אוניברסיטת תל אביב זכתה במענק קרן רוטשילד לחיזוק תשתיות להתמדת סטודנטים במוסדות אקדמיים

הזכייה, הכוללת מענק כספי וליווי מקצועי, תאפשר לדקאנט הסטודנטים לחזק ולהרחיב את תוכנית ההתמדה הפועלת מטעמו

07 ספטמבר 2022
צוות יועצות פקולטיות (יע"ף) צילום: אבי אהרון
צוות יועצות פקולטיות (יע"ף) צילום: אבי אהרון

אוניברסיטת תל אביב, בהובלת הרקטור, פרופ' מרק שטייף והדקאנט להצלחת הסטודנטים והסטודנטיות, זכתה ב"קול קורא תחרותי" אשר יזמה קרן רוטשילד במטרה לחזק תשתיות להתמדת סטודנטים.יות במוסדות אקדמיים. האוניברסיטה היא אחת מתוך ארבעה זוכים בלבד, מבין עשרים ושניים מתמודדים.
הזכייה, הכוללת מענק כספי וליווי מקצועי, תאפשר לדקאנט הסטודנטים לחזק ולהרחיב את תוכנית ההתמדה הפועלת מטעמו, לטיפול בנשירת סטודנטים מהלימודים.

 

לאתר את הסטודנטים.ות שזקוקים להכוונה ולתמיכה כמה שיותר מוקדם

התוכנית מפעילה כיום יועצות חינוכיות בשש פקולטות בקמפוס: שרון קופרמן בפקולטה למדעי החברה; גלית לבנת בפקולטה לאומנויות; טל בורנשטיין בפקולטה לרפואה; ד"ר מיכל ישעיהו בפקולטה למדעי הרוח, ספיר אקרמן בפקולטה להנדסה; נעה זגר בפקולטה למדעים מדויקים.

 

היועצות נפגשות עם סטודנטים.יות  על מנת לסייע להם.ן לממש את המטרות האקדמיות אשר הציבו לעצמם ולשפר את רווחתם. הסיוע מתבצע בדרכים האלו:

  • יעוץ פרטני דיסקרטי, ללא עלות
  • הנגשה של שירותי הדקאנט וחיבור לגורמים רלוונטיים
  • הפנייה וליווי מול גורמי מנהל בפקולטות
  • מפגשים קבוצתיים להתמודדות עם עומס לימודי ולחץ נלווה, ולהעלאת המסוגלות העצמית

 

במסגרת התוכנית, החל השנה פיילוט מעשי בפקולטות למדעים מדויקים ולהנדסה. מטרת הפיילוט הינה לאתר באופן אקטיבי סטודנטים.יות בשנת הלימודים הראשונה, אשר מסתמנת לגביהם סכנת נשירה, ולהציע להם סיוע וליווי. האיתור מתבצע בשבועות הראשונים ללימודים, באמצעות אתר ה-Moodle וכן באמצעות שאלון מוכנות ללימודים אקדמיים: יועצת הפקולטה מאתרת באמצעות ה-Moodle סטודנטים אשר אינם פעילים כמצופה באתרי הקורסים (כגון אי הגשת מטלות), ויוצרת עמם קשר במטרה להבין את האתגרים הייחודיים של כל סטודנט.ית ולתת להם מענה. שאלון מוכנות ללימודים אקדמיים, אשר פותח באוניברסיטה העברית על ידי פרופ' איתמר גת וד"ר מיכל פילפס, מאתר סטודנטים בסיכון לנשירה על רקע משתנים פסיכו-חברתיים כמו מחויבות ללימודים, חוסן רגשי ותחושת מסוגלות עצמית אקדמית. באמצעות האיתור המוקדם מוצעת לסטודנטים התערבות ממוקדת ומותאמת אישית כמו סדנאות ופגישות ייעוץ.

 

"למדנו מהפיילוט, כי סטודנטים.יות מעריכים את הפנייה אליהם ומפיקים ממנה תועלת. מועד הפנייה מתבצע בשלב מוקדם של השנה האקדמית, בו ניתן להציע לסטודנטים ולסטודנטיות סיוע וכך למנוע מהם קשיים אקדמיים עתידיים", אומרת ד"ר מיכל ספקטור, מנהלת התוכנית ומסכמת "אנו מודעים להשלכות האישיות, הכלכליות והחברתיות של נשירה מהלימודים ולתפקיד של ההשכלה הגבוהה בצמצום פערים חברתיים. בהתאם לכך, בשנה הבאה נרחיב את פעילות התוכנית ונכלול את הפקולטה למדעי הרוח ובהמשך, גם פקולטות נוספות".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>