מכונים ומרכזים בהם שותפה הפקולטה

 

       המכון להשתלמות עורכי-דין

מנהלת המכון: עו"ד יעל שחף

 

 

המכון להשתלמות עורכי-דין של הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל-אביב, שם לו למטרה לאפשר לציבור עורכי-הדין להעמיק, להתמחות ולהתעדכן בתחומי המשפט השונים בעזרתם של  טובי המרצים באקדמיה ומחוצה לה.

המכון הוא חלק מהפקולטה למשפטים, כמסגרת לימודי המשך לעורכי-דין לאחר סיום לימודיהם. נושאי ההשתלמות ותכני השעורים נבחרו ונבנו בקפידה, אגב שילוב של ידע מהאקדמיה ומהפרקטיקה, על מנת להעביר את המידע העדכני והמקיף ביותר באמצעות מיטב המומחים בתחום.

כמדי שנה, גם בשנת תשע"ד יציע המכון השתלמויות עומק בתחומי משפט מגוונים. השתלמויות אלה מכסות את חידושי המשפט בכל תחומי העיסוק המרכזיים של ציבור עורכי-הדין.

מסיימי ההשתלמויות, הזכאים לכך, יקבלו תעודת השתתפות מטעם המכון להשתלמות עורכי דין, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל-אביב.

המכון יקיים גם בשנת תשע"ד את הסדרה "מועדון משפט וספר". הסדרה, הזוכה מדי שנה להצלחה רבה, מיועדות לקהל הרחב, והיא כוללת  שמונה מפגשים שבכל אחד מהם דנים סופר, איש אקדמיה, יוצר או משפטן, כל אחד מנקודת הראות שלו, בנושא מסוים. בשנת תשע"ד ונקדיש את המפגשים לזיכרון ושכחה. המפגשים יתקיימו אחת לחודש בשעות 20:00 - 21:30 באודיטוריום בר-שירה.

באתר המכון: http://www.tau.ac.il/law/legalstu/ אפשר למצוא את כל המידע על ההשתלמויות, המרצים, ימי העיון והשתלמויות הנופש, וכן פרטים לגבי הרישום, לרבות האפשרות לשלוח טופסי רישום מקוונים.

ניתן להירשם להשתלמויות באמצעות פנייה טלפונית למשרדי המכון בטל. 6408717 -03
או ע"י שליחת טופס הרישום בדואר אלקטרוני
legalstu@post.tau.ac.il או בפקס  6409150– 03.

 

כתובת המכון:  הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן, אוניברסיטת תל-אביב, רמת-אביב, תל-אביב  69978. משרדי המכון: הפקולטה למשפטים, בניין טרובוביץ, חדר 04. 

 


 

 

מרכז-על ע"ש צגלה למחקר בינתחומי של המשפט

מנהל: פרופ' שרון חנס

מתאמת אדמיניסטרטיבית: גב' איה שלום

 

מרכז-על ע"ש צגלה למחקר בינתחומי של המשפט, הנקרא ע"ש ד"ר וולף צגלה, הינו מרכז מחקר של הפקולטה למשפטים, המארגן ומממן פעילויות אקדמיות שונות. זהו מרכז המחקר המשפטי הגדול בארץ.  המרכז מארגן כנסים בינלאומיים, סימפוזיונים וסדנאות, מזמין מרצים אורחים מחו"ל לשם הוראה בפקולטה, עורך ומוציא לאור את כתב העת המוביל Theoretical Inquiries in Law  העוסק במחקר משפטי בינתחומי. המרכז תומך בסדנאות המתקיימות בפקולטה, מעניק מלגות קיום לחוקרים בראשית דרכם האקדמית, תומך במחקרים של סגל הפקולטה ושולח משלחות של סטודנטים לאוניברסיטאות ומכוני מחקר בחו"ל.

 

כנסים בינלאומיים

במהלך השנה הקרובה יקיים מרכז-על צגלה שני כנסים בינלאומים מרכזיים, בהם ישתתפו אנשי אקדמיה מובילים מן הארץ ומן העולם. כנסים אלו נערכים תוך שיתוף פעולה בין המרכז וגופים שונים. הכנסים והסדנאות הבינלאומיים שיתקיימו

השנה הם:

1.      Financial Regulation and Comparative Corporate Governance

2.      Sovereignty as Trusteeship for Humanity – Historical Antecedents and their Impact on International Law

 

עמיתי מחקר אורחים

למרכז-על צגלה תכנית של עמיתי מחקר אורחים. במסגרת התכנית יתארחו בפקולטה מספר חוקרי משפט מן העולם אשר ישהו בה סמסטר אחד. ראו פרסום בנושא באתר המרכז.

 

כתב העת   Theoretical  Inquiries  in Law

מרכז-על צגלה מוציא לאור את כתב העת, Theoretical Inquiries in Law, בשפה האנגלית. כתב העת נערך על ידי מרצים מהאוניברסיטה ומפקולטות למשפטים באוניברסיטאות אחרות בארץ  והוא עוסק במחקר משפטי בינתחומי. לכתב העת יש מערכת בה חברים תלמידי הפקולטה. לפירוט ראו בפרק "פרסומי הפקולטה".

 

תוכנית עמיתי מחקר צעירים

החל משנת הלימודים תשס"ט, מקיים מרכז-על צגלה תכנית של עמיתי מחקר שהם חברי סגל צעירים.  עמיתי המחקר, מרצים בפקולטה למשפטים אשר מצויים במחצית דרכם לדרגת מרצה בכיר, עוסקים במחקר ובכתיבה בלבד, ומשוחררים לפרק זמן של סמסטר אחד מחובות ההוראה שלהם בפקולטה. התכנית מאפשרת לחברי סגל לעסוק בצורה מיטבית במחקר.


מלגות, פרסים ותמיכה במשלחות ובתוכניות חילופי תלמידים בחו"ל

מזה מספר שנים מעניק מרכז-על צגלה מלגות קיום ע"ש גב' אלגה צגלה לתלמידי מחקר בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב. המרכז ימשיך בפעילות זו גם השנה (קריאה להגשת מועמדות תתפרסם על לוחות המודעות). בנוסף מעניק המרכז פרסים שנתיים למאמרים מצטיינים. פרס שנתי אחד ניתן למאמרים משפטיים של חברי סגל צעירים המלמדים במוסדות אקדמיים בארץ אשר נכתבים בעברית. פרס שני ניתן למאמרים של תלמידים בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב. לבסוף, המרכז תומך גם במערכת הענפה של תכניות חילופי התלמידים של הפקולטה.

 

לפירוט על פעילויות המרכז השונות ראו גם את אתר האינטרנט של המרכז:

http://www.tau.ac.il/law/cegla/

 

 

התכניות לחינוך משפטי קליני ע"ש אלגה צגלה

מנהלת התכניות: פרופ' נטע זיו

סגנית מנהלת התכניות: עו"ד גליה פיט

מזכירת התכניות: גב' נירית פוטרמן

http://www.tau.ac.il/law/clinics

 

התכניות לחינוך משפטי קליני הוקמו בפקולטה מתוך מטרה להגביר את מעורבותם של אנשי משפט בקידום צדק משפטי וחברתי, ומתוך כוונה להביא ליצירת תרבות משפטית המחוייבת לצדק חברתי. התכניות משלבות לימודים משפטיים מעשיים ועיוניים, הענקת סיוע משפטי והעצמה אישית וקהילתית. שילוב זה מציע תובנות ייחודיות המעשירות ומפרות את המחקר האקדמי ואת הפרקטיקה המשפטית כאחת.

          

ללימודים הקליניים מספר רציונלים: חינוך משפטי קליני מבוסס על התפיסה לפיה על משפטנים כפרטים, וכקולקטיב מקצועי, מוטלת אחריות להשתמש בידע, במעמד ובמשאבים שמעניק המקצוע לעשות למען שינוי חברתי אמיתי, בין היתר באמצעות השבה לקהילה שבקרבה הם חיים ועובדים. שוויון בכלל - ושוויון בנגישות למשפט בפרט - הם עניינם של משפטנים, שכן מיצוי זכויות אינו יכול להישאר נחלתם הבלעדית של מי שבידם היכולת לרכוש שירותים משפטיים ולממנם. כמוסד לחינוך משפטי שבין תפקידיו הכשרת עורכי דין לעתיד, לפקולטה למשפטים יש אחריות לקידום ערכים אלו. בין כותלי הפקולטה למשפטים רוכשים סטודנטים את החינוך המשפטי שבסיומו נולד "התוצר הסופי" של תהליך זה – המשפטן ועורך הדין.

 

סטודנטים למשפטים מפתחים, במהלך לימודיהם, את הבנתם ואת רגישותם, בדבר יכולתו של המשפט להוות מכשיר לשינוי חברתי, ובכושרו להשיג צדק חברתי. כנגזר מכך, מעצבים הסטודנטים את תודעתם בדבר תפקידם של עורכי דין במימוש מטרות אלו. תוכניות לימודיות החושפות סטודנטים לעוול חברתי, כשלצדן מוצעות הזדמנויות למעורבות משפטית מתקנת,

 

חייבות להתקיים בתוך הפקולטה למשפטים, בשל ההשפעה המכרעת שיש לפקולטה על עיצוב הזהות המקצועית של עורך הדין העתידי.

מתן הזדמנות לסטודנטים במהלך לימודיהם לרתום, הלכה למעשה, את המשפט לסיוע לאוכלוסיות חלשות אנשים עניים, מיעוטים, עצורים ונאשמים בהליך הפלילי - יתרום לפיתוח ולשימור רגישותם לאי-צדק חברתי ומשפטי גם בהמשך דרכם המקצועית. כמוסד הפועל בתוך הקהילה, על הפקולטה למשפטים להעניק ממשאביה האנושיים והחומריים לקידום זכויותיהם של אנשים עבורם "המשפט" נתפס כשייך לאחרים, אך לא להם. ולבסוף, סטודנטים המשתתפים בתוכניות סיוע משפטי רוכשים מיומנויות מקצועיות מעשיות אשר מסייעות להם בחיים המקצועיים בהמשך דרכם.

 

הפקולטה תפעיל בשנת הלימודים תשע"ד שמונה תכניות קליניות:

הקליניקה לזכויות אדם

הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי

הקליניקה לזכויות עובדים

התכנית לדיור, קהילה ומשפט

הקליניקה לצדק סביבתי

הקליניקה לזכויות פליטים

התכנית ליזמות עסקית וצדק כלכלי

הקליניקה לזכויות ניצולי שואה

 

התכניות הקליניות מוצעות כחלק אינטגרלי של הלימודים של הסטודנטים בפקולטה. תיאור של כל אחת מן התכניות מופיע  באתר.

 

תכנית המשפט בשירות הקהילה

 

תכנית 'המשפט בשירות הקהילה' החלה לפעול בשנת 2001 במימונה של קרן פורד, כגוף היחיד בישראל המוקדש לפיתוח התשתית של תחום עריכת הדין לקידום זכויות אדם וצדק חברתי. לתכנית, המשמשת כגשר בין הפרקטיקה המשפטית בשטח לבין האקדמיה, מבט רחב המאפשר לה לזהות את תחומי המשפט שאינם מפותחים דיים ואת החסמים המגבילים נגישות למשפט. בהתבסס על ניתוח זה, מפתחת התכנית אסטרטגיות וכלים להכשרה ולהעמקת המיומנות המקצועית של עורכי הדין, ומבנה גוף ידע בתחומים השונים. אופייה המיוחד של התכנית, מעמדה כגוף שנטוע עמוק הן בעשיית השטח והן במסורת האקדמית וניסיונה העשיר בעבודה משותפת עם משפטנים מהחברה האזרחית, מהמדינה ומהמגזר הפרטי, הופכים אותה לגורם האופטימאלי להובלה של תחום עריכת הדין החברתית למחוזות חדשים של העמקת המחויבות לזכויות אדם וחיזוק החברה האזרחית.

במסגרת הפעילות נבחנים תחומים שבהם יש חשיבות ויכולת השפעה להתערבות משפטית. כמו כן מקודמים מודלים חדשניים ומגוונים למתן מענה משפטי לבעיות חברתיות בוערות,

 

כגון: עוני ומצוקה כלכלית, חינוך, גירושין, עבריינות נוער ועוד. כן נבחנים נושאים המצויים בליבה המקצועית של העיסוק בעריכת דין ציבורית-חברתית, לרבות היבטים אידיאולוגיים, אתיים, תעסוקתיים וחברתיים. בין הכלים ודרכי הפעולה של 'משפט בשירות הקהילה': ביצוע מחקרים יישומיים, עריכת כנסים, סדנאות וימי-עיון וקיום קבוצות-עבודה ודיון של עורכי דין העוסקים בזכויות אדם ובשינוי חברתי.

התכנית מוציאה לאור פרסומים מקצועיים המיועדים להעמיק  את הידע של העוסקים בעריכת דין חברתית ולשפר את מיומנותם המקצועית.

החל משנת 2007 עורכת התכנית את הכנס השנתי על עריכת דין ציבורית-חברתית בישראל במטרה לייסד מסורת של שיח אודות האספקטים המייחדים את העיסוק בתחום של עריכת דין לקידום זכויות אדם וצדק חברתי, תוך קיום דיאלוג עם הסוגיות הנדונות במסגרת כתב העת "מעשי משפט". הכנס מזמן יחד את המשפטנים החברתיים המובילים בישראל לצורך ליבון שאלות יסוד המעסיקות את עורכי הדין המתמחים בתחום.

תכנית 'המשפט בשירות הקהילה' מוציאה לאור את "מעשי משפט" – כתב עת למשפט ולתיקון חברתי'. זהו כתב העת הראשון בישראל העוסק בתחום הרחב של עריכת הדין החברתית-ציבורית. כתב העת נועד לשמש במה לעיון ולמחקר של שאלות הלקוחות משדה העשייה המשפטית החברתית, ובכך לסייע במיצובו של שדה זה כתחום משפטי מרכזי ועצמאי. ר' פירוט בפרק 'פרסומים'.

 

המכון למשפט פלילי ע"ש טאובנשלאג

ראש המכון:  יפורסם

מזכירת המכון: גב' ספי ויינטראוב

 

המכון למשפט פלילי הנו מרכז מחקר בינתחומי. מטרתו של המכון לקדם מחקרים בתחום המשפט הפלילי ובקשר שבין המשפט הפלילי לתחומי משפט אחרים. כמו-כן מבקש המכון לקדם שיתוף פעולה בין חוקרים מתחום המשפט לחוקרים מדיסציפלינות אחרות-- בהן, פילוסופיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, קרימינולוגיה וכלכלה. זאת, כדי להעמיק את ההבנה של תחום המשפט הפלילי. המכון מארגן ומעודד כנסים העוסקים בחוד החנית של המחקר האקדמי בתחום הפלילי ובבעיות אקטואליה בארץ ובעולם.

במכון מתארחים חוקרים מובילים בתחום המשפט הפלילי מכל רחבי העולם. בשנת הלימודים תשע"ב התארחו במכון פרופ' קרול סטייקר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת הרוורד, פרופ' תד אייזנברג מאוניברסיטת קורנל והתובע הכללי של מדינת ניו-יורק, מר אריק שניידרמן. בנוסף, פועל במכון פורום "שופטים ואקדמיה", בשיתוף עם מרכז-על צגלה. במסגרת פורום זה מתקיימת קבוצת דיון, שמורכבת משופטים ומחוקרים. הקבוצה נפגשת מעת לעת ודנה בסוגיות אקטואליות במתכונת של שולחן עגול. 

דואר אלקטרוני:  taub@post.tau.ac.il 

 

 


 

מרכז מינרבה לזכויות אדם

מנהלת המרכז: פרופ' ליאורה בילסקי

מזכירת המרכז: גב' דנה מגן

 

מרכז מינרבה לזכויות האדם פועל מאז ינואר 1997 כמרכז משותף לפקולטות למשפטים באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים, בתמיכת קרן מינרבה למחקר בגרמניה. הקמת מרכז מינרבה לזכויות האדם בישראל היה צעד חשוב לפיתוח המחקר והשיח בשדה זכויות האדם.

מטרות המרכז הן:

·       להציע מסגרת אקדמית בינתחומית לחקר זכויות האדם, יצירת קשרים אקדמיים בין חוקרים ישראלים וחוקרים בחו"ל, ובדגש על חוקרים מגרמניה.

·       לעודד ולקדם את המחקר על זכויות אדם בישראל, בתחום החקר המשפטי ובתחומי ידע נוספים תוך הדגשת יחסי הגומלין בין תחומים אלה.

·       לשמש כמרכז משאבים לקהילה העוסקת בזכויות אדם בישראל, המאפשר לפועלים בתחום למצוא שותפות אקדמית שתאפשר לבחון באופן ביקורתי את תהליך קידום הזכויות בישראל.

·       להבטיח כי נושא ההגנה ומימוש זכויות האדם יישאר במוקד העניין הציבורי והאקדמי.

 

על מנת לקדם מטרות אלה, מרכז מינרבה עוסק במגוון פעילויות רחב – הצעת מענקי מחקר ומלגות לחוקרים וסטודנטים החוקרים בנושאים של זכויות האדם, ייזום סמינרים, כנסים וימי עיון בינתחומיים לענפים השונים של זכויות האדם.

כמו כן, יצר המרכז קשרים קרובים עם ארגונים לא ממשלתיים (NGOs), פקידי ממשל ואקדמיה בישראל תוך הדגשת החשיבות של יחסי הגומלין בין חשיבה אקדמית ובין חשיבה המתפתחת בשדה העשייה עצמו.

המרכז מהווה חלק מהמערך הכללי של מכוני המחקר בפקולטה למשפטים, כמו גם חלק מתפישת הפקולטה את הקשר שלה עם הקהילה – באקדמיה ומחוצה לה.

 

הוועדה האקדמית:

פרופ' איל בנבנישתי, ד"ר דפנה הקר, פרופ' נטע זיו, פרופ' שי לביא, פרופ' גיא מונדלק, פרופ' ישי בלנק.

 

דואר אלקטרוני:  minerva@post.tau.ac.il

 

 

 

 

 

מרכז יששכר ובתיה פישר לממשל תאגידי ורגולציה של שוק ההון
מרכז יששכר ובתיה פישר לממשל תאגידי ורגולציה של שוק ההון

מנהלים: פרופ' רון חריס, פרופ' אהוד קמר

יועץ אקדמי: פרופ' עמרי ידלין

מזכירת המרכז: גב' ספי ויינטראוב

 

ההתמוטטות של חברת אנרון בסוף שנת 2001 הוכיחה לשוקי העולם את חשיבותו של הממשל התאגידי. ממשל תאגידי מוגדר כמיגוון מנגנוני הפיקוח והאמצעים הדרושים על מנת לשמר את האתיקה של הארגון העסקי. התעוררות הציבור לאחר המשבר באנרון דחפה את ממשלת ארה"ב להעביר את חוק סרביינס-אוקסלי כדי להחזיר את אמון המשקיעים. השינויים שחוק זה חולל בדיני ניירות הערך ובנורמות הקיימות בתחום הממשל תאגידי השפיעו גם על מדינות אחרות ובכללם ישראל. המחוקק הישראלי, הרשות לניירות ערך, בנקאי השקעות וכוחות שוק ורגולציה מתדיינים עד היום לגבי דרך הפעולה הנדרשת. המשבר הכלכלי העולמי שהחל בשנת 2008 עם קריסת שוק האשראי בארצות הברית ובאירופה הוביל לרגולציה נוספת בתחום הממשל התאגידי ושוק ההון, ועוד היד נטויה.

 

בנוסף לזאת ולעוד עניינים הדורשים התייחסות בכל משק מפותח, לישראל ישנם לא מעט אתגרים אחרים; הסקטור הפיננסי בארץ, בו משתתפים מעט שחקנים, נמצא בעיצומה של רפורמה חוקתית משמעותית. שוקי ההון פעילים אך מבנה השליטה בחברות הוא בדרך כלל ריכוזי, מה שיוצר ניגודי עניינים בין בעלי המניות בחברה ופוגע בנזילות. בעלות צולבת של חלקים גדולים בכלכלה יוצרים מיגוון של בעיות נוספות. לאור זאת, לקהילה המשפטית והאקדמית תפקיד מכריע בניסיון להציע פתרונות. מחקר רציני ושיח אקדמי יועילו למבצעי הרפורמה במשק וגם למשק כולו.

