לחדש אנרגיה על הגג

שוקלות ושוקלים להתקין מערכת סולארית על הגג? הבוגרים שלנו יראו לכם עד כמה זה כדאי

greendays מנגישה לכולם את המערכות הסולאריות
עובדות שעושות אנרגיה טובה
  • באותה שנה הקורס 'אנרגיה מתחדשת' כמעט בוטל אבל דור שכנע את הדקאן להחזיר אותו ומזל שכך..
  • דף הנוסחאות מהקורס עדיין שימושי ומונח דרך קבע על שולחן העבודה של ניצן
  • במהלך הניסויים של אלגוריתם החיזוי, מצאו דור וניצן תקלה במערכת הסולארית שקיימת על גג בניין הפקולטה למשפטים, מה שנתן להם רעיון למוצר חדשני נוסף שאותו הם מפתחים בימים אלו (ועליו נספר בקרוב)

 

 

 

"היי חברים, מתרגשים לשתף אתכם במיזם שהתחיל אי שם בשנה הרביעית לתואר הכפול בהנדסה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, בקורס אנרגיה מתחדשת, והפך לחברת GreenDays - מרקטפלייס מבוסס טכנולוגיה להשוואת מערכות סולאריות.

 

"במשך שנתיים פיתחנו אלגוריתמים שמתבססים על מודלים פיזיקליים מורכבים, ומאפשרים לחזות בדיוק מאוד גבוה את התפוקה האנרגטית של פרוייקטי אנרגיה שונים והכדאיות שלהם. היום האלגוריתם מאפשר לנו להשוות בין מספר הצעות בקלות ובפשטות ממש כמו שמשווים מוצרים ב'זאפ'. אז אם אתם מכירים מישהו או מישהי שיש לה גג פנוי – נשמח אם תחברו ביננו". זה הפוסט שהעלו דור קורניאנסקי וניצן חצרוני בפייסבוק, עם תמונה של עצלן מנומנם שחוסך באנרגיה, ומאז הם לא מפסיקים להפוך גגות למקור אנרגיה מתחדשת.

 

I'm not lazy, I'm saving energy. הפוסט שאיתו הכל התחיל

 

נקייה וגם משתלמת: אנרגיה ירוקה

לדור קורניאנסקי וניצן חצרוני, בוגרי תואר ראשון כפול להנדסה מכנית ומדעי כדור הארץ עם דגש על סביבה, יש הרבה אנרגיות למה שהם עושים. לפני כשנה הם עזבו מקום עבודה נוח בהייטקס כדי להצטרף למאבק במשבר האקלים. "הצטרפנו למגמה של פיתוח טכנולוגיות קליימטק (Climatech), במטרה לייצר אימפקט סביבתי משמעותי בישראל ובעולם", הם אומרים. דור משמש כמנכ"ל החברה ומתעסק בצד העסקי, באפיון המוצר ובחיזוק שיתופי הפעולה של החברה. ניצן הוא ה-CTO, אחראי לפיתוח האלגוריתמיקה והתוכנה שמניעה את GreenDays.

 

הקורס 'אנרגיה מתחדשת' שלקחו בשנה הרביעית לתואר הניע אותם לפעולה. "הבנו לראשונה עד כמה מורכב חישוב ההשקעה באנרגיות מתחדשות, לרבות חישוב התפוקה האנרגטית של פרויקטי אנרגיה שונים והכדאיות שלהם (סולאר, ביוגז, רוח, אגירה ועוד). קראנו עשרות מחקרים שעוסקים בגורמים לחוסר אימוץ של אנרגיות מתחדשות והבנו שישנה בעיה אמיתית", מספר דור.

