התכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן The Adi Lautman Interdisciplinary Program For Outstanding Students

ראש התכנית

פרופ' נעמה פרידמן
פרופ' נעמה פרידמן היא נוירופסיכולוגית של השפה, החוקרת שפה ומוח. היא בוגרת התכנית, וכיום ראש מעבדת שפה ומוח וראש מעבדת ליזלוטה אדלר לחקר התפתחות הילד בביה"ס לחינוך ובבי"ס סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב. מחקריה עוסקים בליקויי תחביר ושליפת מילים לאחר פגיעה מוחית ובפגיעות ‏התפתחותיות, בדיסלקסיות ודיסגרפיות בשפות שונות, ברכישת שפה ובהדמיה מוחית של שפה וקריאה. היא עורכת ראשית של כתב העת שפה ומוח ועורכת בכתב העת Cortex.


צוות החונכים בתכנית

ד"ר אילנה ארבל
ד"ר אילנה ארבל מלמדת פילוסופיה פוליטית, מודרנית ופוסט-מודרנית, בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב ובתוכנית למורים לבתי ספר דמוקרטיים בסמינר הקיבוצים. ב-2006 יצא לאור ספרה פוקו וההומניזם בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, דביר. הספר מתרכז בביקורת של מישל פוקו על המרקסיזם ובתיאוריה הפוליטית שלו, שאותה הוא מגדיר כ"שמאלנית ניטשיאנית".

ד"ר ריקרדו טרש
ד"ר ריקרדו טרש סיים את לימודיו בפסיכוביולוגיה. הוא חוקר ומלמד בביה"ס לחינוך. הוא מלמד את הקורסים: "מח, תודעה וחינוך", "מדיטציה: תיאוריה, פרקטיקה ומחקר", "שיטות מחקר" ו"ניתוח נתונים כמותיים מתקדם". הוא מתעניין במיוחד בהשפעת מדיטציה על הסביבה הלימודית. תחומי המחקר בהם הוא עוסק נסובים סביב הבסיס המוחי של רגשות וכוללים: השפעות פסיכולוגיות ונוירולוגיות של תרגול קשיבות (mindfulness), יישום של חקר המח בתכניות חינוך, הדמיה מוחית ואלקטרופיזיולוגיה של הפרעות קשב ודיסלקסיה, בחינת ההשפעות של התערבויות חינוכיות. בתהליך המחקר הוא משלב בין מדדים קוגניטיביים, בדיקת גלי מח (EEG) והדמיה מוחית תפקודית (fMRI).

ד"ר רן הכהן
ד"ר רן הכהן הוא חוקר תרבות העוסק בעיקר בחקר התרגום. את התואר הראשון עשה במדעי המחשב. הוא בעל תואר שני בספרות, והדוקטורט שלו עסק בביקורת המקרא היהודית בגרמניה. הוא מלמד בחוג לספרות ועובד גם כמתרגם ספרות, בעיקר מהולנדית ומגרמנית. על תרגום "כבוד המלכים", האפוס הלאומי האתיופי (משפת געז), זכה בפרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת.

פרופ' דרור אבישר
פרופ' דרור אבישר הוא ראש המעבדה להידרוכימיה העוסקת בגורל הכימי-פיסיקלי, בתהליכי ספיחה ופירוק, ובמנגוני הסעתם של ננו ומיקרו-מזהמים (כגון חומרים רפואיים) במקורות מים ובמצעי סביבה שונים. בנוסף, דרור פיתח עם קבוצת המחקר שלו ובשיתוף חוקרת מהנדסת הסביבה טכנולוגיות חדישות לסילוק ופירוק חומרים רפואיים שמקורם בשפכי בתי חולים, שפכים מהתעשייה הפרמצבאטית, ושפכים עירוניים.

מזכירות התכנית
רונית כהן – מרכזת התכנית
חוה שטרן – מזכירת התכנית