יהודית חסידה

יהודית חסידה

דוקטורנטיות מעוררות השראה - יום האישה 2016

יהודית חסידה

השלכות השתלבותן של נשים חרדיות בשוק העבודה בישראל

מדעי החברה

 

פנים וחוץ. נולדתי וגדלתי בחיפה בקהילה חרדית פלורליסטית, והחינוך שקיבלתי הכיל את מה ששונה ממנו. אבל כשעברתי לירושלים ואז לבני ברק, הדברים נראו לגמרי אחרת. בבני ברק הקהילה החרדית סגורה מאוד ומגינה בחירוף נפש על גבולותיה. כמי שהגיעה ממקום אחר, אני מסתכלת על כך בביקורתיות שהיא חלק מהמבט שלי על החיים. כשפניתי ללימודים אקדמיים בחרתי כמובן מאליו את תחום הסוציולוגיה.

כמו מרבית החרדיות בתקופתי, לא הייתה לי השכלה רחבה. חשבתי שאראה איך אני מסתדרת עם חזרה ללימודים אחרי כל כך הרבה שנים - והתמכרתי

קריירה כהלכה. בנעוריי למדתי הוראה בתחום החינוך המיוחד ועסקתי בכך כשלוש שנים. בעקבות לידות רצופות פרשתי והקמתי עסק זעיר לבגדי ילדים. בשלב מסוים סגרתי אותו וחזרתי לשוק העבודה כשכירה, יחד עם לימודים לתואר הראשון. כמו מרבית החרדיות בתקופתי, לא הייתה לי השכלה רחבה. חשבתי שאראה איך אני מסתדרת עם חזרה ללימודים אחרי כל כך הרבה שנים - והתמכרתי. זה כיף ללמוד בגיל מבוגר, ומלווה בהישגיות וברצון להצליח.

 

ממרחק תביא לחמה. במחקרי אני מתמקדת בשינויים בתעסוקת נשים חרדיות לאורך השנים. זה אמנם מחקר אקדמי שלא מלווה ברשימת המלצות, אבל אני מקווה שיצליח להשפיע על קובעי המדיניות בחברה החרדית. הייתי מרחיבה את היקף המקצועות והתחומים, הנלמדים במסגרות שלנו, כדי לאפשר לנשים להתפרנס בתחומים מגוונים. אם נגרום לסביבות התעסוקה לקרוץ לנשים החרדיות הצעירות, נצליח לשלב אותן יותר ויותר בעולם העבודה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>