פרופ' תמר הרציג

  • סגל אקדמי בכיר בחוג להסטוריה כללית
חוג להסטוריה כללית סגל אקדמי בכיר
פרופ' תמר הרציג
טלפון פנימי: 03-6405293
משרד: גילמן, 464

אודות

                                 לקורות החיים המלאים, לחצו כאן.                                                                                                            

פרופ' תמר הרציג היא היסטוריונית של איטליה בעת החדשה המוקדמת, המתמחה בהיסטוריה דתית ובהיסטוריה של המגדר. היא מכהנת גם כראש מכון קוריאל ללימודים אירופיים באוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2012 מונתה כחברה בוועדה של מדעי הרוח והחברה במוסד ביאליק ונבחרה לקבוצה הפותחת של האקדמיה הצעירה למדעים, אותה הקימה האקדמיה הלאומית למדע. בשנים 2013-2014 היא שימשה כעמיתת מחקר של המרכז לחקר הרנסנס של אוניברסיטת הארוורד בפירנצה. בשנת 2015 מונתה לחברת מערכת של הסדרה The Medieval Mediterranean של הוצאת הספרים Brill ולחברה בוועד המנהל של קבוצת המחקר הבינ"ל  EmoDir - Early Modern Religious Dissents and Radicalism. כמו-כן, היא נבחרה כאחראית תחום ההיסטוריה הדתית באגודה האמריקאית ללימודי הרנסנס, וכחברת מערכת של כתב העת  Renaissance Quarterly היוצא לאור בהוצאת אוניברסיטת שיקגו. בשנת 2016 מונתה כחברה בוועדה המדעית של מכון המחקר Medici Archive Project בפירנצה וכחברת הוועדה המדעית של הפרויקט Observer l’Observance: Diffusion, réseaux et influences des réformes régulières en Europe ב- École française de Rome. בשנת 2017 מונתה כחברה במערכת כתב-העת של המרכז של אונ' הארוורד ללימודי הרנסנס, I Tatti Studies in the Italian Renaissance .(היוצא לאור בהוצאת אוניבסיטת שיקגו) 

פרסומיה, המבוססים על הניתוח של מקורות ארכיוניים, מתמקדים בכמה מהתופעות המרכזיות בהיסטוריה הדתית של שלהי ימי הביניים והעת החדשה המוקדמת, ובייחוד בהיבטים המגדריים שלהן. מחקריה עוסקים במקומן של נשים בתנועות התיקון הדתי שפעלו באיטליה, בהיבטים החברתיים והתרבותיים של תופעת הסטיגמטה בימי הרנסנס, וכן בפעילותה של האינקוויזיציה בחצי-האי האיטלקי. היא חקרה גם את התפתחותן של תפיסות דמונולוגיות באזורים שונים באירופה, את דרכי העברתן מחבל-ארץ אחד למשנהו ואת אופני הטמעתן, וכן את התמורות ביחס למי שנחשדו כמכשפות או כמכשפים במאות החמש-עשרה והשש-עשרה. ספרה האחרון, Christ Transformed into a Virgin Woman’: Lucia Brocadelli, Heinrich Institoris, and the Defense of the Faith, בוחן את הזיקה שהתקיימה באירופה ערב הרפורמציה בין רדיפת המכשפות לבין הניסיונות למיגור קבוצות מינות, וכן בינה לבין היחס לנשים מיסטיקניות שנחשבו לקדושות בימי חייהן.

פרופ' הרציג היא בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים (1998). עם סיום לימודי המוסמך בהיסטוריה באוניברסיטה העברית בשנת 2000, היא זכתה במלגה על שם ג'ורג' ל. מוסה. לאחר שנה של לימודים ומחקר באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון במסגרת מלגה זו, היא המשיכה בכתיבת עבודת הדוקטורט שלה באוניברסיטה העברית, בהנחייתם של פרופ' מיכאל הד ופרופ' משה סלוחובסקי. תואר הדוקטור הוענק לה בשנת 2005 ועבודתה, שעסקה בנשים מתנבאות בתנועת הרפורמה הסבונרולית, זכתה בפרס ע"ש ברנרד מ. בלומפילד לעבודת דוקטורט מצטיינת במדעי הרוח והחברה. בשנים 2005-2007 היתה מלגאית פוסט-דוקטורט של קרן "יד הנדיב". לאחר השתלמות בחוג למדע הדתות באוניברסיטת פנסילבניה שבפילדלפיה, היא המשיכה את מחקרה באוניברסיטה העברית. באוקטובר 2007, היא הצטרפה לסגל אוניברסיטת תל-אביב כמרצה בכירה להיסטוריה אירופית. היא זכתה במלגת אלון לחוקרים צעירים מצטיינים (לשנים 2007-2010), נבחרה לפורום הצעירים בחטיבה למדעי הרוח והחברה באקדמיה הלאומית למדעים (ב-2008-2009), וכן זכתה במלגה ע"ש Andrew W. Mellon למחקר ב- Huntington Library שבקליפורניה (בשנת 2008-2009) ובמענקי מחקר של הקרן הלאומית למדע (לשנים 2010-2013 ו- 2015-2019). בשנת 2012 נכלל שמה ברשימת המרצים המצטיינים באוניברסיטת ת"א, ובשנת 2013 נבחרה כמצטיינת רקטור בהוראה. בשנת 2016 העניקה לה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א תעודת הוקרה על הצטיינותה בהוראה.

