פרופ' יואב הניס

"זה שלא עשו זאת קודם, לא אומר שזה לא נכון או לא ראוי", פרופ' יואב הניס, חוקר בתחום הביוכימיה והנוירוביולוגיה, מכהן כסגן נשיא האוניברסיטה למחקר ופיתוח

פרופ' יואב הניס וצוות המעבדה הנוכחי
פרופ' יואב הניס וצוות המעבדה הנוכחי

המחקר הראשון פורסם בשנת 1976, במגזין .Eur. J. Biochem

 

מה היה נושא המחקר שלך?

"נושא המחקר הראשון עליו פרסמתי מאמר מדעי היה "אנליזה של משמעות השיפוע בעקומות סקצ'רד, שהיא שיטה ששימשה לניתוח תהליכי קישור בין מולקולות (למשל של הורמון לרצפטור), ואני כסטודנט סקרן, רציתי להבין מה משמעות השיפוע. הייתי בתחילת הדוקטורט שלי, ובדיוק התחלתי לחקור את תופעת הקואופרטיביות בקישור מולקולות קטנות (הורמונים או ליגנדים) לחלבונים (קולטנים או אנזימים), המאורגנים במבנה של כמה תתי יחידות. המנחה שלי, שהיה מומחה בינלאומי לתופעות קואופרטיביות, אמר לי שזו שאלה מצוינת שלא חשב עליה. התשובה שלו רק הוסיפה שמן לסקרנותי הטבעית, והתחלתי במלאכה. המאמר התפרסם תוך חודשיים מרגע שסיימתי את המחקר והתיישבתי לכתוב אותו".

 

איפה זה "תפס אותך" בחייך האישיים?

"זה היה בשלב מאד מוקדם של הקריירה האקדמית שלי: חצי שנה בלבד לאחר סיום התואר הראשון, כשהתחלתי את הדוקטורט במסלול הישיר. הייתי בסה"כ בן 23, נשוי ואב לילדה קטנה שזה עתה נולדה".

 

מה הרגשת בתקופת הפרסום?

"לא התרגשתי במיוחד לפני הפרסום. שמחתי אך לא התרגשתי במיוחד, אולי מפני שזה בא לי בקלות ובאופן טבעי, ולא הערכתי עדיין כמה קשה לפרסם מאמר. לאחר הפרסום הבאתי עוגה למעבדה, ובזאת נגמר העניין. למען האמת, עד היום זו התגובה שלי כאשר מתקבל מאמר. אני שמח אך מיד חושב על המאמרים הבאים שצריכים עדיין להיכתב".

 

טיפ ועצה לחוקר המתחיל

"האמינו בעצמכם והאמינו שמה שאתם עושים הוא הדבר הנכון. זה שלא עשו זאת קודם, לא אומר שזה לא נכון או לא ראוי. במרבית המקרים, זה מפני שאחרים לא חשבו על זה קודם בצורה שאתם חשבתם וניגשתם לפתור את הבעיה".  

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>