נמצא אוצר זהב גדול במבצר אפולוניה

משלחת החפירות של החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב מצאה במבצר אפולוניה את אחד מאוצרות הזהב הגדולים שנמצאו בארץ

החוקר מאחורי המחקר

לפני כשבועיים, נמצא במבצר הצלבני באפולוניה מטמון זהב מהגדולים שנמצאו אי פעם בישראל, על ידי משלחת החפירות המשותפת של אוניברסיטת תל-אביב ורשות הטבע והגנים. את האוצר איתר מתי יוחננוף, סטודנט בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, בתוך כלי חרס שבור, תחת מרצפות אחד החדרים שבמבצר. 

 

החפירות הארכיאולוגיות באפולוניה, סמוך להרצליה, התחדשו לפני כשלוש שנים, במסגרת המאמצים למנוע את קריסת המצוק שעליו מצויים שרידי העיר הצלבנית. החפירות שופכות אור על ימיהם האחרונים של העיר ושל המבצר, שהיה אחד המאחזים הצלבניים החשובים בארץ באותה התקופה.

 

הערכה ראשונית: שווי המטמון כמאה אלף דולר

משקל הזהב במטמון מגיע ל-400 גרם ומכיל בין היתר 108 מטבעות זהב בערך של דינר. לדברי ראש משלחת החפירות, פרופ' אורן טל, מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, בתקופה ההיא, 2 דינר הספיקו לכלכלת משפחה למשך שנה שלמה, מה שמצביע על ערכו הגבוה של המטמון יחסית לתקופה. הערכה ראשונית של שווי האוצר בימינו מדברת על יותר ממאה אלף דולר, אך טרם ניתן לקבוע זאת בביטחון.

 

פרופ' טל מעריך כי האוצר במקום קשור באירועים הדרמטיים שהתרחשו במבצר במארס-אפריל, בשנת 1265, עת הותקפה העיר על ידי צבאו של הסולטן בייברס הממלוכי, ונפלה לאחר 40 ימי מצור. להערכת החוקרים, יתכן והמטמון היה שייך לאחד המפקדים הצלבנים שהחליט לקבור ולהחביא את קופתו המרכזית מפני הכובשים המוסלמים.

אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
UI/UX Basch_Interactive