ספר חדש לפרופ' צבי מזא"ה: "על הסיבובים של כדורי השמים"

מתאר את המהפכה המדעית שהובילה להבנה כי כיפת השמיים היא אשליה אופטית בלבד

19 ינואר 2022
פרופ' צבי מזא"ה וספרו "על הסיבובים של כדורי השמים"
פרופ' צבי מזא"ה וספרו "על הסיבובים של כדורי השמים"

מאז שחר ההיסטוריה דמיינו בני האדם את רקיע השמים שבו משובצים הכוכבים ככיפה עגולה המסתובבת מסביב לכדור הארץ העומד במרכז, והשמש וכוכבי הלכת נעים סביבו. ספרו החדש של פרופ' צבי מזא"ה, "על הסיבובים של כדורי השמים", מתאר את המהפכה המדעית שבסופה הבינו האסטרונומים, ובעקבותיהם האנושות כולה, כי תנועות כיפת השמים והשמש הן תנועות מדומות, הנובעות מסיבוב כדור הארץ סביב צירו ומתנועתו סביב לשמש. כיפת השמים אינה קיימת במציאות והיא פרי תעתוע אופטי. כדור הארץ הוא זה המקיף את השמש.

 

יצא לחפש כוכבי לכת לפני כולם

הדי המהפכה שחולל האסטרונום הפולני ניקולאוס קופרניקוס הובילו ליצירת פיזיקה חדשה, מודרנית, שהייתה בעלת השפעה עמוקה על מדעי הטבע בכללם ועל תפיסת האדם את מקומו ביקום. ספרו של פרופ' מזא"ה מתאר שלושה חוטי עלילה השזורים זה בזה: הופעתה וקבלתה של התאוריה שלפיה השמש עומדת במרכז וסביבה חגים כוכבי הלכת; פיתוח הטלסקופ על ידי גלילאו, שהייתה לו תרומה חשובה לקבלת המודל של קופרניקוס; והקונפליקט המדעי-הדתי שליווה את המהפכה מראשית ימיה.

 

פרופ' צבי מזא"ה הוא חבר סגל בגמלאות בבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה בפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר. הוא היה מופקד הקתדרה ע"ש משפחת אורן לפיזיקה ניסויית, חתן פרס ויצמן למדע וחתן פרס לקר לחקר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש מטעם המרכז לאסטרופיזיקה של הרווארד ומכון הסמית'סוניאן. במסגרת מחקרו יזם חיפוש של כוכבי לכת עוד בתקופה שבה האמינו הכל כי אי אפשר לגלות כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. מאז השתתף בגילויים של עשרות רבות של כוכבי לכת, בעיקר בעזרת חלליות הנעות מעל האטמוספירה כדי למדוד את עוצמת אור הכוכבים בצורה מדויקת.

 

זהו ספרו השלישי של פרופ' מזא"ה והוא ראה אור בהוצאת מאגנס. ספרו הראשון, "מבוא לתורת היחסות הפרטית", הוא ספר הוראה קנוני בלימודי הפיזיקה לתואר ראשון. ספרו השני, "דרישת שלום", אותו ערך יחד עם פנחס לייזר, מציע קריאה חדשה בפרשיות התורה ברוח השלום והצדק.

 

"לכל עידן יש את המהפכות המדעיות שלו. מפליא לראות שגם בראשית העת החדשה, הצליח קופרניקוס בלי כל מכשיר עזר לחולל את המהפכה המדעית העמוקה, אולי העמוקה ביותר, בהיסטוריה האנושית. בעיניי, זהו כוחה הגדול של רוח האדם, שיכולה לפרוץ אל תחומי הלא נודע, ובמקרה שלנו אל מרחבי היקום. הספר מספק הצצה למהפכה ששינתה את המבט שלנו על עצמנו, ואולי יזכיר לנו שאיננו נמצאים במרכז היקום, אלא נקודה קטנה בתוך עולם אינסופי", אומר פרופ' מזא"ה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>