פרופ' שרון חנס

"באותה תקופה (שנת 1999) הנתונים הרלוונטיים למחקר לא היו במחשב, ולכן שלחו לי מהבורסה בישראל ארגזים עם חוברות עצומות של נתונים על אחזקות בעלי עניין. לקח לי שבועות לעבד את הנתונים, אבל היו ממצאים מעניינים", פרופ' שרון חנס, חוקר בתחומי ממשל תאגידי,  דיני ניירות ערך וניתוח כלכלי של המשפט, מכהן כדקאן הפקולטה למשפטים

פרופ' שרון חנס
פרופ' שרון חנס

המחקר הראשון פורסם בשנת 2003 במגזין "עיוני משפט".

 

מה היה נושא המחקר שלך?

"המחקר הראשון שפרסמתי היה על תגובת שוק ההון להשתלטות העוינת של יצחק תשובה על חברת דלק, בניגוד לרצונה של בעלת השליטה שלה דאז (משפחת רקנאטי, באמצעות קונצרן IDB). מעט אירוני להיזכר בזה דווקא היום, כשיצחק תשובה במצוקה תזרימית גדולה, שעלולה לגרום לו לאבד את השליטה בדלק, למעלה מ-20 שנה אחרי האירוע ההוא שהפך אותו ל'טייקון'. זה היה מחקר מייגע ומאתגר מהרבה סיבות, אבל בעיקר מפני שלא הייתי מיומן. המחקר נעשה במהלך הדוקטורט שלי. לקחתי קורס בתוכנית הדוקטורט במימון בבית הספר סלואן ב-MIT. התלמידים בקורס הגיעו מכל העולם, והמנחה של הקורס (איש מימון אמפירי בשם סנדהיל מולינאת'אן) ביקש מכל אחד מאיתנו להתנסות במחקר על משהו שקשור למדינת המוצא שלו. באותם ימים לא היו נתונים על אחזקות בעלי עניין במחשב, ולכן שלחו לי מהבורסה בישראל ארגזים עם חוברות עצומות, שבהן היו נתוני האחזקות בכל החברות. לקח לי שבועות לעבד את הנתונים, אבל היו ממצאים מעניינים".

 

איפה זה "תפס אותך" בחייך האישיים?

"הייתי באמצע הדוקטורט, בחו"ל, עם אישה ותינוק. גם אשתי נרתמה למשימה ועזרה לי להקליד חלק מאינסוף הנתונים מתוך החוברות הרבות".

 

מה הרגשת בתקופת הפרסום?

"בעזרת המחקר הזה עברתי את הקורס הקשה בציון טוב, אבל אחר כך היה קשה לפרסם אותו בחו"ל, בגלל שהוא עסק בישראל. אז בסופו של דבר הוא התפרסם בכתב עת בעברית וזה כבר היה Anti-climax. אחרי הפרסום הרגשתי בדיוק כמו לפני, רק עם עוד כמה שערות לבנות..."

 

טיפ ועצה לחוקר המתחיל

"מחקר טוב חייב להיות חדשני ויצירתי, אבל כמו בכל דבר בחיים - גם במחקר יש עקומת למידה. ולכן, כמו שאמר לי בצדק אחד המנחים שלי – "הפרסום הראשון הוא הקשה ביותר"".

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>