החוקרים השבים

מאה מדענים בשלוש שנים: חוקרים מצטיינים ששבו לאוניברסיטת תל-אביב ממוסדות המחקר המובילים בעולם מצטרפים לשורות הסגל האקדמי

"היו לי הצעות ממיטב האוניברסיטאות בארה"ב אבל תמיד רציתי לחזור לישראל. זה הבית שלי, זו התרבות שלי ולכאן אני שייכת. קיבלתי הצעות מאוניברסיטאות אחרות בישראל, אבל בחרתי באוניברסיטת תל-אביב משום שהיא מוסד מחקרי יוצא מן הכלל".  ד"ר יעל רויכמן-גיל, המחלקה לכימיה, פוסט דוקטורט באוניברסיטת NYU, ארה"ב.

 

הדרך הביתה

הם שבו לישראל מהרווארד, ברקלי, ייל ומכוני מחקר יוקרתיים נוספים בארה"ב ובאירופה. הם סיימו שם את תקופת הפוסט-דוקטורט, לרובם כבר היו מינויים אקדמיים, והוצעו להם משרות נחשקות. אך הם בחרו לשוב ארצה ולהמשיך למנף את הקריירה האקדמית שלהם, כאן, באוניברסיטת תל-אביב.

 

אוניברסיטת תל-אביב קלטה בשלוש השנים האחרונות כ-100 מדענים חוזרים, והיא עתידה לקלוט בשנים הקרובות מספר גדול אף יותר של חוקרים מצטיינים. החוקרים הישראלים שבים עם מומחיות שנרכשה בעמל רב, כיווני מחקר חדשים וייחודיים, התלהבות ואנרגיה יצירתית, וכמובן שמחה על חזרתם ארצה עם משפחותיהם.

 

"בחרנו בישראל"

ד"ר יעל רויכמן חזרה לאוניברסיטת תל-אביב בכדי להוביל מחקר חלוצי בננו-כימיה באמצעות כלי חדש שפותח באוניברסיטה: מלקטת אופטית הולוגרפית (Holographic Optical Tweezers). במעבדתה החדשה במחלקה לכימיה פיזיקלית היא חוקרת דינמיקה של ננו-חלקיקים בנוזל, בין היתר במטרה לפתח חלקי מחשב שיעבדו על אור במקום על חשמל, פיתוח שיגביר את מהירות השידור, יחסוך באנרגיה וישנה את פני תעשיית התקני התקשורת והמחשבים. יעל שבה לאוניברסיטת תל-אביב לאחר שהות של ארבע שנים באוניברסיטת ניו יורק (NYU), במסגרת הפוסט דוקטורט.

 

ד"ר רונית סאצ'י פיינרו מהפקולטה לרפואה שבה לאוניברסיטת תל-אביב מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב, כאן הצליח צוות המחקר שלה לעצור התפתחות של גידולים סרטניים בעכברים ולהקטין את הגידולים. בהחלטתה לחזור, דחתה רונית הצעה מפתה בהרווארד, שם עשתה את הפוסט דוקטורט שלה: "בעלי ואני עמדנו מול החלטה גדולה באשר למקום בו אנו רוצים לחיות בטווח הארוך, ובחרנו בישראל".

 

מחקר בינלאומי - מטרה לאומית

החוקרים המצטיינים והישגיהם פורצי הדרך הם משאב יקר וחשוב מאין כמוהו למדינת ישראל. כחלק מהמאמץ הלאומי להחזרת המוחות, נחושה אוניברסיטת תל-אביב להשיב יותר ויותר חוקרים מצטיינים, בכדי להבטיח כי תגליות ישראליות יקבלו את ההכרה ככאלה, כדי להגדיל את התרומה לכלכלת הידע התוססת של מדינת ישראל ושל העולם, וגם בכדי לבסס את מעמדה האקדמי המוביל של אוניברסיטת תל-אביב.

 

להיכרות עם חוקרים נוספים ששבו ארצה והצטרפו לשורות הסגל האקדמי של אוניברסיטת תל-אביב >>
 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>