נבחרת ישראל זכתה בניקוד גבוה בתחרות הירוקה Solar Decathlon שהתקיימה בסין

הנבחרת הישראלית הגיעה למקום השני בתחרות על אדריכלות מבנה ולמקום הרביעי בתחרות הכוללת Solar Decathlon

14 אוגוסט 2013
נבחרת ישראל זכתה בניקוד גבוה בתחרות הירוקה Solar Decathlon שהתקיימה בסין

נבחרת של כ-30 סטודנטים מישראל שהשתתפה בתחרות הירוקה והיוקרתית Solar Decathlon שהתקיימה בסין, זכתה בניקוד גבוה והגיעה למקום השני בתחרות על אדריכלות מבנה ולמקום הרביעי בתחרות הכוללת. המשלחת הישראלית כללה את ביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל-אביב, מכללת שנקר, המכללה למנהל והמרכז האקדמי ויצו

 

אליפות העולם בבנייה ירוקה

התחרות היא מעין 'אליפות העולם בבניה ירוקה'. הקבוצה הישראלית נמנתה עם 20 המדינות שהצליחו להעפיל לשלב הגמר, והציגו את הפרויקטים המיוחדים שלהן: בתים ירוקים שכמות האנרגיה שהם מייצרים גדולה מזו שהם צורכים. בשלוש המקומות הראשונים זכו, בהפרש קולות קטן, משלחות אוסטרליה, סין ושוודיה.

 

המשלחת הישראלית, בראשות ד"ר יוסי קורי, ממתכנני הבניין הירוק של בית ספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, והאדריכל חן שליטא, תכננה ובנתה בית חכם ומודרני, שמסתמך על דגם הבית הישראלי העתיק – 'בית ארבעת המרחבים' - המוכר מחפירות ארכיאולוגיות ברחבי הארץ. הבית החדשני בנוי מחומרים אקולוגיים, ומצויד בשלל מערכות טכנולוגיות מתקדמות תוצרת כחול לבן. בין החידושים: זגוגיות לחלונות המכילות תאים פוטו-וולטאים ומייצרות חשמל; מערכת תרמו-סולרית יעילה במיוחד - לחימום מים גם בימים הקרים ביותר; מערכת מיזוג פורצות דרך שמקררת בעזרת אנרגיית השמש; ופלדה דקת-דופן שמאפשרת להרכיב את שלד המבנה תוך יומיים – ממש כמו לגו, עם חסכון עצום בזמן, בכוח עבודה ובכסף. 

 

ירוק זה כלכלי

"בית כזה מוכיח שירוק זה כלכלי - ממש דיור בר-השגה, במובן העדכני ביותר של המילה", אומר ד"ר קורי. "מדובר במבנה מודרני ומעוצב של 85 מ"ר, זול להקמה ונוח למגורים, בריא וחסכוני, אטום ומבודד היטב, ואפילו עמיד בפני רעידות אדמה. יותר מכך: בית כזה יכול בקלות להכפיל את מידותיו עם צמיחת המשפחה, ובהמשך להצטמצם לפי הצורך המשתנה". עם תום התחרות ישוב המבנה הישראלי הביתה, ויוצג כאן כמודל לבנייה בת-קיימא, למען פיתוח הבנייה הירוקה בארצנו.

 

ה-Solar Decathlon, תחרות בין מוסדות אקדמיים מובילים בכל העולם, נחשבת כיום לתחרות הבינלאומית החשובה ביותר בתחום האדריכלות הירוקה. למעשה, זוהי האולימפיאדה של דור העתיד באדריכלות העולמית, שמביאה עמה את חזית הטכנולוגיה של הבניה הירוקה. האירוע של 2013, השמיני במספר, אורגן במשותף על ידי משרדי האנרגיה של ארה"ב וסין.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>