פרופ' יוסי רוזנווקס

"כשאתה נכנס לטריטוריה חדשה ואתה עדיין לא ידוע בתחום ובקהילה, לאנשים יש נטייה להקשות עליך", פרופ' יוסי רוזנווקס, עוסק באיפיון ננומטרי של מוליכים למחצה, בפיתוח טרנזיסטורים מתקדמים ובתאי שמש, מכהן כדקאן הפקולטה להנדסה

פרופ' יוסי רוזנווקס
פרופ' יוסי רוזנווקס

המחקר הראשון פורסם בשנת 1997, בעיתון .Applied Physics Letters

 

מה היה נושא המחקר שלך?

"תחום המחקר היה מיקרוסקופיה ייחודית בסקאלה ננומטרית, והוא הציג שיטה מיקרוסקופית חדשה בתחום הננו".

 

איפה זה "תפס אותך" בחייך האישיים?

"היו לי שתי בנות, ובדיוק נולדה בתי השלישית. הייתי עובד בלילות ובשבתות, אבל מה לא עושים כדי לקבל את ההכרה והמעמד. זו הייתה תקופה קשה ויפה".

 

איך הרגשת בתקופת פרסום המחקר?

"התקופה הזו, כשאתה עושה דברים בפעם הראשונה - יש בה כמובן מתח, אבל יש המון סיפוק. ההרגשה היא נהדרת, להקים מעבדה משלך עם רעיונות משלך. היה לי מאוד חשוב למצוא את הסטודנטים הכי טובים שיעבדו איתי, ובאמת מצאתי דוקטורנטים מבריקים שהצטרפו לצוות".

 

"אני זוכר את ההתלהבות. הייתי איש סגל חדש והקמתי מעבדה חדשה. ההרגשה הייתה כמו להקים סטארטאפ, אבל עם תקציב הרבה יותר קטן. אני זוכר עד היום שלא היה לי כסף לשולחן אופטי, אז הלכתי לבית חרושת למצבות, כדי לקנות פלטת שיש ולהכין בעצמי את השולחן".

 

"התקבלות של מאמר של מחקר תלויה מאוד בעיתון שאליו שאתה שולח אותו. את המאמר שלי שלחתי לעיתון שנחשב יוקרתי, והוא התקבל, לא בקלות - אבל התקבל. הייתי חדש בתחום המחקר הזה, היות ושיניתי כיוון מחקר אחרי שחזרתי מפוסט דוקטורט בארה"ב, שזה מומלץ לכל איש סגל חדש - לא לעשות את אותו הדבר שעשית עד עכשיו. כשאתה נכנס לטריטוריה חדשה ואתה עדיין לא ידוע בתחום ובקהילה, לאנשים יש נטייה להקשות עליך. 'עוד אחד שהצטרף? מה הוא מבלבל לנו בראש? מי הוא בכלל?'. אחרי פרסום המחקר קיבלתי קביעות פה באוניברסיטת תל אביב, והמשכתי עם המחקר שלי באותה התלהבות, ובנושאים שקשורים אליו כ-15 שנה".

 

טיפ ועצה לחוקר המתחיל

"לכו אחרי החלום שלכם ואל תרפו. אם הדלת נסגרת תנסו דרך החלון ואל תרימו ידיים. אם אתם רוצים לגלות משהו חדש, תתגברו על המכשולים והקשיים עד שתצליחו. עבור מי שאוהב את זה - זו קריירה נהדרת".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>