טכנולוגיה חדשה שנוצרה בהשראת מבנה וירוס הקורונה תסייע למטוסים לחמוק מהמכ"מ

הפיתוח החדש יאפשר לפזר ענן קרינה אלקטרומגנטית שיסתיר את כלי הטיס

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב פיתחו כלי זעיר בהשראת וירוס הקורונה, שמפזר קרינה אלקטרומגנטית ביעילות. מדובר בכדור קטן עם מערך של שפיצים שדומה מאוד בצורתו לווירוס הקורונה. הוא מודפס במדפסת תלת ממד מפלסטיק ומכוסה בנחושת, ומפזר קרינה ביעילות כך שמבנה אחד קטן יכול לשבש פעילות מכ"ם ולהסתיר מטוס. הפיתוח מבוסס על טכנולוגיות מולטי-דיסציפלינריות שמערבות הדפסה תלת-ממדית, שכבות דקות, בינה מלאכותית ואופטימיזציה טופולוגית, לצד עקרונות מכ"ם בסיסיים. לדברי החוקרים, הפיתוח יוכל לעזור בגזרה הביטחונית והמודיעינית להתחמקות מאיכונים של מכ"מים ואף בשימושי לווין שונים. לדוגמה, ניתן לפתור אתגרי תקשורת עם פמטו-לוויינים שלא יכולים לשאת אנטנה גדולה.

 

איך מעלימים מטוס?

מוץ הוא אמצעי להטעיית מכ"ם שתפקידו להסתיר מטרה אמיתית על ידי יצירת ענן שמפזר קרינה אלקטרומגנטית. כלי טיס או שיט מפזרים כמות גדולה של סיבי מתכת ומייצרים מטרת דמה. מכיוון שמטוס הוא מטרה גדולה, נדרשת כמות עצומה של סיבים שמגבילה את השימוש בשיטה. את הבעיה הזאת החוקרים ניסו לפתור במחקרם. המחקר בוצע במעבדתו של פרופ' פבל גינזבורג מהפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן ומומן ע"י זרועת חיל הים האמריקאי.

 

"לטכנולוגיה החדשה שפיתחו יש יישומים רבים", מסביר פרופ' גינזבורג. "המומחיות שלנו היא מבנים אלקטרומגנטיים חכמים לטובת תקשורת אלחוטית. מוץ חכם הוא אחד מהאתגרים העכשוויים בתחום הביטחון. הדבר נובע חלקית מהתקדמות במערכות מכ"ם ומסיבות שונות שהציבור הרחב לא יודע. במעבדתנו קיבלנו פניה ממשרד הביטחון אמריקאי לבצע מחקר בנושא מכיוון שאנו מחזיקים בשיא עולמי בסופר-פיזור. גישות שמשלבות בינה מלאכותית מאפשרות לנו לקבל ביצועי-על שכנראה לא ניתן לקבל אחרת".

 

לדבריו של פרופ' גינבורג, טכנולוגיות המכ"ם מתפתחות מאד מהר ואפשר לקחת אותן ליישומים שונים. "אני אישית נוטה לחשוב על בעיות שעלולות להופיע בעתיד הקרוב, כגון מעקב אחר רחפנים שבעוד מספר שנים יופיעו במקומות רבים, כגון בערים, למטרות משלוחים. במקרה הזה נצטרך לפתח מערכות מעקב יעילות ולמכ"ם פה יש יתרונות רבים הכוללים אמינות, יעילות ומחיר נמוך. לרחפן יש חתימת מכ"ם קטנה ולכן כדאי לפתח שיטות להגדיל אותה וכך לעזור למכ"ם בזיהוי. הפיתוח הנוכחי הוא קפיצת מדרגה נוספת כיוון שהמבנה הוא רחב סרט וכלל כיווני. הצעד הבא שלנו יהיה לגרום למכ"ם לחשוב שמטרה סטטית זזה ומתקרבת, למרות שהיא לא. האם זה סותר את תורת היחסות? התשובה הקצרה היא 'לא, הכל בסדר', אבל זה כנראה יהיה נושא לשיחה הבאה", הואמ סכם בחיוך.

 

דומה מאוד בצורתו לווירוס הקורונה. הכדור שיעזור להעלים גופי טיס גדולים ממכ"ם

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>