מאמריה של פרופ' הרציג התפרסמו בכתבי העת הבינלאומיים Sixteenth Century Journal; Journal of Early Modern History; Magic, Ritual and Witchcraft;  Religions; Archiv für Reformationsgeschichte; Church History; Renaissance Quarterly, וכן בכתבי עת איטלקיים שונים. היא כתבה מאמרים ל-

Oxford Bibliographies in Renaissance and Reformation (2018(; לאנציקלופדיה לתולדות הכישוף במערב (2006) ולאנציקלופדיה לתולדות האינקוויזיציה (2011), וכן ל- The Bible and Women: An Encyclopaedia of Exegesis and Cultural History ול- The Oxford Handbook of Witchcraft in Early Modern Europe and Colonial America. מאמרה “Witches, Saints, and Heretics: Heinrich Kramer’s Ties with Italian Women Mystics” זכה בשנת 2008 בציון לשבח מטעם Feminae: Medieval Women and Gender Index על תרומתו לחקר ההיסטוריה של נשים ומגדר בעידן הקדם-מודרני. ספרה הראשון, Savonarola’s Women: Visions and Reform in Renaissance Italy , שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת שיקגו (2008), זכה בפרס מטעם ה-.Medieval Academy of America. ספרה ההומניזם ותרבות הרנסנס באיטליה (כרך ג' של על סף העת החדשה: אירופה 1600-1350) יצא לאור בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה (2014).

קורות חיים

2015

פרופסור חבר, החוג להיסטוריה, אוניברסיטת תל-אביב

2011

מרצה בכירה (עם קביעות), החוג להיסטוריה, אוניברסיטת תל-אביב

2007
מרצה בכירה, החוג להיסטוריה, אוניברסיטת תל-אביב

2005
Ph.D, היסטוריה (Summa cum laude), האוניברסיטה העברית בירושלים

2000
M.A., היסטוריה (Summa cum laude), האוניברסיטה העברית בירושלים

1998
B.A., היסטוריה ופילוסופיה (Summa cum laude), האוניברסיטה העברית בירושלים.

תלמידי מחקר

הנחיית תלמידים:

2018-present: Inbar Dabull, Ph.D thesis on The Daily Life of Elite Women in Post-Tridentine Italy.     

2017-present: Ori Ben-Shalom, M.A. thesis on The Construction of Masculinity in Post-Tridentine Italy (tentative title).

2017-present: Maayan Aner, M.A. thesis on Sexual Identities in Early Modern Spain (tentative title; joint supervision with Prof. Iris Rachamimov).

2014-2017: Inbar Dabull, M.A. thesis on Daily Life in the Convent of Santa Cecilia in Trastevere (Rome): Between Theory and Practice (approved in October 2017).

2013-present: Meytal Cohen, M.A. thesis on The Walnut Tree of Benevento and the Origins of the Belief in the Witches Sabbath.

2012-2015: Shai Zamir, M.A. thesis on Gender and Anti-Jewish Polemics at the Trent Blood Libel of 1475 (approved in October 2015).

2011-2012: Yonatan Glazer-Eitan, M.A. thesis on Divine Inspiration and Earthly Authority: Maria de Agreda’s Mística ciudad de Dios (joint supervision with Prof. Miriam Eliav-Feldon) (approved in August 2012).

2010-2011: Oz Michaeli, M.A. thesis on Prophetic Discourse in the Writings of Girolamo Savonarola (approved in October 2011).

 

פרסומים

ראו אתר באנגלית (see English site).

 

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive