רשימת הפלנטות

הטבעות והירחים של נפטון


ירחיו של נפטון (לא לפי סדר הופעתם האמיתי)


ירחים - מידע כללי:

עד כה ידועים 8 ירחים של נפטון. ששת הירחים הפנימיים של נפטון מקיפים את הפלנטה כמו שראוי, במישור קו המשווה שלה. כולם די קטנים ( קוטרם מ- 60 ק"מ ועד 415 ק"מ ), כהים, מנוקדים במכתשים, בקיצור - יותר דומים לאסטרוידים וכנראה שאין צורך לבקרבכל אחד מהם. הירח הכי בולט, גם לפי המסה (טבלה) וגם לפי המאפיינים שלו, הוא הירח טריטון!

אזהרה:

אם, חס וחלילה, לא התאמנתם בירח של כדור הארץ לפני הטיסה הזאת - שננו לפחות את "כללי ההתנהגות והאזהרות בגרם שמים זר" כדי שלא יהיו לכם הפתעות לא נעימות על פני הירחים.

טריטון - Triton
הירח הגדול ביותר מכל ירחיו של נפטון ( קוטרו 2,272 ק"מ, מרחקו מנפטון 354,000 ק"מ)

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
פני השטח של טריטון. תמונה צולמה על ידי וויאג'ר 2.
בתמונה רואים את הצד, הפונה לנפטון. למטה אזור הקוטב הדרומי של טריטון. צבעים אמיתיים.
Picture credit: NASA/Photogallery

טריטון הינו היחיד מכל הירחים הגדולים יחסית במערכת השמש, שחג מסביב לפלנטה שלובכיוון הפוך לסיבובו של כוכב הלכת. ציר הסיבוב של טריטון נוטה בזווית כ- 160 מעלות ממישור קו המשווה של נפטון, וכתוצאה מכך אחד מהקטבים שלו פונה אל השמש במשך מחצית השנה של נפטון, כלומר 82.4 שנות ארץ. ( דבר דומה קורה לירחים של אורנוס!) תנועתו של טריטון היא גם מסונכרנת, כלומר הירח טריטון תמיד מפנה לנפטון את אותו הצד.

מזג האוויר על טריטון:

פני הקרקע של טריטון קרים ביותר מפני הקרקע של הירחים האחרים של נפטון - 236 מעלות צלסיוס מתחת לאפס, בגלל תכונות שטח הפנים (Albedo), שמחזיר 90%-70% מאור השמש. טריטון הוא הירח השני במערכת השמש, שיש בו אטמוספירה (הראשון - הירח של אורנוס, טיטן). (הלחץ הברומטרי הוא פי 70,000 פחות מזה שבכדור הארץ, ההרכב - בעיקר חנקן בתוספת מתן). בטמפרטורות כל כך נמוכות קופאים לא רק המים, אלא אפילו הגז חנקן. בדומה לכיפות קרח המים בקטבים של כדור הארץ, ולכיפות קרח הפחמן הדו-חמצני במאדים, לנפטון יש כיפות קרח העשויות מחנקן קפוא.

אתרים מומלצים בטריטון:

 • גייזרים פנטסטיים בקטבים של טריטון
  המקום הכי מומלץ לטייל בו בטריטון - הקטבים שלו, שמכוסים בחנקן קפוא עם גון צבע ורוד. בתקופת האביב ובקיץ אפשר ליהנות שם מנוף המזרקות של גז החנקן, שפורצות מתחת לקרח לגובה של כמה קילומטרים, ומתפזרות כערפל, המנצנץ באור כחול ובהיר של חצי הדיסק של נפטון. ( מדוע רק חצי -חישבו!)


  התמונה היפה הזו, לקוחה מאלבום התמונות "עולמות חדשים" של אדם שרף

 • נוף מדהים של נפטון:
  נפטון בשמי טריטון ניראה כדיסק גדול יותר פי 16 מהירח בשמי כדור הארץ. אך, כמובן, עליכם לבחור מקום בצד הפונה לכוכב הלכת! מיקום ה"פנס הכחול" של נפטון בשמי טריטון תלוי גם במקום שבו תתמקמו. אפשר לבחור מקום שבו נפטון יהיה "תלוי" בדיוק מעל ראשכם, ואפשר לצפות בו ממקום שבו הוא נמצא מעל האופק... הבחירה לרשותכם! כל 6 הימים (זמן ההקפה של טריטון סביב נפטון) תראו את נפטון בכל המופעים - מה שעושה הירח שלנו במשך חודש ימים...


  מראה של נפטון מטריטון.
  Artist conception
  Picture credit: Patricia Davis

 


הטבעות של נפטון

כמו לכל כוכבי הלכת הגזיים גם נפטון מוקף בטבעות. שלושת הטבעות הדקות ( עובי עד 50 ק"מ) משתרעות במרחקים של מ- 41,900 ק"מ ועד 62,900 ק"מ מהפלנטה. החומר של הטבעות אינו מפוזר באופן שווה לאורכן אלא, ישנם אזורים שבהם החומר צפוף יותר או צפוף פחות.

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
טבעות של נפטון.
הסבר מפורט על התמונה תקבלו באתר Voyager Science of Neptune
Picture credit: NASA/JPL/Voyager Project

הטבעות עשויות מחלקיקים מאובנים, כאשר לחלק מהם יש קוטר המגיע לקילומטרים אחדים והם נקראים "ירחונים". כמובן שהפגישה איתם אינה רצויה. הזהרו!

    טיסה בטוחה ונעימה

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
"אגמים" בטריטון.
Picture credit: NASA/JPL/Voyager Project

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
פני הירח טריטון.
Artist conception
Picture credit: William K. Hartmann and Ron Miller

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
המבנה המפותל של טבעות של נפטון.
Picture credit: NASA/JPL/Voyager Project