לתיאום תור התקשרו: 03-6426842

אסתמה בילדים - כל מה שעלייך לדעת - פרופ' בנימין וולוביץ

הטיפול באסתמה במסגרת הרפואה המשלימה

ספר על אסתמה - פרופ' בנימין וולוביץ

טיפולים אלטרנטיבים (משלימים) היו מתקבלים כטיפול רפואי רגיל, אם ניתן היה למדוד את יעילותם בכלי מבחן מדעיים. כדי להוכיח באופן מדעי שתרופה יעילה בטיפול במחלה כלשהי, צריך לערוך מחקר מדעי שבו עוקבים אחרי שתי קבוצות גדולות של נבדקים, החולים באותה מחלה. מחצית הנבדקים צריכים להיות מטופלים בתרופה האמיתית, ומחציתם בתרופת דמה (בקרה), תכשיר הדומה לתרופה בצורתו החיצונית, אך אינו מכיל את החומר הפעיל. הנבדקים והחוקרים אינם יודעים איזה משני החומרים קיבל כל נבדק. בניתוח תוצאות המחקר משווים בין שתי הקבוצות, ובודקים האם התרופה האמיתית גרמה לתוצאות טובות יותר (עם קשר סטטיסטי מובהק) מאשר תרופת הדמה. רק אם נמצא קשר כזה, ניתן להגיד שהתרופה אכן יעילה לטיפול במחלה. יש לציין שלמרות שיעילותן של התרופות האלטרנטיביות לא הוכחה בכלי מבחן מדעיים, חולים רבים בארצות שונות מקבלים אותן כטיפול במחלת האסתמה שלהם.

אקופונקטורה
אקופונקטורה נמצאת בשימוש בסין יותר מ-2000 שנה. ברפואה הסינית אקופונקטורה מהווה את אחד המרכיבים של הטיפול באסתמה, יחד עם עוד שלושה מרכיבים נוספים: "סגנון-חיים" שמשמעותו, קרוב לוודאי, מניעה של גורמים מעוררי מחלה, עשבי מרפא ודיאטה. גם בסין האקופונקטורה אינה מומלצת כטיפול בלעדי באסתמה. בסקירה של 13 עבודות מחקר שנעשו ברחבי העולם, עבודות שנחשבו לערוכות בצורה הטובה ביותר (אשר סוכמו לקראת כנס על אסתמה בשיקגו בשנת 1995), נמצא שגם איכותן המדעית של שמונה עבודות המחקר הטובות ביותר היתה לא יותר מבינונית. למעשה, לא פורסמה עד היום אף לא עבודת מחקר מדעית אחת ערוכה היטב, המוכיחה שהאקופונקטורה יעילה בטיפול באסתמה. הטיפול באקופונקטורה אינו משולל סיכונים: תוארו מגפות של דלקת כבד נגיפית בקרב חולים שטופלו בשיטה זו, ותוארו כוויות וניקורי ריאות שהיו קשורים בטיפולים כאלה.

הומאופטיה
הומאופטיה קיימת מאז המאה השמונה-עשרה,והיא מבוססת על שני עקרונות. האחד: שימוש בחומרים הדומים לגורמי המחלה עצמה, והשני: שימוש בדילולי תרופות אינסופיים. בסדר הגודל של דילולים אלה אין אפשרות מדעית לבדוק את פעילותן של התרופות או להוכיח את יעילותן. למרות שאין הוכחה מדעית שהטיפול ההומאופטי יעיל באסתמה, אי אפשר להתעלם מהעובדה שחולים רבים בארצות שונות מטופלים בטיפולים הומאופטיים ומרוצים מהם. יש לזכור שתרופות המשמשות לטיפול בהומאופטיה יכולות להכיל חומרים רפואיים פעילים (כמו Dumcap או Franal), אשר מצד אחד תורמים ליעילות התרופה, אך מצד אחר יכולים לגרום לתופעות לוואי שליליות.

טיפולים אלטרנטיביים אחרים
טיפולים אלטרנטיביים רבים נוספים מוצעים לחולה האסתמתי הנבוך, שניסה טיפולים רפואיים שונים ללא השפעה, כמו: היפנוזה, סוגסטיה, נטרופטיה, ביו- פידבק ושיטות אחרות.

הכשלונות בטיפול הקונבנציונלי באסתמה נובעים בחלקם מטיפול לא מתאים שקיבל החולה, אך בעיקר מחוסר הקפדה על נטילת התרופות, או מהפעלה לא נכונה של המשאף או ה"ספייסר".

חולה, הפונה לרפואה אלטרנטיבית, טוב יעשה אם ימשיך ליטול גם את הטיפול התרופתי הרגיל שלו, בשעה שהוא נוטל את הטיפול האלטרנטיבי.

בחזרה לראשי הפרקים של הספר

לתחילת הדף