לראשונה: חוקר ישראלי נבחר כחבר בכיר באקדמיה הלאומית לממציאים בארה"ב

פרופ' נועם אליעז זכה במעמד על הישגיו פורצי הדרך בפיתוח פטנטים וטכנולוגיות חדשניות

01 ספטמבר 2020
פרופ' נועם אליעז
פרופ' נועם אליעז

פרופ' נעם אליעז מהפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן נבחר לחבר האקדמיה הלאומית לממציאים, ארה"ב (National Academy of Inventors). באחרונה הודיעה הנהלת האקדמיה על בחירתם של 38 חברים בכירים חדשים, כהוקרה על הישגיהם פורצי הדרך בפיתוח פטנטים וטכנולוגיות בעלות השפעה רבה על החברה והתעשייה בעולם. פרופ' אליעז הוא החוקר הישראלי היחיד, ולמעשה החוקר היחיד מחוץ לארה"ב, שנבחר אי פעם כחבר בכיר באקדמיה האמריקאית, המונה 189 חברים בכירים.

 

לפתח את ההמצאה פורצת הדרך החדשה

פרופ' אליעז ייסד את המחלקה למדע והנדסה של חומרים בפקולטה להנדסה. לדבריו, לסטודנטיות ולסטודנטים בקבוצת המחקר שלו ולעמיתיו למחלקה יש תרומה חשובה להצלחה, שמתווספת להישגים ולהכרה הבינלאומית של המחלקה הצעירה.

 

"זה כבוד גדול עבורי להיות חבר בקהילה האקדמית הבכירה של הממציאים בארה"ב," הודה פרופ' נעם אליעז לחברות ולחברי האקדמיה האמריקאית. "כממציאים וכיזמים תפקידנו הוא לחפש כל הזמן את האתגר המקצועי הבא ולפתח את ההמצאה פורצת הדרך החדשה, לטובת החברה והטכנולוגיה. זו פעם ראשונה שישראלי נבחר במעמד חבר בכיר לאקדמיה, ואני מקווה שבכך תיפתח הדלת לחוקרים ישראליים נוספים להשתלב כחברים בכירים". לאקדמיה נבחרו במהלך השנים למעלה מ-1000 חברות וחברים במעמד עמית/ה, כולל מחוץ לארה"ב, ובהם שלושה ישראלים.

 

האקדמיה הלאומית לממציאים (National Academy of Inventors) נוסדה בשנת 2010 במטרה לעודד ממציאים עם פטנטים רשומים בארה"ב לקדם את נראות החדשנות והטכנולוגיה האקדמית, לעודד חשיפה של קניין רוחני, לחנך ולהדריך סטודנטיות וסטודנטים לרוח חדשנות, ולתרגם את המצאות חבריה לרווח לחברה. בארגון חברים למעלה מ-4,000 ממציאים וחברי סגל המשתייכים לכ-250 מוסדות ברחבי העולם. 


 

מחקרים רב-תחומיים בעלי תרומה חשובה

בשנת 2015 נבחר פרופ' אליעז לאקדמיה הישראלית הצעירה, בשנת 2017 מונה על ידי שר המדע כחבר מועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל למחקר ופיתוח מדעי (GIF), ובשנת 2018 מונה על ידי נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים כחבר הוועדה לחיבור דו"ח מצב המדע השלישי.

 

מחקריו של פרופ' אליעז מתאפיינים ברב-תחומיות והינם בעלי תרומה חשובה למדע בסיסי ויישומי. בין שורת הישגיו ניתן למנות את הפיתוח של ציפויי היידרוקסיאפטייט אלקטרוכימיים לשתלים דנטליים. כמו כן, פרופ' אליעז נחשב כמדען המוביל בעולם בתחום פיתוח יכולות הפרדה מגנטית ביו-פרוגרפית של חלקיקי בלאי ותאים, לצורך ניטור בלאי של מפרקים ביולוגיים ושל מפרקים מלאכותיים ולצורך אבחון מוקדם של סרטן.

 

פרופ' אליעז התבלט גם בתחום חקר הקורוזיה בסביבות שונות (מתעופה וחלל, דרך כורים גרעיניים ועד לגוף האדם), וכן בפיתוח ציפויים אלקטרוכימיים פונקציונליים, כגון ציפויי רניום (יסוד כימי מסדרת מתכות המעבר), העמידים בטמפרטורות גבוהות ובסביבות אגרסיביות ליישומי תעופה, חלל וקטליזה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>