• ראשי
 • בגובה העיניים - עולם הילד באוניברסיטת תל אביב

  בגובה העיניים - ילדוּת באוניברסיטת תל אביב

  האקדמיה אמנם נחשבת למקום של "גדולים" - סטודנטים בשנות העשרים והשלושים לחייהם, חוקרים ומרצים. אבל אוניברסיטה היא גם מוסד חינוכי שנושא עיניים אל דור העתיד - הילדים, ושותל את הזרעים להעשרה שלהם בדרכים מגוונות. הנה כמה מתחומי הפעילות שמוקדשים לילדים או לעולם הילד, כאן, באוניברסיטת תל אביב.

   

  תכנית הלימודים לתואר השני במחקר תרבות הילד והנוער

  האהבה והעניין שלכם בתכנים לילדים כמו ספרות ילדים, תקשורת, חינוך ומשחקים לא עברה גם אחרי שהתבגרתם? תכנית הלימודים לתואר שני במחקר תרבות הילד והנוער היא בדיוק המקום בשבילכם. מדובר בתכנית רב תחומית המקנה לסטודנטים ידע מושגי במחקר התרבות, ובמיוחד במחקר תרבות הילד והנוער, וידע על פניה השונים והרב-גוניים של תרבות הילד והנוער בהיבטיהם ההיסטוריים והחברתיים. בתכנית מלמדים חוקרים בעלי מוניטין במחקר תרבות הילד והנוער, מחלוצי המחקר של התחום בארץ.

   

  תכנית הלימודים במסלול המחקרי נותנת מענה לביקוש ההולך וגובר מצד חוקרים, המבקשים להתמחות בתחום ולכתוב בו את עבודות הגמר ובהמשך את עבודות הדוקטור שלהם; הלימודים במסלול העיוני מיועדים לתלמידים המעוניינים להעמיק את השכלתם בתחום, ולכאלה העוסקים, או המתכוונים לעסוק, במגוון המקצועות הנוגעים לתרבות הילד והנוער, בהם אנשי החינוך הפורמאלי והלא-פורמאלי: מורים, גננות, ספרנים, עורכים, כותבים ומוציאים לאור, אנשי תקשורת, קולנוע ואינטרנט ועוד, וכן מי שעוסקים בהיסטוריה החברתית של ילדים ובני נוער. הלימודים במסלול העיוני עם התנסות מעשית (ללא תזה) מיועדים לאלו שבנוסף לרכישת ידע, מעוניינים להתנסות באחד מהארגונים הפעילים בתרבות הילד והנוער.

   

  קמפוס טבע

  סיורים למשפחות בימי שישי, קייטנות לילדים בחנוכה, בפסח ובחופש הגדול - הפעילויות המגוונות של קמפוס טבע בגן הזואולוגי, בגנים הבוטניים ובאוספי הטבע של אוניברסיטת תל אביב, מקדמות את הכבוד כלפי עולם הטבע, מנחילות ידע על תהליכים אקולוגיים ואבולוציוניים ומעניקות תובנה לגבי מורכבות הטבע, וכל זאת ללא מחיצות - בהתבוננות, במגע ובהאזנה. מדריכי קמפוס טבע הם סטודנטים לתארי מוסמך ודוקטור מהפקולטות למדעי החיים ולרפואה, העוסקים בחקר המגוון הביולוגי על היבטיו השונים. בנוסף לאלו, חוקרים בכירים מלווים את הפעילויות השונות ומדריכים בחלק מהן. קמפוס טבע מעניק לילדים חווייה בלתי נשכחת וטעימה רצינית מאהבת הטבע ומהמחקר הזואולוגי שמתבצע באוניברסיטת תל אביב.

