ארכיאולוגיה באתרי אינטרנט[1]

 

The following list of Archaeological Internet links was compiled by Hanita Cinamon

 

אתרי אוניברסיטאות, מכוני מחקר ואגודות ארכיאולוגיות

 1.       האתר של החוג והמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב - באתר ניתן למצוא מידע (בעברית ובאנגלית) על החוג, המכון, רמות ארכיאולוגיה, צוות העובדים, החוקרים השונים וסטודנטים. מידע עדכני על פרויקטים פעילים (מגידו, תל יפו, בית שמש, אל-עמרנה ועוד) ועל פרויקטים ישנים (ערד, באר שבע ועוד). לוח אירועים, רשימת פרסומים, הזמנה להשתתף בחפירות הפעילות של המכון (מגידו, יפו, בית שמש ויבנה ים). מידע עדכני לסטודנטים (רשימת קורסים, מבחנים). קישור לאתרי חפירות, לדוגמא אתר האינטרנט של חפירת מגידו: בקישור ניתן למצוא מידע רב על תולדות החפירות במקום, מידע על צוות החוקרים של מגידו, פרויקטים נלווים, פרסומים. וגם סיור וירטואלי בשחזור התלת-ממדי של תל מגידו:

http://www.tau.ac.il/humanities/archaeology

 2.       האתר של החוג והמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת ירושלים אתר באנגלית ובו  מידע על החוג והמכון, החוקרים והארכיאולוגיים, פרסומים ומחקרים שונים. וכן ישנו קישור לאתר של החברה לחקירת ארץ-ישראל (The Israel Exploration Society):

http://www.hum.huji.ac.il/Archaeo.htm

 3.       אתר של החוג ללימודי ארכיאולוגיה באוניברסיטת סידני אוסטרליה באתר ניתן למצוא מידע על המחלקה, ,צוות החוקרים והסטודנטים. וכן על הקורסים השונים, הרצאות, כנסים פרוייקטים פרסומים ועוד. מידע על נושאי מחקר שונים, כמו GIS (המידע על נושא GIS הוא רחב ומומלץ למתעניין בתחום). רשימה ארוכה של קישורים לאתרים אחרים העוסקים בארכיאולוגיה אוסטרלית בפרט ומכל העולם בתחומים מגוונים בכלל:

http://www.archaeology.usyd.edu.au

 4.       המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת UCLA בקליפורניה  -  באתר זה ניתן למצוא מידע על מכון המחקר, פרויקטים אקדמיים, מחקרים, אירועים, כנסים, פרסומים ועוד:

http://www.sscnet.ucla.edu/ioa

 5.       האתר הרשמי של  American School of Oriental Research (ASOR) באתר מידע על האגודה העוסקת בארכיאולוגיה של המזרח הקדום. ניתן למצוא מידע על פעילויות ופרויקטים, כנסים, פרסומים ועוד. בנוסף קישור לאתר של כתב העת של האגודה BASOR. שם יש מידע על כתב העת ורשימת נושאי פרסום שלו מאז שנת 1994:

http://www.asor.org

 6.       CAA אגודה העוסקת בישומי מחשב בארכיאולוגיה האתר הנו חלק מהאתר של המחלקה לארכיאולוגיה באוניברסיטת ליידן בהולנד. ניתן למצוא מידע על המחלקה לארכיאולוגיה

ופעילותה. וכן מידע על פעילויות ופרסומים של האגודה לישומי מחשב בארכיאולוגיה CAA:

http://archweb.leidenuniv.nl/caa00

 

גופים שונים העוסקים בארכיאולוגיה

 7.       רשות העתיקות של מדינת ישראל -   באתר יש מידע על פעילויות רשות העתיקות, המחלקות השונות, פרויקטים שונים, אירועים, תערוכות, פרסומים ועוד .דרך הספרייה ניתן לבצע חיפוש ברשת אלף של ספריית רוקפלר וספריות נוספות ברשת. האתר כתוב העברית ובאנגלית והוא מעודכן, אך הגלישה בו איטית:                                                        

 http://www.israntique.org.il

 8.       אתר הפארקים הלאומיים של ארה"ב- באתר יש מידע רב על הפארקים הלאומיים בכל רחבי ארה"ב. בנוסף יש מידע רב על האתרים הארכיאולוגיים בתחומי הפארקים. תיאור האתרים, ההיסטוריה שלהם, הפרויקטים השונים שנעשו בהם, עבודות השימור והשחזור, זמני הביקור ועוד. אתר מומלץ לכל המחפש מידע בסיסי על הארכיאולוגיה של ארה"ב וגם למתכנן טיול באזור!:

http://www.cr.nps.gov/archaeology.htm

 9.       יד בן צבי האתר של המוסד למחקר וחינוך, העוסק בחקר תולדות ארץ-ישראל, ירושלים וקהילות ישראל במזרח. האתר כתוב בעברית ובאנגלית וניתן למצוא בו מידע מקיף אודות המוסד, קורסים, סיורים, כנסים וימי עיון, ההוצאה לאור והפרסומים (ספרים וכתבי העת קתדרה ועת-מול):

http://www.ybz.org.il

מנועי חיפוש וספריות

10.     Abzu- מנוע חיפוש של ספריית המכון המזרחני באוניברסיטת שיקגו בארה"ב. האתר קיים משנת 1994 וניתן למצוא בו מגוון של קישורים לאתרי אינטרנט שונים בארכיאולוגיה של המזרח הקדום ופרסומים שונים. החיפוש בו נוח ומחולק למספר קטגוריות, כמו שם מחבר, שם הפרויקט או אתר החפירה, כתבי עת (כולל מידע על כתבי עת מקוונים), מוזיאונים, מפות ואטלסים, קבוצות דיון ועוד. באתר יש קישור לאתר של המכון המזרחני באוניברסיטת שיקגו. שם ניתן למצוא מידע רב על מכון מחקר ותיק זה לחקר המזרח הקדום:   

http://www-oi.uchicago.edu/OI/DEPT/RA/ABZU/ABZU.HTML

11.     מנוע החיפוש הארכיאולוגי של אוניברסיטת בר-אילן מנוע חיפוש ישראלי באנגלית המהווה מתחרה טוב במנוע החיפוש של Abzu. במנוע החיפוש ניתן למצוא מידע רב על אתרים ופרסומים בנושא ארכיאולוגיה של ארץ ישראל והאזור. החיפוש בו קל, נוח ומהיר. מומלץ!:

http://www.mnemotrix.com/arch

12.     ArchNet אתר זה הוקם על-ידי אוניברסיטת אריזונה בארה"ב והוא מהווה ספריה וירטואלית בנושאי ארכיאולוגיה. באתר ניתן למצוא מידע מעודכן על ארכיאולוגיה מכל העולם ובנושאים מגוונים. הוא מחולק לפי נושאים, אזורים, כתבי עת ופרסומים, חידושים ומידע על אתרי אינטרנט חדשים ומנוע חיפוש מהיר ונוח. מומלץ!:

http://archnet.asu.edu

כתבי עת

13.     Archaeology האתר של המגזין הרשמי של המכון הארכיאולוגי האמריקאי. באתר ניתן למצוא מידע על מחקרים ארכיאולוגיים מכל העולם ובתקופות שונות. לוח אירועים, סיורים, חידושים, ארכיון מקוון של מאמרים, חנות וירטואלית ואף אפשרות להצטרף לרשימת דואר אלקטרוני לקבלת  לעדכונים שוטפים:

http://www.archaeology.org

14.     Internet Archaeology- זהו האתר של כתב עת מקוון הראשון בנושא ארכיאולוגיה. עד כה פורסמו 11 גיליונות של כתב העת. ניתן למצוא בו מאמרים מגוונים של חוקרים שונים מכל רחבי העולם. הצטרפות כמנוי של כתב העת היא בחינם. מומלץ!:

http://intarch.ac.uk

15.     כתב העת Antiquity אתר של כתב העת הותיק למחקר ארכיאולוגי. זהו מהדורה אלקטרונית ובה מידע על כתב העת ורשימת כל המאמרים שפורסמו בכתב העת זה מאז ייווסדו. ניתן למצוא תקצירים של מאמרים שונים וגם מספר מאמרים נבחרים באורך מלא. וכן אפשרות להצטרפות כמנוי דרך הרשת:

http://intarch.ac.uk/antiquity

16.     Public Archaeology מידע על כתב העת העוסק הנושאי ארכיאולוגיה וקהילה:

http://www.jxj.com/magsandj/pubarch

 

בסיסי נתונים

17.     בסיס הנתונים של הטקסטים מדיר אל מדינה בסיס נתונים זה נוסד על-ידי המכון ההולנדי ללימודי המזרח הקדום באוניברסיטת ליידן בהולנד. זהו בסיס הנתונים הגדול ביותר שקיים בנושא והוא מבוסס על איסוף חומר לסמינר על דיר אל-מדינה שהתקיים במכון החל משנת 1972. כיום מטרת האתר לשמש כמשיר ביבליוגרפי לתלמידים וחוקרים העוסקים בחקר דיר אל-מדינה. באתר ניתן לחפש, לבצע שאילתות ולמציג מידע בכל הנוגע לטקסטים של דיר אל-מדינה. בנוסף באתר ניתן למצוא מידע על האגודה לאגיפטולוגיה (International (Association of Egyptologists ועל כתב העת Annual Egyptological Bibliography. אתר זה מהווה כלי חשוב ונוח לכל העוסק בתחום. מומלץ!:

http://www.leidenuniv.nl/nino/dmd/dmd.html

18.     בסיס נתונים על טקסטים ניאו-אשוריים אתר של אוניברסיטת הלסנקי בפילנד. האתר באנגלית ומבוסס על בסיס נתונים של המכון, שהחל להבנות בשנת 1986 בבסיס נתונים ניתן למצוא מידע  על כל הפרסומים ותרגומיים בנושא טקסטים ניאו-אשוריים (בעיקר הטקסטים מהארמון בעיר נינוה ומאתרים אחרים באשור). באתר יש ארכיון שהחיפוש בו נוח, קישור לכתב-עת בנושא ורשימת תפוצה. חלקים של האתר עדיין בתהליך בנייה:

http://www.helsinki.fi/science/saa

19.     בסיס הנתונים של EARP אתר זה מספק מידע לסטודנטים וחוקרים על פרויקטים וחפירות בכל רחבי אירופה. האתר גם עוזר ביצירת קשר בין הסטודנט/חוקר ובין האוניברסיטאות/מכוני המחקר השונים באירופה. האתר כתוב באנגלית ואיטלקית והחיפוש בו נוח ונעשה בעזרת מפות ושאילתות:

http://archeonet.cilea.it/archeosite

20.     Enkidu-L: אתר שדרכו ניתן להצטרף לקבוצת הדיון של Enkidu-L, העוסקת בבעיות מתודולוגיות בקריאת טקסטים קדומים:

http://web.idirect.com/~atrium/bibliotheca/discussion

אתרי חפירות ארכיאולוגיות

21.     The Jabal Hamrat Fidan Project  - אתר ובו מידע על החפירה בניהולו של תום לוי  מהמחלקה לאנתרופולוגיה של אוניברסיטת סן-דייגו בירדן. האתר ניתן למצוא מידע רב על פרויקט החפירה, עונות החפירה, צוות הארכיאולוגיים, פרסומים, מפת איתור של החפירה, גלריית תמונות ופרוייקטים נלווים, כולל פרויקט GIS:

http://weber.ucsd.edu/Depts/Anthro/calsses/tlevy/Fidan/Fidan01/html

22.     CATALHOYUK - חפירה בניהולו של איאן הודר בטורקיה. מטרת האתר היא לתת מידע על הפרויקט ואספקטים שונים של המחקר ועל אתר החפירה. באתר ניתן למצוא מידע עדכני כללי על החפירה, המחקרים השונים, דוחות חפירה, תמונות, רקע על הארכיאולוגיים הקשורים לחפירה, קישורים ועוד. דוגמא טובה לאתר אינטרנט המפרסם חפירה ארכיאולוגית, מומלץ!:  

http://catal.arch.cam.ac.uk/catal/catal.html

23.     מערת הטאבון סיור וירטואלי  בחפירה של אוניברסיטת חיפה, במערת הטאבון הנמצאת על רכס הכרמל. האתר ניתן לערוך סיור וירטואלי במערה, כולל תמונות וסרטון וידאו. יש מידע רב על המערה וסביבתה, החפירות וממצאים, מילון מונחים מקצועיים, עדכונים ועוד. באתר כתוב העברית בלבד וחבל שאין גם קישור לאנגלית, עם זאת האתר מומלץ!:

http://tabun.haifa.ac.il

24.     פרוייקט ארכיאולוגי בשכונות עיר גנים וקריית מנחם בירושלים אתר של פרויקט קהילתי המתנהל בימים אלו בשכונות עיר גנים וקריית מנחם שבחלק הדרומי-מערבי של ירושלים. מידע בעברית ובאנגלית על השכונות והפרויקטים הקהילתיים והאקולוגים שנעשים במקום. כחלק מהפרויקט מתבצע במקום גם פרויקט ארכיאולוגי נרחב. ניתן למצוא מידע על החפירות הארכיאולוגיות והממצאים, וכן על שילוב האוכלוסייה המקומית בעבודה הארכיאולוגית:

 http://www.ganim.org

25. חפירה פרה-היסטורית בLeskernick שבאנגליה פרויקט של המחלקה לאנתרופולוגיה והמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת קולג' של לונדון. מידע נרחב על הפרויקט, פרסומים שונים, גלריית תמונות מהחפירה ופורום דיון:

http://www.ucl.ac.uk/leskernick/home.html

אתרי מוזיאונים וחינוך

26.     מוזיאון מקוון אתר המהווה מוזיאון וירטואלי בנושאי פרה-היסטוריה וארכיאולוגיה. באתר יש מידע על מקצוע הארכיאולוגיה ותערוכה של ממצאים ארכיאולוגים ממקומות שונים ברחבי העולם (מצרים, יבשת אמריקה, ארכיאולוגיה תת-ימית ועוד):

http://www.anthro.mankato.msus.edu/emuseum1.html

27.     מוזיאון ישראל בירושלים אתר האינטרנט של המוזיאון הגדול בישראל. ניתן למצוא באתר מידע עדכני בעברית ובאנגלית על התערוכות והפעילויות השונות של המוזיאון, מידע למבקרים, כולל מידע על שלוחות המוזיאון (בית טיכו, המרכז לאומנות במזרח ירושלים והמרכז הארכיאולוגי ע"ש רוקפלר). באתר יש שימוש במולטימדיה וכן ביקור וירטואלי בחפירה ארכיאולוגית בעזרת תוכנה גרפית שבעזרתה מדמים שכבות שונות מחפירות ארכיאולוגיות ביחד עם הסברים ותמונות. מומלץ!:

http://www.imj.org.il

28.     אתר מוזיאון המדע במינסוטה בו מוצגת החפירה  של איאן הודר בCATALHOYUK שבטורקיה האתר הוירטואלי של מוזיאון המדע במינסוטה ובו מוקצה חלק לחפירותיו של איאן הודר בטורקיה. מטרת אתר זה הוא להציג את החפירות בשפה ובדרך פשוטה וכך לחשפו גם לציבור הילדים. לכן במידע על החפירות מוצג כאנימציה, ניתן למצוא משחקים שונים וסיור וירטואלי באתר החפירה. פורמט האתר פשוט וצבעוני, נעים לשיטוט אולם איטי במעט. מומלץ כדוגמא  לאתר המציג את המחקר הארכיאולוגי בצורה אחרת ולציבור שכמעט ונשכח!: 

http://www.smm.org/catal   

29.     תצוגה וירטואלית של אוניברסיטת מנצ'סטר: אתר של המחלקה למחשבים ומתמטיקה של  Manchester Metropolitan University. מחלקה זו פיתחה מדיה חדשה המשלבת את טכנולוגית האינטרנט, המולטימדיה והסביבה הויראלית בכדי לבנות סביבה חינוכית למוזיאונים. באתר מוצגים שלושה פרויקטים עיקריים. אחד הפרויקטים עוסק בקבר מיצרי קדום של Menna. ניתן למצוא מידע על הקבר, תוכנית הקבר וסיור וירטואלי בו. פרויקט שני מציג מודל של העיר Kahum וממצאים ארכיאולוגיים מהמקום: 

http://www.docm.mmu.ac.uk/RESEARCH/virtual-museum

30.     פארק ארכיאולוגי בירושלים באתר מידע אודות הפארק, תערוכות, שחזורים וחפירות מרכז דיוידסון. יש גם מיגע על ההיסטוריה של ירושלים, ארכיאולוגיה בעיר, מילון מונחים ורשימת מקורות. כולל גם מידע ומפות לשימוש המבקרים. האתר באנגלית ובעל עיצוב גרפי מרשים, אשר גורם לאתר לעלות מעט לאט:

http://www.archpark.org.il

31.     ציפורי כמשאב חינוכי פרוייקט חינוכי המשתמש בעתיקות ציפורי בכדי להעביר נושאי לימוד שונים (תנ"ך, היסטוריה וחשבון). האתר בעברית ובאנגלית ויש בו שימוש במולטימדיה ובמשחקים חינוכיים וקישורים:

http://www.mehalev.org.il/zipori/welcom.html

32.     Kids Dig Reed; אתר ארכיאולוגיה לילדים אתר זה הוקם על-ידי אוניברסיטת מערב וירג'יניה והוא נועד לילדים. האתר מתרכז באתר חפירה ארכיאולוגית בן כ150- שנה. בעזרת סיור וירטואלי, מולטימדיה מפותחת, עיצוב אתר יפה ונוח ומשחקים שונים לומד הילד על העבודה הארכיאולוגית ותולדות האתר. למרות שהאתר איטי מעט, הוא מומלץ!:

http://www.kidsdigreed.com

 

אתרים כללים על תרבויות שונות

33.     האתר של רשת PBS- זוהי גרסת האינטרנט של תוכנית המדע של רשת הטלויזיה PBC. האתר ניתן למצוא מגוון של נושאים (רפואה, טבע, ארכיאולוגיה ועוד). אתר מומלץ בכל התחומים ובעיקר בקישורים שלו לאתרים על תרבויות שונות בעולם. באתרים אלו ניתן למצוא מידע רחב על התרבויות השונות, סיורים וירטואליים, מצגות מרשימות, גלריות של ממצאים ארכיאולוגים ועוד. להלן מספר דוגמאות לאתר ממולצים:

סודות אי הפסחא                                                          http://www.pds.org/wgbh/nova/easter

מצרים                                                                           http://www.pds.org/wgbh/nova/egypt

יון העתיקה                                                                  http://www.pds.org/empires/thegreeks

 

34.     מצרים- אתר המציע ביקור וירטואלי במצרים העתיקה, כולל גלריית תמונות ממצרים, קישורים לאתרים אחרים וסיור וירטואלי בתוך קבר מצרי של Nuankhknum and Khnumhotep בסקרה. באתר יש גם קישור לכתב העת KMT; כתב עת על מצרים העתיקה. יש בו מידע על המאמרים שפורסמו בכתב העת מאז שנת 1995:

http://www.egyptology.com

35.     תרבות המאייה אתר המציע מסע בתמונות אל העבר של תרבות בני המאייה שחיו באזור מקסיקו. באתר יש תמונות מאתרי חפירות שונים, מידע על אורח החיים וביבליוגרפיה:

http://mayaruins.com

 

