ד"ר דנה אולמרט

סגל אקדמי בכיר בהחוג לספרות
החוג לספרות סגל אקדמי בכיר
ד"ר דנה אולמרט
טלפון פנימי: 03-6406954
משרד: גילמן, 483

אודות

תחומי העניין שלי במחקר הם: שירת המשוררות העבריות ותולדות השירה העברית החדשה; תיאורייה פסיכואנליטית, מגדר, תיאוריה קווירית, פרוזה ישראלית עכשווית ושירה ישראלית עכשוית.

ספרי בתנועת שפה עיקשת: כתיבה ואהבה בשירת המשוררות העבריות הראשונות (הוצאת אוניברסיטת חיפה וידיעות אחרונות, 2012) עוסק בעשור הראשון להופעת המשוררות העבריות במרחבה של השירה העברית המודרנית, בשנות העשרים של המאה העשרים, ומתמקד בשירת האהבה ובתפיסות הארס-פואטיות של שלוש המשוררות המרכזיות של התקופה: רחל בלובשטיין, אסתר ראב ויוכבד בת-מרים, וכן ביצירתה של אלישבע ביחובסקי.

ספרי כחומה עמודנה: אמהות לחיילים בספרות העברית (סדרת מגדרים, הוצאת הקיבוץ המאוחד 2018), עוסק במופיעה של אם החיים, אם הלוחם, בספרות העברית החדשה. הסוגיה המרכזית שנבחנת בספר היא מרחב הפעולה של אם החייל: מה מרשה הספרות העברית לדמויות של אימהות לחיילים לרצות או להתנגד לו; מה היא אוסרת עליהן לחשוב, לבטא ולעשות, ומהן הסנקציות הסמויות והגלויות שמופעלות כלפי אימהות שמעזות לחרוג מן המקום שהוקצה להן. בפרקים השונים מוצגות פרשנויות פוליטיות ללא מודע הלאומי-מגדרי ביצירות וכן לנטייתה של הספרות העברית לציית לכלליה הבלתי כתובים של האידיאולוגיה הציונית ולא לקרוא תיגר על ציוויה. הספר עוסק בין היתר ביציורתיהם של ברנר, ברדיצ'בסקי, אביגדור המאירי, נתן אלתרמן, משה שמיר,יוכבד בת-מרים, עמוס עוז, חנוך לוין, יהודית הנדל, אורלי קסטל בלום, יוסף אל דרור, בתיה גור ודויד גרוסמן.

 

 

 

 

 

קורות חיים

אני חברת סגל באוניברסיטת תל אביב מאז אפריל 2011. 

מלבד המחקר האקדמי אני עוסקת בעריכת ספרי פרוזה פרי עטם של סופרים צעירים. בשנת 2001 הקמתי וערכתי את סדרת ספ לפרוזה ישראלית עכשווית בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בשנת 2009 עזבתי את הקיבוץ המאוחד והקמתי סדרת פרוזה לספרות ישראלית עכשווית בשם "מקור" בהוצאת אחוזת בית. בין הספרים שראו אור בסדרה: מאחורי הכסף יש סיפור: אנתולוגיה של נובלות  (2010); היינו העתיד  (2011) והיה היתה (2018) מאת יעל נאמן; אמילם מאת הילה ארזי חטאב (2012); רוח מאת מיכל בן נפתלי (2012), אוקסנה מאת מרב נקר סדי (2013), צעקה הפוכה (2014) ופרקי מכונות (2017)  מאת סלין אסייג, אסתר ועדינה מאת נגה אלבלך (2019), דברים שמצאתי במחסן המשפחתי מאת עדנה גורני (2020).

הקריאה בכתבי יד, גילויים של כותבים מוכשרים והעבודה המשותפת עמם על הוצאתו לאור של ספרם היא דרכי ליצור מגע חי בין הידע האקדמי שצברתי במהלך השנים לבין ההתרחשות הספרותית המתנהלת במרחב התרבותי הישראלי מחוץ לאקדמיה. המגע עם יצירות ביכורים הנכתבות כאן ועכשיו מרתק אותי ומונע על ידי הרצון לטפח ספרות המנהלת דיאלוג עם עברה התרבותי ועם מציאות החיים הישראלית של זמננו.  

 

 

פרסומים

https://telaviv.academia.edu/DanaOlmert

 

https://www.facebook.com/dana.olmert

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>