רשימת הפלנטות

מסע של 10 שנים לכל כיוון אינו נראה לכם מוגזם? 10 שנים, כן זהו הזמן הדרוש לטיול לנפטון. כמובן, אם אין לכם במקרה איזה שהוא פטנט לעשות את המסע מהיר יותר! קשה להאמין, אבל גם בטיול הארוך הזה יש יתרונות: במשך 20 שנים אף אחד לא יטריד אתכם… לא מורים, לא הורים, אין משכנתא, מבחנים… אז בואו נצא: ממלכת הקור מחכה.


לעיתים קרובות אומרים שכדור הארץ הוא כוכב הלכת הכחול, זה לא לחלוטין נכון, יש כחולים ממנו! הבט בצילום - למעשה רק לנפטון יש באמת את הזכות להיחשב כפלנטה כחולה. (לאורנוס יש גוון ירוק משהו, לא כחול) נפטון מקבל את הצבע הכחול המרתק הודות לאטמוספירה שלו, שמכילה חוץ ממימן
(84%) והליום (13%), גם גז מתאן ואמוניה. השכבות החיצוניות של גז המתאן הן ש"צובעות" את כוכב הלכת! ( גז המתאן בולע את האור האדום ומפזר את האור הכחול של השמש).

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
טיסה דמיונית מעל האטמוספירה הסוערת של נפטון. ניתן לראות את וואיג'ר, והשמש הרחוקה.
Artist conception
Picture credit: David Seal

השמש נראית מפה כדיסק קטן פי 30 מהדיסק של השמש בשמי כדור הארץ. אם אתם מתכוונים להמשיך להשתמש באנרגיה סולרית, קחו בחשבון, שכדאי לכם להגדיל את שטח הפנים של התאים סולריים פי 900, כדי לקבל את אותה כמות האנרגיה שהייתם מקבלים באזור כדור הארץ (נסו לחשוב מדוע).

אין טעם לחפש במעמקי האטמוספירה יבשות ואוקיינוסים - גם לנפטון, כמו לכל כוכבי הלכת הענקיים אין קרקע מוצקה. (קוטרו של נפטון גדול פי 4 מקוטרו של כדור הארץ)

מזג האוויר באטמוספירה של נפטון סוער למדי:

טמפרטורת השכבות החיצוניות היא 214 מעלות צלסיוס מתחת לאפס ומהירות הרוחות יכולה להגיע עד ל-2000 קמ"ש וזוהי מהירות הרוחות (באטמוספירה) הגבוהה ביותר מבין כל כוכבי הלכת במערכת השמש. אם למרות הכל תחליטו להסתכן ולצלול למעמקי האטמוספירה, היזהרו מההוריקנים העצומים. הסיבה למזג האוויר הסוער כל כך נובעת כנראה מקצב הסיבוב האדיר של הפלנטה סביב צירה (זמן הסיבוב העצמי 16.1 שעות). רמז לגבי המתרחש אפשר לקבל ממבט על אחד ההוריקנים הגדולים ביותר, הנראה לצופה מבחוץ כ"כתם הכהה הגדול". אורכו של הכתם כ- 14,000 ק"מ ורוחבו 6,667 ק"מ והוא מעוטר בקישוט ענני מתאן מתגבש .

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
"הכתם הכהה הגדול", שצולם באוגוסט 1989 על ידי וויאג'ר דרך מסנן כחול-ירוק.
Picture credit: NASA/Photo Gallery

מאד מומלץ לא להקלע לתוך ההוריקן הזה!

אתרים מומלצים בסביבת נפטון:

טריטון - הירח הגדול ביותר מבין שמונה הירחים של נפטון. נקודת תצפית מצויינת: מעל הראש - נפטון, סביבכם - אגמים של חנקן נוזלי, התפרצויות מרקיעות שחקים של גייזרים הנובעים מתחת לפני הקרח הורוד של החנקן הקפוא, ועוד הרבה תופעות מעין אלו מצפות לכם! ( "טבעות וירחים")

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
טיסה מעל טריטון. ברקע, נפטון
Picture credit: http://home.pia.si/adg/Astrogalerija/uros/neptun.htm

תקשורת:

סביר להניח שלא יהיו לכם בעיות בתחום התקשורת, מאחר והשדה המגנטי של נפטון הוא חלש בהרבה מהשדות המגנטיים של שלושת הענקים הגזיים האחרים. רצוי רק לקחת בחשבון, שאת התשובה לשאלה הפשוטה ביותר, כמו "מה עושה הכפתור הזה?" - תקבלו רק לאחר כ- 8 שעות ( 4 שעות הלוך ו- 4 שעות חזור, וגם זה רק במקרה שתיענו מיד!)

אזהרה:

בדומה לענקים הגזיים האחרים, גם נפטון מוקף בטבעות. קוטרם של חלק מחלקיקי הטבעות מגיע לקילומטרים והם נקראים "ירחונים". מאד כדאי להיזהר מפגישה איתם - אזור הטבעות משתרע מ- 41,900 ק"מ עד 62,900 ק"מ ממרכז הפלנטה.

     אז ניפגש לכוס קפה בטריטון!

 

 


גודלו של נפטון בהשוואה לגודלו של כדור הארץ.
Picture credit: Windows to the Universe

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
שיכבת העננים החיצונית - רק אותה ניתן לראות.
המבנה הפנימי - לפי סברות המדענים.
Picture credit: Views of the Solar System

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
עננים בהירים וגבוהים מסוג צירוס (Cirrus), המוכרים גם בכדור הארץ, נמתחים לאורך קו הרוחב של נפטון.
Picture credit: NASA/Photo Gallery

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
טלסקופ האבל "עוקב" אחרי סערה עצומה באטמוספירה של נפטון.
Picture credit: NASA

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
שני צילומים אלה נעשו ביוני 1994, בהבדל זמן של כ-9 שעות, והם מראים את השני צידי הפלנטה בבת אחת.
התברר, שבמהלך כ-5 שנים, שני הכתמים המפורסמים על פני הפלנטה שהתגלו קודם לכן על ידי Voyager 2, נעלמו לגמרי.
הכתמים הבהירים הורודים הם עננים גבוהים, שצפים מעל השיכבה הגזית העשויה מתאן.
Picture credit: Views of the Solar System