 

בהקשר הזה, החליטה אוניברסיטת תל-אביב והפקולטה למשפטים להקים את מרכז בתיה ויששכר פישר לממשל תאגידי ורגולציה של שוק ההון, הראשון מסוגו בישראל. המרכז יעסוק, בין השאר, בתחומים הבאים:

מרכז פישר יציע שינויים במבנה וניהול חברות על ידי חינוך וקשר בין הקהילה העסקית והמשפטית. אימוץ נורמות מודרניות של ממשל תאגידי יוביל ליצירת סביבה פתוחה ושקופה, המעודדת השקעות פנימיות וזרות. כדי לקדם מטרות אלו, המרכז יבצע, בין השאר, את הפעילויות הבאות:

הצוות של מרכז פישר יעמיק ויחקור חמישה תחומים עיקריים: ממשל תאגידי, רגולציה של שוק ההון, מיזוגים ורכישות, תגמול מנהלים, ותפקידו של היועץ המשפטי בארגון.

 

אוניברסיטת ת"א צופה שמספר שיפורים מהותיים יתקיימו כתוצאה מהקמת מרכז פישר:

מנהלי המרכז: פרופ' רון חריס (טלפון: 03-6408652) ופרופ' אהוד קמר (טלפון: 03-6407301)

מזכירת המרכז: גב' דנה מגן (טלפון: 03-6408018, fischer07@post.tau.ac.il)

 

 

המכון למשפט והיסטוריה ע"ש קרן דיוויד ברג

מנהל המכון : פרופ' אסף לחובסקי

מזכירת המכון: גב' ספי ויינטראוב

מכון דיויד ברג למשפט והיסטוריה הוקם בשנת 2009 בזכות תרומה נדיבה של קרן דיויד ברג מניו יורק. מטרתו לקדם את המחקר בתחום על ידי פיתוח תשתיות למחקר היסטורי משפטי, עידוד ההוראה של קורסים בתחום, מתן התמיכה לתלמידי מחקר, העמדת תקציבי מחקר לרשות חוקרים וקיום כנסים ופעילות אקדמית אחרת.

בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב,  מוסד מוביל בארץ ובעולם בתחום  משפט והיסטוריה, התרכזה קבוצה גדולה במיוחד של חוקרים שעיקר עיסוקם המחקרי או חלקו הוא בתחום. הפקולטה היא ביתה של הסדנה הראשונה והוותיקה בישראל  בתחום, סדנת יגאל ארנון ושות' למשפט והיסטוריה. במהלך השנים התקיימו בפקולטה שורה של כנסים ואירועים מקומיים ובינלאומיים התפרסמו ספרים וחוברות נושאיות במגוון נושאים בחזית המחקר בתחום.  הקמת המכון היא נדבך נוסף בפיתוח התחום בפקולטה למשפטים.

הפקולטה למשפטים מציעה מגוון קורסים לתלמידים המתעניינים בשילוב בין משפט להיסטוריה: קורסים מטה משפטיים, המהווים מבוא להיסטוריה המשפטית הישראלית ולהיסטוריה של שיטות המשפט המערביות העיקריות; קורסי בחירה המתמקדים בהיבטים מצומצמים יותר של ההיסטוריה המשפטית ומאפשרים העמקה בנושא, כולל קורסים של מרכז צבי מיתר ללימודי משפט מתקדמים וקורסים מרוכזים של מרצים אורחים מחו"ל; סדנת יגאל ארנון למשפט והיסטוריה, בה מציגים מורים והיסטוריונים מובילים של המשפט מהארץ ומחו"ל מאמרים העוסקים בהיסטוריה של המשפט וגישות שהן בחזית העכשווית של התחום, וסמינרים מחקריים אותם מלמדים מורי הפקולטה והם מאפשרים להתנסות במחקר היסטורי.  כמו כן מוצעים לעיתים קורסים רלבנטיים מפקולטות אחרות ובמיוחד מהפקולטה למדעי הרוח בתחומים כמו  היסטוריה של עם ישראל, לימודי התרבות העברית והיסטוריה של המזה"ת ואפריקה.

