הירח של כדור הארץ


שאלה: מה דעתכם, מי חשוב יותר - הירח או השמש?
תשובה: הירח כמובן !
מדוע: כי השמש מאירה ביום, כאשר ממילא יש אור. הירח לעומת זאת מאיר בלילה כשחשוך…"
(Kous'ma Prutkov)

לפני שתצאו לתור אחר הרפתקאות בפלנטות אחרות, כדאי שתנסו את כוחכם בטיול אל הירח. יש לטיול כזה הרבה יתרונות:

  • הירח הוא השכן הקרוב ביותר שלנו, אין צורך לטוס רחוק מדי ולבזבז זמן וכסף.
  • זו הזדמנות לראות במו עינייכם שכדור הארץ הוא באמת כדור ושהוא באמת מסתובב.
  • מהירח אפשר לראות עד כמה הבית הקוסמי שלנו הוא מדהים.
  • זו הזדמנות טובה לבחון כמה מודלים חדישים ונוחים של חליפות חלל ולבחור את המודל המתאים לכם ביותר

הירח שונה למדי מכדור הארץ: קוטרו של הירח קטן פי 4 מקוטרו של כדה"א, כוח הכבידה קטן פי 6 ואין לו אטמוספירה.
בעלי הגאווה הלאומית (האוניברסלית) ישמחו לגלות שהירח שלנו הינו הגדול ביותר במערכת השמש יחסית לכוכב הלכת אותו הוא מקיף והוא גם הכי קרוב לפלנטה שלו. במובן הזה הוא המיוחד ביותר בין כל הירחים של כוכבי הלכת במערכת השמש.

מראהו של כדור הארץ בשמי הירח

מה שיפתיע אתכם כאשר תרדו מהמעבורת לאדמת הירח הוא כדור הארץ העצום התלוי בשמים שחורים זרועי כוכבים. זאת בתנאי שהמעבורת תנחת בצידו של הירח הפונה לכדוה"א (הירח תמיד מפנה את אותו הצד אל כדה"א)


כך ראו האסטרונאוטים ב- Apollo 11 את כדור הארץ
בהתקרבם אל פני הירח.
Picture credit: The Apollo Program

במלואו, כדוה"א (בשמי הירח) נראה בערך פי 14 גדול יותר מאשר הירח בשמי כדוה"א והוא נראה כך כמובן בלילה, כאשר השמש זורחת על צידו השני של הירח.
אם מביאים בחשבון שיכולת החזרת האור של כדור הארץ (בשפה מדעית- Albedo) גדולה פי 6 יותר מזו של הירח - אז נראה כאילו 90 ירחים מלאים שופכים אור מכדור-הארץ שבשמים, עם כמות אור כזו אפשר לקרוא בקלות ספר בעל אותיות קטנות באמצע הלילה ואין צורך בתאורה מלאכותית.
מאחר והירח מפנה תמיד את צידו האחד אל כדור הארץ, אזי כדור הארץ נראה כנעוץ על מקומו בשמים, כמו פנס רחוב ומיקומו תלוי במיקומכם על פני הירח.
אם תעמדו על הקו הדמיוני המחבר בין מרכז כדור הארץ לבין מרכז הירח (זכור: מיקומו קבוע), תראו את כדור הארץ כמעט בזניט (מעל ראשכם). לעומת זאת, בעמדכם קרוב לקטביו של הירח, תראו את כדור הארץ באופק (מדוע?).

עבור אלה המעוניינם להנות מנוף כדור הארץ, פרק הזמן המומלץ ביותר לביקור על הירח הוא בערך שבוע לפני סוף החודש העברי ועד שבוע לאחר תחילת החודש העברי הבא. בתקופה זו שורר לילה על פני הירח וכדור הארץ נראה כמעט מלא. היממה בירח נמשכת 29.53 ימים - בדיוק כאורכו של חודש עברי - זהו פרק הזמן שדרוש למופע מסוים לחזור על עצמו.

אמצע היום הירחי, כאשר הירח נכנס לצילו של כדור הארץ, גם הוא זמן מומלץ לביקור. בתנאים האלה כדור הארץ מסתיר את השמש וניתן לראות ליקוי חמה בשמי הירח!

ליקוי חמה על פני הירח

זהו ליקוי חמה אשר אינו דומה כלל למה שאנו מכירים משמי כדוה"א (ראו ליקוי חמה בכדור הארץ). דמיינו לכם את הדיסק השחור של כדור הארץ כאשר סביבו מעטפת בצבע אדמדם ואת שטחו של הירח מסביב לכם מקבל גוון דומה. הכל נראה מוזר אבל יפה להפליא.
באותה העת מכדור הארץ אפשר לצפות בתופעה הנקראת ליקוי לבנה.

למעוניינם לבקר בירח בעת ליקוי חמה מומלץ להכנס לאתר Eclipse לקבלת מידע על זמני התרחשות הליקוי.

טיולים על פני הירח

תבנית הקרקע של הירח היא מאוד מגוונת. אם אתם חובבי טיפוס הרים, תוכלו למצוא כאן רכסים גבוהים (עד 7 קילומטרים!) ונקיקים המגיעים עד לעומק של 300 מטרים, אך אם אינכם מעוניינם להסתכן בהרפתקאות הרריות תמצאו כאן גם מישורים שטוחים בשפע המכוסים לבה (מכדור הארץ רואים אותם ככתמים כהים על פני הירח, שמסומנים במפת הירח כאוקיינוסים וימים.
הירח מכוסה גם במכתשים בגדלים שונים אשר עשויים להוות אתרי טיול מצוינים.

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
פני הירח
הקישו על התמונה להגדלה
Picture credit: The Apollo Program

אל תחפשו בירח אוקיינוסים וימים מלאי מים כמו על פני כדור הארץ כפי שמבטיחה מפת הירח. אין כאן מים באופן חופשי (אם נגמרה לכם אספקת המים, יש הזדמנות, אבל לא כל כך מובטחת למצוא מים קפואים בתחתית המכתשים שבקוטב הדרומי של הירח).


אם בחרתם בירח כי זהו טיולכם הראשון בחלל, כדאי לכם לקרוא בעיון את כללי ההתנהגות ואזהרות לתייר בגרם השמים הזר .
למרות שזוהי רק "קפיצה" מכדור הארץ, בכל זאת הירח שלנו מזמן חוויות מסעירות אשר עלולות להיות גם מסוכנות.