פרס ישראל לפרופ' אביטל גזית מבית הספר לזואולוגיה

פרופ' גזית זכה על פועלו בתחום חקר מדעי הסביבה והקיימות

08 מרץ 2023

שר החינוך, יואב קיש, מודיע היום (ד') על זכייתו של חתן פרס ישראל, פרופ' אביטל גזית מביה"ס לזואולוגיה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב, בתחום חקר מדעי הסביבה והקיימות לשנת תשפ"ג. זוהי הפעם הראשונה ששר החינוך מעניק פרס בתחום זה שמהווה נושא משמעותי בסדר היום העולמי ולאחרונה נכנס גם לתכנית הלימודים במערכת החינוך הישראלית. פרופ' גזית הוא החוקר השלישי מביה"ס לזואולוגיה הזוכה בפרס יוקרתי זה.

 

פעילות חלוצית לשמירה על גופי המים בישראל

ועדת הפרס התכנסה בראשותו של פרופ' ירון זיו ובהשתתפותם של החברים: פרופ' אופירה אילון, פרופ' בני חפץ ופרופ' דן יקיר. בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "פרופ' אביטל גזית הוא חוקר מוביל בתחום לימינולוגיה  (חקר גופי מים מתוקים) ומערכות אקולוגיות בסביבות אלה. לצד המחקרים אלה, הוביל פרופ' גזית פעילות חלוצית לבחינת בריאות הנחלים בישראל ופעילות רחבת היקף לשיקום נחלי ארצנו. לצד עבודתו המדעית תרם פרופ' גזית לשמירה על הכנרת ועל בריכות החורף בישראל."

 

עוד ציינה הוועדה כי "פרופ' גזית השכיל ליישם את המדע במאבקים ציבוריים ובהחלטות מדניות שהתבטאו בשטח. פרופ' גזית הוא פעיל ציבורי בוועדות רבות המקדמות את שמירת הטבע והקיימות בארץ ישראל."

 

"אני שמח מאוד," אמר פרופ' אביטל גזית. "הבוקר, כשהתבשרתי על קבלת הפרס, זו בהחלט הייתה הפתעה נעימה ומרגשת. מבחינתי זה קודם כל הכרה של מדינת ישראל בחשיבות של ההשקעה וקידום המודעות של הפעילות הסביבתית, הכרה שכמעט ולא הייתה קיימת בתחילת דרכי האקדמית. כחלק מפועלי ניסיתי ליצור תשתית להתייחסות הסביבתית מצד המדע, מצד הציבור וקובעי ההחלטות שבה נוכל ללכת, ולשמחתי כיום יש תלמידים רבים שיכולים להמשיך בדרך חשובה זו."

 

פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה בישראל.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>