הווירוס שגנב לדוכיפת את הכתר

תזכורת לכתרים יפים ומרהיבים יותר מהכתר הידוע לשמצה של הקורונה

החטפית המלכותית מראה לכולם למי יש את הכתר הכי יפה

הכתר של הקורונה הוא אולי הכתר הכי ויראלי בימים אלו, אבל בטבע יש עוד הרבה כתרים אחרים. "וירוס הקורונה מקבל את שמו ממבנים דמויי כתר המקיפים את גופו, אבל בעולם החי ישנם כתרים רבים מסוגים שונים." אומר ד"ר עמוס בלמקר, מנהל אוסף העופות במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. "לעופות רבים ממגוון רחב מאוד של משפחות יש כתרים או ציציות המעטרים את ראשם. ישנם כתרים מנוצות (ציציות) ואחרים העשויים עצם קשה כמו זו של הקזואר או הקלאו."

 

"גם לציפור הלאומית שלנו, הדוכיפת, יש ציצית. על פי האגדה, הדוכיפת קיבלה את הכתר שלה משלמה המלך, לאחר שהצלה עליו מהשמש בשעת הצורך. בארצנו הקטנה ישנם מינים רבים שכתר מעטר את ראשם, בהם העפרוני המצויץ והטבלן המצויץ."

 

דוכיפת, הציפור הלאומית

 

"ציפורים משתמשות בציציות אלו למגוון מטרות. הקזואר משתמש ברכס קשה על ראשו למטרות הגנה, ואילו האלקית המצויצת משתמשת בציצת הנוצות שלה למטרות חיזור - ככל שהציצית ארוכה יותר כך הפרט מושך יותר.  אצל הקקדואים, משפחת תוכים מצוייצים מאוסטרליה, הציצית משמשת לתקשורת בצורה דומה מאוד לשפת הגוף אצלנו. כל מי שמביט על קקדו, יכול לנחש בקלות מה מרגיש התוכי."

 

"ישנן עוד ציציות רבות בעולם הציפורים, אבל הציצית האהובה עלי שייכת לחטפית המלכותית מדרום אמריקה, שנראית כמו זנב של טווס שתקוע לציפור על הראש. ביום יום החטפית שומרת על הציצית סגורה ופותחת אותה לעיתים רחוקות. אבל כשהיא מנסה להפחיד טורף פוטנציאלי, היא פותחת את הציצית במלוא הדרה."

 

קקדו

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>