הסרת גידול ללא צורך בניתוח באמצעות ננובועות ואולטראסאונד

שילוב של אולטראסאונד וננובועות מאפשר השמדת גידולים סרטניים ללא צורך בטיפול פולשני

השיטה המקובלת כיום לטיפול בסרטן היא הסרה כירורגית של הגידול, בשילוב עם טיפולים משלימים (כימותרפיה, אימונותרפיה וכו'). אולטראסאונד טיפולי מהווה חלופה לא פולשנית להרס הגידול הסרטני במקום ניתוח.

 

לשיטה זו יש יתרונות וחסרונות. מצד אחד, היא מאפשרת טיפול מקומי וממוקד - שימוש באולטראסאונד בעוצמה גבוהה יכול לייצר אפקטים תרמיים או מכניים בעזרת אספקתה של אנרגיה אקוסטית רבת עוצמה לנקודת מוקד עם דיוק מרחבי-זמני גבוה. שיטה זו יושמה ביעילות לטיפול בגידולים מוצקים בעומק הגוף. בנוסף, הוא מאפשר לטפל בחולים שאינם כשירים לכריתת גידול כירורגית. מנגד, החיסרון הוא בכך שהחימום והעוצמות הגבוהות של גלי האולטראסאונד עלולים לפגוע ברקמות הנמצאות ליד הגידול עצמו.

 

טכנולוגיה חדשה של אוניברסיטת תל אביב מאפשרת להשמיד גידולים סרטניים בצורה ממוקדת ובאמצעות שילוב של אולטראסאונד והחדרת ננובועות למחזור הדם. לטענת צוות החוקרים, בניגוד לשיטות טיפול אחרות שכללו חדירה פולשנית לגוף והזרקה של מיקרובועות לתוך הגידול עצמו, הטכנולוגיה החדישה מאפשרת את השמדת הגידול ללא צורך בטיפול פולשני.

 

המחקר נערך בהובלת הדוקטורנט מייק ביסמוט מצוות המעבדה של ד"ר טלי אילוביץ במחלקה להנדסה ביו־רפואית, ובשיתוף ד"ר דב הרשקוביץ מהמחלקה לפתולוגיה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר. כמו כן, השתתפה במחקר גם פרופ' אגתה אקסנר מאוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב שבקליבלנד ארה"ב. המחקר פורסם בכתב העת "Nanoscale".

 

מפוצצים את הבועה

במחקר החדש, ד"ר אילוביץ וצוותה ניסו להתגבר על הבעיה של הפגיעה ברקמות הבריאות. במסגרת הניסוי, שכלל מודל חיות, החוקרים הצליחו להשמיד את הגידול על ידי הזרקה של ננובועות למחזור הדם (בניגוד להזרקה מקומית לגידול עצמו של מיקרובועות עד היום), בשילוב גלי אולטראסאונד בתדירות נמוכה ועם מינימום השפעות מחוץ למטרה.

 

"הטכנולוגיה החדשה שלנו מאפשרת להזריק למחזור הדם, בצורה יחסית פשוטה, ננובועות שמתרכזות באזור הגידול הסרטני," אומרת ד"ר טלי אילוביץ. "לאחר מכן, באמצעות הפעלה של אולטרסאונד בתדר נמוך אנחנו מפוצצים את הננובועות וע"י כך את הגידול שאותו הן מקיפות. השילוב של ננובועות ביחד עם גלי אולטראסאונד בתדירות נמוכה מספק ספציפיות רבה יותר לאיזור הגידול ותורמת להפחתת רעילות מחוץ למטרה. הפעלת התדר הנמוך על הננובועות, גורמת להן להתנפח ולהתפוצץ בצורה קיצונית כבר בלחצים נמוכים, דבר שמאפשר לבצע טיפול הרס מכני של הגידולים בספי לחץ קטנים. השיטה ניחנה ביתרונות של האולטראסאונד, בכך שהיא בטוחה, חסכונית וזמינה מבחינה קלינית, ובנוסף השימוש בננובועות מקל על המיקוד בגידולים, מכיוון שניתן לצפות בהם בעזרת הדמיית האולטרסאונד."

 

ד"ר אילוביץ מוסיפה כי השימוש באולטרסאונד בתדר נמוך מגביר בנוסף את עומק החדירה, ממזער עיוות והנחתה ומגדיל את נקודת המוקד. זה יכול לעזור בטיפול בגידולים הממוקמים עמוק ולהקל על הטיפול בנפחי גידול גדולים יותר בו זמנית. הניסוי נערך אומנם במודל של גידול סרטן שד בעכברים, אבל סביר להניח שהוא תואם לסוגי גידול אחרים ובעתיד יתכן ויותאם גם לבני אדם".

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>