 

לדבריו, יש בישראל מאות חברות סולאריות. "בדקנו מה קורה בשוק וראינו שנכון להיום, לקוח פוטנציאלי שמתעניין בהתקנת מערכת סולארית, נשאר עם הרבה הצעות מחיר שיווקיות שהוא לא יודע כיצד להשוות ביניהן. הרבה אנשים חשים אי וודאות בהשקעה מהסוג הזה ואין להם אף כלי תומך החלטה. החששות מאוד הגיוניים, שכן מדובר בהחלטה קשה (המערכת צריכה להפיק חשמל 25 שנה), וזו השקעה כספית לא מועטה. לפני שהגענו לשוק, אדם פרטי שרצה להתקין מערכת סולארית על הנכס שלו היה צריך לנסות להשוות לבדו בין החברות והצעות המחיר. זה דורש המון התעסקות, ועודף המידע עלול להיות מבלבל. במקרים רבים, לצערנו, אותם אנשים בוחרים לא להתקדם בתהליך ומוותרים על המערכת הסולארית כי אין להם את הסבלנות והזמן. לתהליך הזה בפסיכולוגיה קוראים שימור המצב הקיים או שימור ברירת המחדל".

 

"כדי להשוות תפוחים לתפוחים צריך מומחה שיעשה את הסימולציה האנרגטית על הגג, וזה מה שאנחנו עושים"

 

הרעיון של דור וניצן מקל לכולם על החיים, גם לבעלי הגגות וגם לחברות הסולאריות אשר כעת יכולות לחסוך משאבים של שיווק ומכירות ולהגיע ליותר לקוחות. מדובר בפלטפורמה שבשלב ראשון מבצעת בדיקה ראשונית דיגיטלית בפחות משתי דקות. המערכת הייחודית שפותחה מתחשבת בנתוני הקרינה באזור הגיאוגרפי, מייצרת הדמיה ראשונית תלת ממדית ונותנת למשתמש תשובה מיידית. בשלב שני, הפלטפורמה מאפשרת ללקוחות לקבל מספר הצעות מחיר מחברות מובילות בשוק. למעשה, הפלטפורמה מנגישה למשתמשים את התהליך ומאפשרת להם להרוויח יותר. בעזרת המומחיות שצברו בתחומי ההנדסה והסביבה, פיתחו דור וניצן אלגוריתמים שמחשבים את התפוקה האנרגטית ברמת דיוק של מעל ל-95% וכך יוצרת וודאות בהשקעה באנרגיות מתחדשות. כלל האלגוריתמים שמבצעים את החישובים פותחו על בסיס מודלים פיזיקלים של NREL (המעבדה הלאומית של משרד האנרגיה האמריקאי), ומחקרים של אוניברסיטאות מובילות בעולם.

 

"פרויקט סולארי יכול להיות שונה מקצה לקצה בין חברה לחברה וצפוי להשפיע על הכדאיות שלו, ולכן ההחלטה באיזו חברה סולארית לבחור היא משמעותית", הם מסבירים. "האלגוריתמים שפיתחנו מאפשרים לחזות בדיוק גבוה מאוד את הרווחים הצפויים מהמערכת על בסיס הצעות מחיר שהחברות הסולאריות מזינות במערכת שלנו, בניגוד לכל מיני אתרים שאין להם טכנולוגיה אמיתית, ושכל המטרה שלהם זה לקחת את הפרטים של הלקוח (ליד), ולהעביר אותו הלאה למרבה במחיר. כשאתה רוכש מוצר רגיל אתה יכול להשוות אותו בזאפ, אבל כשאתה רוכש מערכת סולארית זה לא יכול להיות מבוסס רק על מחיר, שכן יש עשרות פרמטרים שיכולים להשפיע על התפוקה של המערכת", מסביר דור.

 

 

 

איך אדע באיזו חברה לבחור?

