רז יוסף
+972-3-6408403

he | en

פרופסור רז יוסף

בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש
אוניברסיטת תל אביב

רז יוסף הוא פרופסור מן המניין וראש המגמה העיונית לתואר ראשון בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל-אביב. הוא קיבל תואר דוקטור (2001) מהמחלקה ללימודי קולנוע באוניברסיטת ניו-יורק (NYU). הוא היה פרופסור וחוקר אורח, באוניברסיטת ניו יורק, באוניברסיטת מישיגן, באוניברסיטת קולומביה וב"פאדייה" – המכון ללימודי יהדות בסטוקהולם.

יוסף הוא מחברם של הספרים Beyond Flesh: Queer Masculinities and Nationalism in Israeli Cinema, שהופיע בהוצאת אוניברסיטת רטגרס בארצות-הברית ב-2004; לדעת גבר: מיניות, גבריות ואתניות בקולנוע הישראלי, שהופיע בהוצאת הקיבוץ המאוחד בסדרת "מגדרים" ב-2010;The Politics of Loss and Trauma in Contemporary Israeli Cinema, שראה אור בהוצאת Routledge בניו-יורק ולונדון ב-2011; עקבות ימים שעוד יבואו: טראומה ואתיקה בקולנוע הישראלי העכשווי (עם נורית גרץ), שראה אור בהוצאת עם עובד ב- 2017;Contemporary Israeli Cinema: Trauma, Ethics and Temporality, שהופיע בהוצאת Routledge בניו-יורק ולונדון ב-2023.

יוסף הוא גם שותף לעריכה של הספרים Just Images: Ethics and the Cinematic שפורסם בהוצאת Cambridge Scholars Publishing ב-2012; Deeper Than Oblivion: Trauma and Memory in Israeli Cinema, שפורסם בהוצאת Bloomsbury Academic ב-2013; סקס אחר: מבחר מאמרים בלימודים להט"ביים וקוויריים ישראליים, שהתפרסם בהוצאת רסלינג ב- 2016. היה עורך-אורח של גיליון מיוחד של כתב העת ישראל: כתב עת לחקר הציונות ומדינת ישראל – היסטוריה, תרבות, חברה, שהוקדש לזיכרון והיסטוריה בקולנוע הישראלי (2008), ועורך-אורח של גיליון מיוחד של כתב העת מכאן: לחקר הספרות והתרבות היהודית והישראלית, שהוקדש לאתיקה ואחריות בקולנוע הישראלי (2013). הוא גם עורך שותף של "עומק שדה: סדרת טיש לקולנוע וטלוויזיה" בהוצאת עם עובד ואוניברסיטת תל אביב.

שטחי המחקר שלו הם: תאוריות קולנועיות, תיאוריות קוויריות, תיאוריות פמיניסטיות קולנועיות, תיאוריות ביקורתיות של גזע, אתניות ופוסטקולוניאליות, קולנוע ישראלי ותרבות לאומית, מלודרמה קולנועית, לימודי טראומה וזיכרון. מאמריו בנושאים אלה הופיעו באנתולוגיות רבות בעברית, אנגלית, איטלקית וגרמנית, והתפרסמו בכתבי עת כמו תיאוריה וביקורת, סוציולוגיה ישראלית, מכאן, GLQ, Third Text, Framework, Shofar Journal of Modern Jewish Studies, Camera Obscura, Cinema Journal, Feminist Media Studies, Middle East Critique, Continuum, and Signs. יוסף זכה במענק של הקרן הלאומית למדע 2010-2013 עבור פרויקט המחקר "הפוליטיקה של טראומה ואובדן בקולנוע הישראלי העכשווי".