איתמר זינגר

איתמר זינגר
טלפון חיצוני: 03-6515307

מידע כללי

פרופ' איתמר זינגר נולד בשנת 1946 בעיר דז' שברומניה. ב-1958 עלה לארץ ולמד בחולון, שבה הוא מתגורר עד היום. ב-1965 החל את לימודיו לתואר ראשון באוניברסיטה העברית (ארכיאולוגיה וגיאוגרפיה). במרוצתן של ארבע שנות שירות צבאי בחיל האוויר השלים את לימודי התואר השני באוניברסיטת תל-אביב (ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום). את עבודת הדוקטורט שלו, על פסטיבל בית השער החיתי, השלים ב-1978 באוניברסיטת מרבורג בגרמניה ובאוניברסיטת תל-אביב. כאשר שב לארץ השתלב בחוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום והתמקד בתרבות החיתית, שפרחה ברמת אנטוליה (טורקיה הקדומה) וכן בהיסטוריה ובתרבות של עמי כנען. שנים רבות שקד על הקמתו של תחום לימודי החיתית באוניברסיטת תל-אביב, שהיה למרכז היחיד בארץ ללימודי תרבות עתיקה זו.

 

תחומי מחקר

מחקריו ומאמריו עוסקים בראשית ימיה של האימפריה החיתית, בהרכבה האתני, במנגנוני שליטתה על נתיניה ובסיבות שהביאו לנפילתה, ויש בהם קשת רחבה של נושאים: היסטוריה מדינית, תרבות, ספרות ודת. הוא היה הראשון בין החוקרים שהציג את התיזה לפיה נחלשה האימפריה כתוצאה מהמאבקים הפנימיים בבית-המלוכה ומפיצול הממלכה החיתית, וחולשה זו היא שאיפשרה לגורמים חיצוניים, בהם גויי-הים, למוטט אותה. כמו-כן, ניתח מחדש את שאלת הזיקה בין החיתים באסיה הקטנה ובין החיתים הנזכרים במקרא.
 

עבודתו הניבה שורה ארוכה של מאמרים ושני ספרים שעוסקים בתפילות החיתיות. ספרו האחרון, החיתים ותרבותם, הוא הראשון בשפה העברית אשר מציג את ההיסטוריה את הדת ואת המיתולוגיה החיתית. במרוצת השנים הוזמן להרצות במוסדות אקדמיים בעולם - בגרמניה, באיטליה, באנגליה, בטורקיה, בארצות הברית, ביפן, באוסטרליה ובארגנטינה.

 

מחקריו זיכו אותו במלגות ובקרנות מחקר של הקרן הלאומית למדע בירושלים.

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive