הפרעת קשב והיפראקטיביות: מחקר חדש בוחן כיצד משפיע פורמט הצגת הטקסט על הבנת הנקרא

מחקר שנערך בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב מראה כי בעת מתן בחינה ניתן לשפר את המיומנות והיכולת של התלמיד על-ידי בחירת פורמט הטקסט המתאים לו

רשימת קריאה

כפי שידוע לרבים מאתנו, הכנה לבחינות הבגרות, כמו גם למבחנים רבים אחרים, דורשת קריאה של טקסטים רבים. מרכיב חשוב ביותר בלמידה הוא הבנת הנקרא. הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) הינה הפרעה שכיחה בקרב ילדים, בני-נוער ומבוגרים המתאפיינת ברמות גבוהות של חוסר קשב, אימפולסיביות ו/או היפראקטיביות. מתוך כך, אחד הקשיים של רבים מהאנשים הלוקים ב-ADHD הוא קושי בהבנת הנקרא.

 

החוקרות פנינה שטרן ופרופ' לילך שלו-מבורך הפועלות במעבדת הקשב של בית ספר לחינוך ע"ש חיים וג'ואן קונסטנטינר ובית הספר סגול למדעי המוח, חקרו את הקשר בין קשב מתמשך להבנת הנקרא בקרב תלמידי תיכון עם הפרעת קשב ובלעדיה. מאמר שדיווח על המחקר הנ"ל התפרסם לפני מספר חודשים בכתב העת: Research in Developmental Disabilities.

 

מטרה נוספת למחקר הייתה לבחון את השפעת ריווח הטקסט (ריווח רגיל לעומת ריווח כפול בין מילים ובין שורות) והמדיום בו הוצג הטקסט (הצגה על צג המחשב לעומת הדפסה על נייר).

 

כצפוי התקבלו הבדלים מובהקים בהבנת הנקרא ובקשב מתמשך בין בני נוער עם הפרעת קשב לבין בני נוער ללא הפרעת קשב. כמו-כן התקבל קשר מובהק בין קשב מתמשך לבין הבנת הנקרא במדגם כולו, כלומר ככל שהיכולת לשמר קשב לאורך זמן היתה גבוהה יותר כך הבנת הנקרא היתה טובה יותר.

 

בין השורות

ממצא נוסף הבהיר כי עבור בני נוער בעלי יכולת גבוהה בקשב מתמשך הצגת טקסט בריווח רגיל על צג המחשב הניבה את התוצאות הטובות ביותר בהבנת הנקרא, ואילו עבור בני נוער בעלי יכולת נמוכה לשמר קשב לאורך זמן, הצגת טקסט בריווח כפול על גבי צג המחשב הניבה את הביצוע הטוב ביותר בהבנת הנקרא.

 

הפורמט האופטימאלי לשימור הקשב

פרופ' שלו-מבורך: "על פי ממצאי המחקר, כדי להתאים באופן יעיל את פורמט הטקסט לקורא, יש להתחשב ביכולת שלו לשמר קשב לאורך זמן. התאמה שכזו, שהינה קלה ונוחה ליישום בעידן הטכנולוגי הנוכחי, עשויה לשפר את הבנת הנקרא של קוראים עם רמות שונות של קשב מתמשך".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>