החללית רוזטה מתוכננת להתרסק מחרתיים על השביט צ'וריומוב-גרסימנקו

פרופ' עקיבא בר-נון מאוניברסיטת תל אביב, נמנה עם מתכנני המשימה ומצוות המחקר, כחבר בקבוצה של אוניברסיטת ברן בשווייץ לבדיקת הרכב הגזים המשתחררים מהשביט
 

ב-30 בספטמבר החללית רוזטה מתוכננת להתרסק על השביט צ'וריומוב-גרסימנקו לאחר מסע של שנתיים סביב השביט במרחק של 850 מיליון ק"מ מהשמש. בזמן הנחיתה יופעלו כל המכשירים לקבלת תוצאות ברזולוציה מקסימלית.

 

השביט מקיף את השמש כל 6.44 שנים, יחד עם החללית רוזטה. בשלב זה השביט מתרחק מהשמש לכיוון צדק, וככל שהחללית תתרחק מהשמש, הפנלים הסולריים שלה לא יספקו את האנרגיה הדרושה להפעלת מכשירי המדידה.

 

פרויקט החללית רוזטה והנחתת פילאי הינו הפרויקט המורכב ביותר למחקר שביטים, תכנית הדגל של הסוכנות האירופית אסא. גם סוכנות החלל האמריקאית נאס"א תרמה מספר מכשירי מדידה. חוקרים מכל העולם מעבדים את תוצאות המדידות שהתקבלו, וגם במעבדת השביטים בחוג למדעי כדור הארץ ברשות פרופ' עקיבא בר-נון, עם צוות החוקרות ד"ר דיאנה לאופר והדוקטורנטית עדי ניניו גרינברג, מתבצע מחקר לפי התוצאות שהתקבלו עד כה.

 

החללית רוזטה לא תוכננה למשימת נחיתה, ומהנדסי המשימה חושבים שהחללית תתרסק על פני השטח ובכך כנראה תסיים את חייה. ההתקרבות לקראת ההתרסקות כבר החלה, וכל הזמן מתקבלות תמונות ברזולוציה גבוהה יותר ויותר, בתקווה להגיע לרזולוציה של מספר מטרים, על מנת לצלם בתוך המכתשים שנוצרו על פני השטח, כתוצאה מתהליכי שיחרור סילוני גזים ואבק.

 

קצת היסטוריה

השביטים הם גופים קטנים קפואים במערכת השמש המורכבים מקרח מים, אבק, חומרים אורגניים וגזים שונים, בעיקר פחמן דו חמצני ופחמן חד חמצני. כאשר שביט מתקרב לשמש, נוצר זנב של גז ואבק זוהר באורך של מיליוני קילומטרים. השביטים מכילים חומרים שנשמרו מאז היווצרות מערכת השמש, לכן המדידות של משימת הרוזטה יתרמו להבנת התהליכים שהביאו את המים, חומרים אורגניים וגזים לכדור הארץ.

 

החללית רוזטה שוגרה מכדור הארץ במארס 2004 וב-10 בספטמבר 2014 נכנסה למסלול הקפה סביב השביט צ'וריומוב-גרסימנקו שגודלו כ-4 קילומטרים. ב-12 בנובמבר 2014 הנחתת של רוזטה, פילאי, נחתה על פני השביט, אך למרבה הצער, פילאי נחתה על צידה במקום אפל, אך עדיין הצליחה לערוך מדידות ולשדרן לכדור הארץ במשך כ-57 שעות. ב-5 בספטמבר השנה, הצליחו החוקרים לזהות את הנחתת על פני השטח הגבשושי של השביט.

 

תגליות פורצות דרך

במהלך השנתיים בה החללית רוזטה עוקבת אחרי השביט נערכו מספר עצום של מדידות, למשל איסוף של מעל 1.7 מיליון מדידות הרכב בהן זוהו 34 מולקולות חדשות מתוך 60.

 

מבין התגליות החשובות של המשימה: מדידת הרכב המים, שונה מהרכבו בכדור הארץ; גילוי לראשונה של הגזים האצילים ארגון, קריפטון וקסנון יחד עם חנקן וחמצן, המעידים על היווצרות השביט בטמפרטורה נמוכה של כ-K 30, כפי שנמדד גם במעבדותינו; גילוי חומרים אורגניים ובעיקר גילוי חומצה אמינית גליצין, הנמצאת בחלבונים ובזרחן, יסוד הנמצא בדנ"א, כלומר חומרים הקשורים להופעת החיים בכדור הארץ. כמו כן נמדדה פעילותו של השביט במסלולו סביב השמש, שינויים על פני השטח ויצירת מכתשים כתוצאה מהתפרצויות. תוצאות מדידת חוזק הקרקע על השביט וצפיפותו גם תואמות את המדידות שהתקבלו במחקרים שנערכו במעבדת מחקר השביטים. תוצאות רבות נוספות תתפרסמנה עם סיום המשימה. 

 

סוכנות החלל האירופית תשדר את האירוע בשידור חי באתר סוכנות החלל האירופית ובפייסבוק.

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive