דרור משעני

סגל אקדמי בכיר בהחוג לספרות
החוג לספרות סגל אקדמי בכיר

דרור משעני: סופר, מרצה, מתרגם ועורך

דרור משעני הוא סופר, חתן פרס היצירה לסופרים עבריים ופרס ברנשטיין, יוצר לטלוויזיה ומורה בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב.

שלושת הרומנים הראשונים בסדרת החוקר אברהם אברהם, "תיק נעדר" (כתר 2011), "אפשרות של אלימות" (כתר 2013) ו"האיש שרצה לדעת הכול" (אחוזת בית 2015), היו רבי-מכר תורגמו ליותר מעשרים שפות וזכו בפרסים רבים, בישראל וברחבי העולם, וביניהם פרס היצירה לסופרים עבריים, פרס ברנשטיין לרומן עברי, פרס מרטין בק לרומן המתח המתורגם הטוב ביותר לשפה השבדית ופרס המותחן ביותר של POINTS בצרפת. ספרו האחרון, הרומן "שלוש"  (אחוזת בית 2018, לא חלק מסדרת אברהם), היה אף הוא לרב-מכר ומתורגם בימים אלה לשפות רבות.

"תיק נעדר", הרומן הראשון בסדרת הבלש אברהם, עובד לסרט קולנוע צרפתי בכיכובם של ונסן קסל ורומן דוריס ("FLEUBE NOIR", 2018); רומן זה, יחד עם הרומן השני בסדרה, "אפשרות של אלימות", עובדו לסדרת טלוויזיה שתעלה לשידור בכאן 11 במאי 2019 ("תיק נעדר", במאי: עודד דוידוף; תסריטאי: ארז קו-אל).

ביחד עם שירה חדד, היה משעני שותף לגיבוש הרעיונות לשתי סדרות דרמה שהופקו בארה"ב: "'WISDOM OF THE CROWD" ((CBS, 2017, ו-"PRISONIERO NUMERO UNO" (TELEMUNDO, 2019); כמו כן שימש עורך-תסריט בשתי סדרות: "תיק נעדר", המבוססת על ספריו, ו"המדובב" (YES, 2019). בימים אלה הוא כותב עם שירה חדד סדרת דרמה לחברת קשת 12.

דרור משעני הוא מורה בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב ואחראי על מסלול הכתיבה בחוג; הוא מלמד קורסים עיוניים, בין היתר על תולדות הסיפור הבלשי וסופרים מרכזיים בז'אנר (ועל נושאים אחרים), וגם סדנאות כתיבת פרוזה, ומרצה בתחומים מגוונים הקשורים בתולדות המחשבה על הספרות והכתיבה הספרותית. 

 

קורות חיים

דרור משעני (יליד חולון, 1975) הוא בוגר החוגים לספרות עברית ולמשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ובעל M.A בספרות עברית מאוניברסיטת בן גוריון.

מאז שנת 2000 עבד כעורך בעיתון "הארץ" (בין השאר כראש דסק החדשות) ובין 2005 ל-2008 היה העורך הראשי של המוסף הספרותי השבועי, "הארץ, ספרים".

לאחר פרישתו מ"הארץ" ועד לשנת 2013 היה עורך ספרות המקור בהוצאת "כתר" ובה ערך, בין היתר, את ספריהם של עמוס עוז, רונית מטלון, סייד קשוע, שולמית לפיד, דרור בורשטיין ויוצרים ותיקים אחרים, והוציא לאור יצירות ביכורים של סופרות וסופרים צעירים שיצירותיהם לא פורסמו קודם לכן, כמו יערה שחורי, אוריאן זכאי, יונתן פיין ועוד.

בעשור האחרון מלמד דרור קורסים עיוניים באוניברסיטת תל אביב, שבה הוא גם מנהל כיום את מסלול הכתיבה בחוג לספרות. כמו כן תירגם מצרפתית שתיים מיצירותיו הגדולות של הפילוסוף וחוקר הספרות רולאן בארת: "ערבי פריז" (ידיעות אחרונות, 2002) ו"מות המחבר" (שראה אור עם מאמרו של מישל פוקו, "מהו מחבר", בהוצאת רסלינג, 2006).

בשנת 2006 פרסם דרור את ספרו הראשון, ספר העיון "בכל העניין המזרחי יש איזה אבסורד", המציע קריאה בהופעת המזרחיות בספרות הישראלית בשנות השמונים (עם עובד, 2006). ב-2011 פירסם את הרומן "תיק נעדר" (כתר, 2011), הראשון בסדרת הרומנים הבלשיים שבמרכזם דמותו של חוקר המשטרה אברהם אברהם; אחריו ראו אור "אפשרות של אלימות" (כתר, 2013) ו"האיש שרצה לדעת הכול" (אחוזת בית, 2015).  בשנת 2018 פירסם את ספרו הראשון שאיננו חלק מסדרת הספרים שבמרכזם דמותו של אברהם: הרומן עטור השבחים "שלוש".

ספריו של דרור משעני תורגמו ליותר מעשרים שפות וזכו בפרסים רבים, בישראל וברחבי העולם, וביניהם פרס היצירה לסופרים עבריים (2013), פרס ברנשטיין לרומן עברי (2014), פרס מרטין בק לרומן המתח המתורגם הטוב ביותר לשפה השבדית (2013).

מתוך הביקורות בעולם על ספריו:

- "Impressive! Dror Mishani writes with profound originality",

Henning Mankell, Sweden

 

- " Dror Mishani has reached world league of crime fiction",

Tobias Gohlis, Die Zeit

- “The freshness of Mishani’s novels comes from its striking locale (…) and from the way the story is told through alternating points of view”,

Tom Nolan, Wall street Journal, US

 

- “With a refreshingly self-doubting protagonist (…) both tense and touching",

Laura Wilson, the Guardian, UK

 

- “A subversive take on the standard police procedural with ruminations on the crime novel”,

Declan Burke, the Irish Times, Ireland

 

- “Israel is back on the map of crime fiction!”

Elmar Krekeler, Die Welt, Germany

 

- “Like Swedish author Arne Dahl, Mishani offers us elegant, efficient and realistic crime fiction”,

Tobias Gohlis, Die Zeit, Germany

 

 

- “Dror Mishani marvelously handles the art of suspense”,

Eve Charrin, Les Echos, Frnace

 

- “A brilliant investigation, full of false leads”,

Macha Sery, Le Monde, France

 

- "Dror Mishani is one of the greatest new writers in the genre",

Erik Jensen, Politiken, Denmark

 

- “A psychological drama that goes far beyond the standard thriller plot”,

Piotr Kofta, Wprost, Poland

 

- “Close to perfection”, 

Fred Braeckman, De Morgen, Belgium

 

תחומי מחקר והוראה

היסטוריה ותיאוריה של הסיפור הבלשי, מאדגר אלן פו ועד ימינו

רולאן בארת

מזרחיות בספרות העברית

סדנאות כתיבה

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>