  למידע ולהרשמה למחנה מדע חנוכה של קמפוס טבע >

   

  ההחלה ההרשמה למחנה מדע חנוכה של קמפוס טבע

   

  המעון לגיל הרך

  ידעתם שסמוך לקמפוס פועל המעון לגיל הרך של אוניברסיטת תל אביב? המעון פועל בשיתוף עם ויצ"ו העולמית ומיועד למשפחות אנשי הסגל באוניברסיטה. המעון מהווה מסגרת חינוכית, המבוססת על ידע עדכני רב-תחומי, ומעניק שירותי העשרה, הדרכה, הסברה וייעוץ לקהילה. בנוסף לסגל החינוכי, המרכז לגיל הרך מתפתח כמרכז מידע וייעוץ מהימן ועדכני לקהילת ההורים. במרכז מועברות הרצאות להורים ומפגשים קבוצתיים ופרטניים בתחומים רלוונטיים כגון: התפתחות רגשית, התפתחות לשונית, חשיבותה של המוסיקה כמפתחת קוגניציה ורגש, מעברים, תזונה ועוד  .

   

   

  שוחרי מדע כבר ביסודי

  בחודשי הקיץ, כשהסטודנטים עומלים בבית על הגשת עבודות ולמידה למבחנים או נופשים בחופשת הקיץ שלהם, הקמפוס מתמלא בילדים, משתתפי הקייטנות של אוניברסיטת תל אביב או הקייטנה של נוער שוחר מדע. היחידה לנוער שוחר מדע מקיימת מדי שנה, גם במהלך סמסטר א' של שנת הלימודים וגם בקיץ, קורסים בתחומי מדע ודעת המיועדים לתלמידות ולתלמידים מצטיינים בכיתות ה'-ט', ומועברים על ידי מיטב המרצים של נוער שוחר מדע. הקורסים עוסקים בתחומים שונים כגון: חקר המח, רפואה, פיזיקה, מתמטיקה והצפנה, פסיכולוגיה, כלכלה, הנדסת מטוסים ותעופה, כימיה, ביוטכנולוגיה, הנדסה גנטית, מיקרוביולוגיה, פילוסופיה, אדריכלות, משפטים ועוד. הקורסים פותחים בפני התלמידים אשנב לנושאים חדשים, מעודדים ומפתחים דרכי חשיבה מדעיות, ומספקים לתלמיד חוויה מאתגרת.

   

  "בית חולים לדובים"

  מדי שנה מתקיים בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר פרויקט "בית חולים לדובים", המוקדש להפחתת חרדות מטיפול רפואי אצל ילדים. עשרות ילדים מגיעים אל הקמפוס בליווי הוריהם, ויחד עם הסטודנטים של בית הספר לרפואה, חווים הדמייה של טיפול רפואי בבית חולים, באמצעות טיפול בבובה או בדובי שהביאו מהבית. הבובות עוברות טיפול בהתאם לבעיה הרפואית, שהוגדרה על ידי הילדים ב"טופס הקבלה" לבית החולים. במתחם הפעילות מוקמות עמדות טיפול מגוונות: קבלה, חדר מיון, מתקני צילום רנטגן, מחלקות כירורגיה, אורתופדיה, עיניים ואף אוזן גרון וחדרי אשפוז וניתוח. באמצעות הפעילות המהנה והחווייתית, לומדים הילדים על הצדדים החיוביים והמועילים שבעולם הטיפול והרפואה.

   

  עוד אירועים לילדים

  במהלך השנה מתקיימים בקמפוס אירועים גדולים הפתוחים לקהל הרחב ומיועדים גם לילדים, כמו ליל המדענים, שמתקיים מדי שנה בחודש ספטמבר, אירועי הלילה הלבן והפעילויות הפותחות את אירועי "אתנחתא" לקהל הרחב, שכללו בשנה שעברה הצגות והופעות לפעוטות ולילדים, תצוגה מתוך אוספי הטבע של אוניברסיטת תל אביב, הפעלות מיוחדות ועוד.

   

  ליל המדענים באוניברסיטת תל אביב

   

  אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
  UI/UX Basch_Interactive