http://www.law.tau.ac.il/Heb/?CategoryID=734

 

מרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה

ראש המרכז: פרופ' שי לביא

מנהל התכנית האקדמית: ד"ר חגי בעז

מזכירת המרכז: יפורסם

מרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה באוניברסיטת תל אביב, מוקדש לקידום המחקר הבינתחומי בתחום האתיקה. המרכז החדש שיחל את פעילותו בשנת הלימודים תשע"ג יתמקד באתיקה בהקשריה החברתיים, התרבותיים ומוסדיה הרחבים. המרכז ישלב תובנות מתחומי המשפט והפילוסופיה, אשר באופן מסורתי התמקדו באתיקה, עם תובנות מתחומים כמו: רפואה, מדעי החיים, מדעי החברה ומדעי הרוח.

ליבת העשייה של המרכז תהיה תכנית עמיתי מחקר המורכבת מדוקטורנטים ופוסט דוקטורנטים בשילוב מרצים בכירים ואורחים בינלאומיים. פרויקט המחקר המרכזי של המרכז לשנים 2015-2012 הוא "מדע, אתיקה ודמוקרטיה".

 


מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום

 

מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום הוא יחידה אוניברסיטאית רב-דיסציפלינרית לעידוד המחקר, ההוראה והחשיבה בנושאים הקשורים לשלום. המרכז פועל כגוף המשותף לפקולטות למדעי הרוח, מדעי החברה ומשפטים.

מטרות המרכז

ייזום, עידוד ופרסום של מחקרים הנוגעים לתהליכי פתרון סכסוכים ועשיית שלום; כינוס ועידות, ימי-עיון, סמינרים, הרצאות ופעילויות אקדמיות אחרות בתחומי עיסוקו של המרכז; הפצת ידע מוסמך בציבור הרחב ועידוד דיון ציבורי בסוגיות הנוגעות לתהליכי שלום; מתן מענקי מחקר לחוקרים בכירים; הענקת מלגות לסטודנטים לעידוד כתיבת עבודות לתואר השני והשלישי בנושאים רלוונטיים לתהליכי שלום, ועידוד ההוראה של נושאים אלו; ריכוז ספרות ותיעוד בשטח זה; פיתוח קשרים ודו-שיח עם מוסדות אקדמיים, מדעיים, ציבוריים, ממשלתיים ואחרים, בארץ ובחו"ל, לשם קידום המטרות האמורות לעיל, תוך טיפוח קשרים עם חוקרים ומוסדות בחברות הערביות.

מחקר

המרכז מעודד מחקרים בנושאים מגוונים הקשורים בשלום להיבטיו השונים. הצעות מחקר המוגשות למרכז לצורך מימון נבחנות ונבחרות על-ידי הוועדה המדעית, שבה חברים נציגי מכונים ופקולטות מכל חלקי הקמפוס ומאוניברסיטאות אחרות. בין המחקרים שנערכו במסגרת המרכז בשנים האחרונות והנערכים במסגרתו כיום: שיח השלום בחברה הישראלית; המימד הכלכלי של הסכמי השלום; זהויות ותפיסות שלום בקרב ערבים ויהודים בישראל; מחקר השוואתי של דרכים לפתרון קונפליקטים בתרבויות שונות; תהליכי התאמה ולמידה במסגרת הקונפליקט הישראלי-ערבי; תפקיד התקשורת במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים; מעמד ירושלים בהסכמי שלום עתידיים;  אינטלקטואלים ותהליך השלום; תנועות שלום דתיות; הבניית קו התפר; התרבות הישראלית בעיניים ערביות; השיח הלאומי והמוסרי בציונות החילונית והדתית בשאלה הערבית.

 

מלגות

המרכז מעניק מלגות שנתיות לסטודנטים לתואר שני ושלישי המבקשים לבצע מחקר בתחומי פעולתו.

 

סגל המרכז

פרופ' מרדכי תמרקין - ראש המרכז

ד"ר אפרים לביא - מנהל המרכז

מזכירות המרכז: בניין נפתלי, קומה 7, טל' 6406762, פקס: 6407489

קבלת קהל: ימים א' - ה', שעות 09:00 - 13:00