השימוש בפלטפורמה פשוט וידידותי ומאפשר לברר באמצעות ארבעה שלבים קצרים האם הקמת מערכת היא כדאית. אפשר גם להתייעץ באופן אישי עם המומחים של GreenDays. ברגע שמשתמש נרשם למערכת, אנשי המכירות של החברות הסולאריות שולחים את הצעת המחיר שלהם בסימולטור ייחודי שפותח ב-GreenDays, שמאפשר לבצע אופטימיזציה לגג המדובר. האלגוריתם מנתח את התפוקה ומשווה בין מעל ל-30 פרמטרים ויורד לרזולוציות מאוד מפורטות, עד לרמת הקרינה באזור (ונתוני מטאורולוגיה נוספים), למפרט של הממיר והפאנל שיותקנו ואפילו לזווית הפאנל אל מול השמש בכל יום בשנה למשך 25 שנה. אבל הכי חשוב - הפלטפורמה מספקת המלצות ושורות תחתונות.

 

"הלקוח יכול לעבור בין הנתונים, להצליב אותם ולראות תצוגה סביבתית או פיננסית, לבדוק כמה הוא צפוי להרוויח בכל חודש, בין אם יממן אותה מכיסו, ייקח הלוואה או אפילו ישכיר את הגג ליזם חיצוני. המשתמש יכול לראות תוך כמה שנים הוא צפוי להחזיר את ההשקעה, כמה ירוויח בטווח של 25 שנים ולשחק בנתונים ביחס לכל החברות. בסופו של דבר, יכול להיות שמערכת שעולה 100,000 ₪ תהיה כדאית יותר מזו שעולה 90,000 ₪, כי התשואה שלה גבוהה יותר", מסביר דור. הוא מספר שישנה גם אפשרות להשכיר את הגג לחברת אנרגיה: "לפעמים הלקוח מגלה שיותר משתלם לו לקבל דמי שכירות, וזה אחד היתרונות בהצגת כל האפשרויות במערכת אחת".

 

"מדינת ישראל הציבה יעדים שניתן לעמוד בהם, והמטרה שלנו היא לעזור לזה לקרות, להאיץ את שוק הסולאר הדו-שימושי בישראל במרחב הבנוי "

 

פאנלים סולאריים על גג ספריית סוראסקי

 

כשמדברים על דו-שימוש בקרקע, דור מבהיר שזה הפתרון הכי סביבתי בין אם מדובר על בית פרטי, משק, מחסן גדול, חממה או שטח חקלאי (אגרו ולטאי). הוא מספר שכבר היום בעלי חממות יכולים להתקין מערכת באופן חוקי ומבלי לפגוע בחקלאות ושבקרוב מאוד, כאשר הרגולציה תאפשר זאת, גם בשטחים חקלאיים נרחבים (הנושא עדיין בשלבי מחקר). הפורום הישראלי לאנרגיה, עמותה שמקדמת פרויקטים סולאריים בבניינים ועוזרת ליצירת הסכמה בבניין, כבר משתמשת במערכת של GreenDays להשוואה ולבחירת ההצעה הטובה ביותר עבורם. "ועד הבית בוחר את ההצעה שמתאימה במערכת שלנו וכך עוד בניין זוכה להפיק אנרגיה ולהתחיל לחסוך בעלויות וועד הבית", אומר דור. רק לאחרונה, בניין ראשון בכפר סבא בשיתוף עיריית כפר סבא ובניהול של הפורום הישראלי, חתם בשבוע שעבר על חוזה, כאשר תהליך בחירת החברה בוצע בפלטפורמה של GreenDays.

 

ניצן ודור הם בוגרי האקסלרטור 8200 אימפקט של עמותת בוגרי יחידת 8200, וכיום לוקחים חלק באקסלרטור החדש שנפתח לבוגרי אוניברסיטת תל אביב – Dan Launchpad, מערך יזמות וחדשנות כלל-אוניברסיטאי בראשות פרופ' משה צבירן ובניהול דוקטור אייל בנימין. "האקסלרטור הייחודי של האוניברסיטה מעניק לנו את כל הכלים כדי לבנות חברה גדולה ומובילה ולמעשה הם ממש כבר חלק מהצוות שלנו. אנחנו מקבלים קישור לאנשים מוכשרים שמובילים בתעשיית הייטק והאנרגיה, משקיעים ויועצים".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>