מנגישים את האוניברסיטה למצטייני הפריפריה

מצטיינים בתיכון ומתקבלים לאוניברסיטה ללא צורך בפסיכומטרי

15 נובמבר 2020
מצטיינים בתיכון ומתקבלים לאוניברסיטה ללא צורך בפסיכומטרי

כמאה תלמידי תיכון מצטיינים ממספר גדול של ישובים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, לומדים השנה לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב. התלמידים נקלטו באוניברסיטה, במסגרת "תוכנית מצטייני פריפריה" והם משתלבים במרבית תחומי הלימוד בקמפוס, ובכלל זה: לימודי הנדסה, מדעי המחשב, מדעים מדויקים, משפטים, ניהול, רוח וחברה.

 

ייחודיות התוכנית היא בכך שאוניברסיטת תל אביב פותחת את שעריה לתלמידים מצטיינים מהפריפריה ומאפשרת את קבלתם למסלולי הלימוד המגוונים ללא צורך בבחינה פסיכומטרית ותוך מתן תמיכה כלכלית. הסטודנטים המתקבלים לתוכנית זכאים למלגות שכר לימוד ודמי מחייה (בכפוף לעמידה בקריטריונים). התוכנית מאפשרת גם ליווי אקדמי, סדנאות למיומנויות למידה ושירותים נוספים של דקאנט הסטודנטים. הסטודנטים בתוכנית נדרשים להשתתף בפעילויות שונות של היחידה למעורבות חברתית.

 

יצוין שהאיתור של המצטיינים שיכולים להגיש את מועמדותם לתוכנית נעשה בסיוע משרד החינוך בישובים שונים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. התלמידים שמתקבלים לתוכנית, הם אלו שהוכיחו מוטיבציה ומצוינות ביחס לחבריהם לכיתה. באוניברסיטה סבורים שהצלחה יחסית כזו היא לעיתים קרובות מדד טוב יותר לפוטנציאל הצלחה בלימודים אקדמיים, מאשר הציון הפסיכומטרי או ציון הבגרות.

 

15 של מצוינות והגשמת חלומות

התוכנית החלה לפעול לפני כ-15 שנה, ביוזמת נשיא האוניברסיטה כיום, פרופ' אריאל פורת, בעת שכיהן כדקאן הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן. בשנתיים הראשונות התוכנית פעלה כפיילוט בפקולטה למשפטים, ולאחר מכן אומצה על ידי כל הפקולטות באוניברסיטה. עד כה למדו במסגרת התוכנית מאות סטודנטים לתואר ראשון.

 

"בתחילה קלטנו בפקולטה למשפטים עשרה תלמידים ותלמידות בלבד. כמעט כולם הגיעו מבתי ספר תיכון אשר בוגריהם לא הצליחו בעבר להתקבל ללימודים בפקולטה למשפטים שלנו," מספר פרופ' אריאל פורת, נשיא האוניברסיטה. "שבעה מתוכם סיימו את השנה הראשונה בהצטיינות, כאשר אחת מהם כמעט הייתה מצטיינת רקטור (סיימה את לימודי השנה הראשונה במקום שלישי מתוך 1500 תלמידים). תלמידה זו לא הייתה מתקבלת לפקולטה למשפטים במסלול הלימודים הרגיל. כמה מבוגרי התוכנית שמרו איתי על קשר במהלך השנים. לאחרונה פגשתי אחד מהם כתלמיד דוקטורט באוניברסיטת סטנפורד. אף הוא לא היה מתקבל לפקולטה למשפטים בדרך הרגילה! בזכות התוכנית הזו זכינו לתלמידים יוצאים מן הכלל."

 

נשיא האוניברסיטה, פרופ' אריאל פורת, יזם את התוכנית לפני 15 שנה

נשיא האוניברסיטה, פרופ' אריאל פורת, יזם את התוכנית לפני 15 שנה

 

הזדמנות שאסור לפספס

מני אביזבקייב, סטודנט שנה ג' להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מעפולה, מספר בהתרגשות: "כשהייתי בתיכון, קיבלתי יום אחד בדואר מכתב מאוניברסיטת תל אביב, ולא היה לי מושג על מה מדובר. כנער שגדל בעפולה תמיד חלמתי ללמוד באוניברסיטה, אבל לא הכרתי את התוכנית והייתי בהלם כשהם כתבו שלאור ההישגים שלי, האוניברסיטה מוכנה לשלם לי על הלימודים ולקבל אותי ללא צורך פסיכומטרי. מבחינתי זו הייתה הזדמנות שאסור לפספס, ומיד אחרי הצבא נרשמתי לתוכנית. השנה אני מתחיל את השנה השלישית ואין לי ספק שללא התוכנית היה לי קשה מאוד להתקבל לאוניברסיטת תל אביב ולממן את שכר הלימוד והמחייה שלי. אני הגשמתי את החלום שלי וכעת אני קורא לתלמידי תיכון אחרים שמתגוררים בפריפריה: אל תחששו, תפרשו כנפיים, בואו לאוניברסיטה ותגשימו את החלומות שלכם".

 

דקלה, סטודנטית מצפון הארץ, שלומדת הנדסה תעשייה וניהול סיפרה: "הייתי לקראת שחרור מהצבא, כשפתאום אמא שלי אמרה לי שקיבלתי מכתב מאוניברסיטת תל אביב. הייתי בהלם, התרגשות מטורפת, הרגשתי באותו רגע שזכיתי בפיס. אומנם תמיד ידעתי שאני אלמד באקדמיה, אבל לא חלמתי שאני אתקבל לאוניברסיטת תל אביב. כשעברתי לתל אביב, הייתי בשוק, תחושה של אי ודאות, איך אני אסתדר לבד בעיר הגדולה. למזלי החששות התפוגגו מהר מאוד, מהרגע הראשון קיבלתי ליווי צמוד של צוות התוכנית שהדריך אותי וסייע לי בדברים הכי קטנים, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה אקדמית".

 

דקלה ממליצה לצעירים אחרים שיימצאו זכאים לתכנית: "לתפוס את התוכנית בשתי ידיים ולא לוותר. לא משנה מהיכן אתם מגיעים. אם תאמינו בעצמכם ותעבדו קשה, אתם יכולים להצליח בדיוק כל אחד אחר".

 

באוניברסיטה מוסיפים: "יתרונה הגדול של התוכנית בעבור האוניברסיטה הוא בכך שהיא "זוכה" בתלמידים מצוינים שלא היו מגיעים אליה בדרך הרגילה. אגב כך היא מנגישה את ההשכלה הגבוהה לפריפריה, ויוצרת לתלמידי תיכון בפריפריה אופק ציפיות שלא היה קיים בלעדיה. הם יודעים שיוכלו להגיע לחוגים היוקרתיים והתחרותיים ביותר באוניברסיטה, אם רק יצטיינו ביחס לחבריהם לכיתה. זוהי בשום אופן לא תוכנית של העדפה מתקנת: זוהי תכנית העושה שימוש בקריטריון של הצטיינות יחסית כשיקול בקבלה לאוניברסיטה".

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive