מאות השתתפו באירוע יום האקלים שנערך באוניברסיטת תל אביב

במפגשים שנערכו ברחבי הקמפוס התעדכן הקהל בחדשות הכי חמות על המחקרים והצעדים שנוקטת מדינת ישראל כדי לפתור את משבר האקלים

08 נובמבר 2022
קהל סקרן במפגש יום האקלים עם נציגי עיריית תל אביב וחוקרי מיזם האקלים, בגינת מתנאל בפקולטה למדעי החברה
קהל סקרן במפגש יום האקלים עם נציגי עיריית תל אביב וחוקרי מיזם האקלים, בגינת מתנאל בפקולטה למדעי החברה

אירוע יום האקלים הראשון מסוגו התקיים השבוע בקמפוס אוניברסיטת תל אביב, במקביל לוועידת האקלים שנפתחה בשארם א' שיח. באירוע לקחו חלק חוקרות וחוקרים ממגוון הפקולטות והמפגשים נגעו במגוון רחב של נושאים בהקשר של משבר האקלים: מדעי כדור הארץ, מערכות אקולוגיות, אנרגיות מתחדשות, היבטים משפטיים, אורח חיים ותרבות, היסטוריה, אופנה, אקטיביזם, ערים ומגזר פיננסי. הקהל הסקרן שהגיע השתתף בהרצאות TED של מיטב החוקרות והחוקרים, בפאנלים עם מומחים ומומחיות בתחומם, במפגש מיוחד לדור הצעיר עם אוניברסיטת תל אביב לנוער, בסדנאות, בהקרנת הסרט the true cost ואפילו במסיבת החלפת בגדים חינמית.

 

האירוע התקיים ביוזמת צוות מיזם האקלים של אוניברסיטת תל אביב, ומשך אליו קהל מגוון של סטודנטים.ות וסגל, נציגים.ות מהמגזר הפרטי, ממשלה ועיריות, ילדים.ות, תלמידי.ות תיכון ועוד. מיזם האקלים עובד כדי לחבר בין הידע והמחקר אקדמי לבין גופים הפועלים לקדם מדיניות אקלים כולל ממשלה, רשויות מקומיות, ארגוני סביבה והמגזר הפרטי.

 

ד"ר יעל רוט ברקאי מבית הספר לחינוך מנהלת את דוכן החלפת הבגדים ביום האקלים

 

"הכניסה של חוקרים ואנשי אקדמיה מתחומי המדיניות, המשפטים והכלכלה, מייצרת מינוף חדש, מכיוון שהאתגר הגדול היום בתחום האקלים הוא אינו טכנולוגי אלא פוליטי, כלכלי וחברתי"

 

 

הגיע זמן לפעולה ותגובה

"המסר הכי חשוב שרצינו להעביר לקהל הוא שיצא קול ברור וחזק שהאקדמיה מכירה בכך שמשבר האקלים הוא צו השעה, ושאנחנו שותפים לגיבוש מענה מיידי, יישומי ורלוונטי", מסבירה ד"ר אורלי רונן, ראש המסלול לקיימות עירונית והמעבדה לחדשנות וקיימות עירונית בבית ספר פורטר ללימודי הסביבה וחברה במיזם האקלים. "המשבר, כמו גם הפתרונות, נוגעים בהמון תחומי ידע, כולל מדעי כדור הארץ ומדעי החיים, ועד התחומים של משפט, תרבות, מדיניות וחינוך. במקביל למה שקורה בעולם וכעת בדיונים בוועידת האקלים במצרים, חשוב להכיר ולקדם את העשייה בישראל, וגם מה שקורה באוניברסיטה עצמה במסגרת מחקר וקידום פתרונות. רצינו לעודד קהלים שונים ללמוד על משבר האקלים מהזוויות השונות של הפקולטות בקמפוס, להבין את החשיבות ולקחת חלק בשינוי".

 

מצילות את העולם בסטייל. פאנל מומחיות אופנת בת קיימא שהתקיים בספרייה המרכזית. מימין: מיה הרשקוביץ, לירז כהן מרדכי, מאיה ארזי, סיביל גולדפיינר, מיטל פלג מזרחי והמנחה יובל עופר

 

לחברות ולחברי המיזם יש ציפיות ותקוות מהוועידה בשארם א' שיח ודווקא מהאירועים הנלווים שמתרחשים בקרבתה. "הדיונים הרשמיים הם חלק חשוב בהתמודדות של מדינות העולם עם שינוי אקלים. זו הוועידה הראשונה שמתמקדת, ובצדק, באדפטציה ובהערכות לשינויי אקלים, והיא צריכה לייצר דרכים יישומיות ומידיות למתן תמיכה לאוכלוסיות שנפגעות כבר היום מהמשבר. אבל הוועידה היא גם הרבה מעבר לדיונים הרשמיים, עם מאות אם לא אלפי אירועים נלווים ואירועי צד, ואנו מקווים שהפעילות הענפה תביא לעוד מודעות במגזרים שונים וללחץ פוליטי, שיאפשרו אימוץ של מדיניות מחמירה. עצם קיומה של ועידה כה גדולה משפיעה בדרכים שונות על העשייה בעולם והיא ממנפת הרבה פעילות ברמה הארצית והמקומית. דוגמה לכך היא ההתארגנות המשותפת של הרבה מוסדות אקדמיים בישראל לקראת הוועידה, שבחרו לקיים אירועים בקמפוסים ולהפגין מודעות ומחויבות לנושא", מוסיפה ד"ר שולה גולד מהחוג ללימודי סביבה וממיזם האקלים.

 

ד"ר רם פישמן, שבדרך כלל נמצא באיזו מדינה מתפתחת עם משלחות סטודנטים.ות, הגיע לאירוע ונשא הרצאת TED בספרייה למדעי החברה

 

"בהרבה תחומים, למחקר האקדמי לוקח זמן להגיע לקהלים מקצועיים ואנחנו רוצים להאיץ את התהליך בהקשר של משבר האקלים. ביום אקלים אתמול קיימנו שני אירועי התייעצות, אחד עם עיריית תל אביב בנושא קידום אורח חיים מקיים בעיר, והשני עם המשרד להגנת הסביבה ונציגים של חברות בסקטור הפיננסי, על כלים חדשים לניהול סיכוני האקלים. חשוב להדגיש שהכניסה של חוקרים ואנשי אקדמיה מתחומי המדיניות, המשפטים והכלכלה, מייצרת מינוף חדש, מכיוון שהאתגר הגדול היום בתחום האקלים הוא אינו טכנולוגי אלא פוליטי, כלכלי וחברתי", הן מסכמות.

 

כל תחומי המחקר נפגשים כדי לטפל במשבר. מימין: מיטל פלג מזרחי, פרופ' יפתח יעקובי ופרופ' מרסלו שטרנברג, ד"ר דורית קרת ופרופ' אלון טל. צולם בגינת מתנאל בפקולטה למדעי החברה

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>