נמצא אוצר זהב גדול במבצר אפולוניה

משלחת החפירות של החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב מצאה במבצר אפולוניה את אחד מאוצרות הזהב הגדולים שנמצאו בארץ

10 יולי 2012
המטמון באפולוניה
הכד השבור עם מטבעות הזהב שנמצא תחת מרצפות המבצר הצלבני (צילום: פבל שרגו, המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב)

לפני כשבועיים, נמצא במבצר הצלבני באפולוניה מטמון זהב מהגדולים שנמצאו אי פעם בישראל, על ידי משלחת החפירות המשותפת של אוניברסיטת תל-אביב ורשות הטבע והגנים. את האוצר איתר מתי יוחננוף, סטודנט בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, בתוך כלי חרס שבור, תחת מרצפות אחד החדרים שבמבצר. 

 

החפירות הארכיאולוגיות באפולוניה, סמוך להרצליה, התחדשו לפני כשלוש שנים, במסגרת המאמצים למנוע את קריסת המצוק שעליו מצויים שרידי העיר הצלבנית. החפירות שופכות אור על ימיהם האחרונים של העיר ושל המבצר, שהיה אחד המאחזים הצלבניים החשובים בארץ באותה התקופה.

 

הערכה ראשונית: שווי המטמון כמאה אלף דולר

משקל הזהב במטמון מגיע ל-400 גרם ומכיל בין היתר 108 מטבעות זהב בערך של דינר. לדברי ראש משלחת החפירות, פרופ' אורן טל, מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, בתקופה ההיא, 2 דינר הספיקו לכלכלת משפחה למשך שנה שלמה, מה שמצביע על ערכו הגבוה של המטמון יחסית לתקופה. הערכה ראשונית של שווי האוצר בימינו מדברת על יותר ממאה אלף דולר, אך טרם ניתן לקבוע זאת בביטחון.

 

פרופ' טל מעריך כי האוצר במקום קשור באירועים הדרמטיים שהתרחשו במבצר במארס-אפריל, בשנת 1265, עת הותקפה העיר על ידי צבאו של הסולטן בייברס הממלוכי, ונפלה לאחר 40 ימי מצור. להערכת החוקרים, יתכן והמטמון היה שייך לאחד המפקדים הצלבנים שהחליט לקבור ולהחביא את קופתו המרכזית מפני הכובשים המוסלמים.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>