טיפוגרפיה עברית: תוכנות

תוכנות עזר לשימוש בגופנים

Font Properties Extension, תוכנה של מיקרוסופט, מציגה מידע נוסף אודות גופנים, כולל לפעמים שם המעצב והסבר מפורט על האות. התוכנה מחליפה את הדיאלוג הסטנדרטי שנפתח כאשר מקליקים-ימין על קובץ של גופן ובוחרים "תכונות". התוכנה ניתנת להורדה חינם.

 

תוכנות לעיצוב גופנים

מיקרוסופט מחלקת מספר תוכנות לסיוע בהכנת גופנים. התוכנות ניתנות להורדה חינם אך דורשות הרשמה. התוכנה החשובה ביותר לטיפוגרפיה עברית נקראת VOLT, והיא מאפשרת להוסיף לגופן מסוג truetype טבלות סדר מתקדמות שמאפשרות, בין היתר, קביעת מיקום סימני הניקוד והטעמים באופן ויזואלי. לא כל תוכנה יודעת להשתמש בטבלאות הללו, אבל מערכות הפעלה ותוכנות חדשות של מיקרוסופט וחברות אחרות יודעות. יחד עם VOLT ניתן להוריד גם קובצי עזר, שאחד מהם הוא ספריית שגרות (DLL) שמאפשר לתוכנות ישנות יותר להשתמש בטבלאות הסדר בעברית.

 

pfaedit היא תוכנה לעיצוב גופנים. התוכנה מחולקת חינם, אך יש לה תכונות רבות של תוכנות מקצועיות וניתן להגיע איתה לגופנים מעולים. התוכנה פועלת על מערכות ההפעלה לינוקס ויוניקס, על מערכת ההפעלה של המקינטוש (גרסה 10 ומעלה), ועל מערכות חלונות (אם כי ההתקנה בחלונות מסובכת קמעה).

 

FontLab הוא עורך הגופנים המסחרי המוביל כיום. החברה שמייצרת אותו מייצרת מספר תוכנות קשורות אחרות, כגון TypeTool, גרסה זולה ודלה יותר בתכונות, ו-ScanFont, תוכנה להמרה אוטומטית למדי של אותיות סרוקות לגופן דיגיטלי.

 

Fontographer הוא עורך גופנים מסחרי נוסף, שנמצא בשימוש נרחב על ידי מעצבי גופנים, אולם הוא לא עודכן זה זמן רב והוא נופל כיום בתכונותיו מ-FontLab.

 

אתר הגופנים של לוק דברויי מכיל מאגר ממצה של קישורים לעורכי גופנים ותוכנות אחרות לטיפול בגופנים.

 

סיון טולדו, כל הזכויות שמורות. עודכן לאחרונה בתאריך  ‏14/05/2003