אתרים בעלי גוון פוליטי ושולים בארכיאולוגיה

36. אתר על הרס ארכיאולוגי בהר הבית באתר מוצגים ממצאים משפכי החפירות של הוואקף המוסלמי בהר הבית והנזקים שנגרמו למקום. הוא כולל מאמרים שונים בנושא, תמונות, עדכונים וחתימה על עצומה. באתר מידע בעברית, אנגלית, צרפתית וגרמנית:

http://har-habayt.org

37.     מכון המחקר של ונדלי גונס (Vendyl Jones) - אתר באנגלית ובו מידע על מכן המחקר, פרסומים, מכירת סרטי וידאו ותרומות וקישורים:

http://vendyljones.org

תחומים שונים בארכיאולוגיה

38.     ארכיאולוגיה תת-ימית מדריך לאתרים העוסקים בארכיאולוגיה תת-ימית ברשת האינטרנט ולמכוני מחקר וכתבי עת ופרסומים בתחום. האתר מעודכן לאוגוסט 2000:

http://www.pophaus.com/underwater

39.     אתר על מגליתיים אתר שהוא מדריך למגליתיים באירופה (אנגליה, אירלנד, סקוטלנד, ווילס, צרפת ואיטליה). האתר מעודכן וניתן למצוא בו מידע רב בתחום וכן קישורים לאתרים נוספים:

http://www.stonepages.com/home.html

40.     ארכיאולוגיה רומנית אתר המספק מידע על המחקר הארכיאולוגי ברומניה, מחקרים, פרויקטים, מוזיאונים ועוד. האתר מעודכן וכתוב בשלוש שפות (רומנית, אנגלית וצרפתית):

http://www.archweb.cimec.ro

41.     פחמן 14 -  אתר מאוניברסיטת שפילד באנגליה. האתר ניתן בעזרת תוכנה מיוחדת בשם  bcal – Bayesian Radiocarbon Calibration ניתן לעשות חישובים של תוצאות בדיקות פחמן 14. השרות של התוכנה ניתן בעזרת רשת האינטרנט:

http://bcal.shef.ac.uk

42.     מגילות ים המלח אתר באנגלית של המרכז למחקר המגילות הגנוזות באוניברסיטת העברית בירושלים ((The Orion Center for the Study of the Dead Sea Scrolls. באתר ניתן למצוא מידע על המרכז, פעילויות, כנסים, פרסומים וביבליוגרפיה.  מידע על אופן גילוי המגילות ותוכנם ועל החוקרים השונים. תמונות מהמערות ומקומראן. רשימת תפוצה וקישורים לאתרים נוספים בתחום. האתר מעודכנת לספטמבר 2000:

http://orion.mscc.huji.ac.il

43.     הוצאה לאור Sheffield Academic Press אתר של הוצאה לאור העוסקת בספרים וכתבי עת בנושאי מדעי הרוח, בעיקר קרא, ארכיאולוגיה, ספרות, רפואה וטכנולוגיה. באתר יש מידע על כ1000- פרסומים. החיפוש אחר הפרסומים מחולק לנושאים, שם המחבר, מילות מפתח ועוד. וכן ניתן להזמין דרך האתר ספרים:

http://www.shef-ac-press.co.uk/4home.cfm

אתרים אינטרנט על מחשבים

44.     היסטוריית המחשבים אתר המהווה המעין המוזיאון מקוון על תולדות המחשב. האתר נוסד בשנת 1996 ומטרתו להציג חפצים וסיפורים על עידן המידע והמחשב. באתר יש מידע על תולדות המחשב והתפתחות הטכנולוגיה, אוסף תמונות של מוצרי מחשב, מחקרים, אירועים. מומלץ!:

http://www.comterhistoty.org

45.     תולדות המחשב אתר שהוקם על-ידי סטודנט למחשבים באוניברסיטת אוקספורד. באתר ניתן למצוא מידע על תולדות המחשב, התפתחות החומרה והתוכנה, האינטרנט, ספרות בנושא וקישורים. מומלץ!:

http://ox.compsoc.net/~swhite/history.html

[1] בפרק זה מוצגת רשימה חלקית של אתרי האינטרנט העוסקים בארכיאולוגיה. בגלל מספר האתרים הגדול בחרתי לחלק את סוגי האתרים למספר תחומים עיקרים. האתרים המופיעים ברשימה זו הם האתרים הטובים לדעתי וכן אתרים המוזכרים במאמרים השונים.