלבאום משמשת למחקר ארכאולוגי וסביבתי, לאיתור מרבצי משאבים שונים כמו גז ונפט, ואף למעקב אחר סופות טורנדו בארה"ב. בישראל, מערכת המיפוי של ד"ר אפלבאום התריעה על בולענים, חשפה אתרים ארכאולוגיים הקבורים מתחת לפני השטח וסיפקה את המפות הראשונות בארץ ישראל של אי-רציפויות קירי ומוהורוביצ'יץ', מפות של הגבול בין קרום כדור הארץ למעטפת כדור הארץ באזורנו. בימים אלה עובד ד"ר אפלבאום על מודלים פיזיקלים-גיאולוגיים תלת-ממדיים אזוריים של הקווקז ושל מזרח הים התיכון, לרבות ישראל.

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive