Back to ENGLISH Site תל בית ירח


חפירות 2009

בקיץ הקרוב תתקיים עונת חפירות נוספת בתל, בין התאריכים 28 ביוני ל-13 באוגוסט 2009. החפירה תשמש חפירה לימודית של תלמידי החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב, וישתתפו בה גם סטודנטים ומתנדבים מהארץ ומחו"ל (לפרטי הרשמה למתנדבים, ראה באתר באנגלית).

בעונה זו נמשיך בחקירת המבנה המונומנטאלי ('בניין המעגלים') והרחובות המרוצפים שסביבו, ונתמקד בחפירת בתי המגורים הסמוכים לו (מתקופת הברונזה הקדומה 3, 2700 לפנה"ס לערך). כמו-כן נחזור לחפור בשטח הארמון המבוצר מן התקופה האומאיית ונערוך מספר בדיקות במבנה ובשטח שמצפון לו.


תל בית ירח – העיר הראשונה של עמק הירדן

תל בית ירח ב-Google-Earth

תל בית ירח - מראה כללי
   בתל בית ירח, במוצא נהר הירדן מים כנרת, התקיימה עיר מבוצרת גדולה מתקופת הברונזה הקדומה (גודל נוכחי 250 דונם, גודל מקורי כ-300 דונם). החוקר האמריקאי וו' פ' אולברייט כינה תל זה "אולי האתר המרשים ביותר מתקופת הברונזה בא"י כולה", ואכן, אתר זה נושב לכל אורך תקופת הברונזה הקדומה (3500–2300 לפסה"נ) ומציג בפנינו רצף שאין כדוגמתו של מעבר מחיי כפר לחיי עיר בכנען הקדומה. העיר נבנתה על חצי-אי (נהר הירדן עבר אז ממערב לתל), קרוב לצומת דרכים חשוב ולבקעת כנרות הפוריה, והפכה למרכז אזורי בולט. ביצוריה, שערה, רחובותיה ובתיה מעידים על תכנון עירוני מתקדם. בית המעגלים המונומנטלי – המזוהה כאסם של בית ירח – הוא מבנה יחיד במינו בעולם הקדום. כלי בית ירח – כלי חרס דו-גוניים מרהיבים בעיצובם – זוהו
לראשונה באתר זה ונושאים את שמו.

לאחר נטישת העיר הקדומה, נושבו מחדש חלקים
מיקום תל בית ירח
שונים של האתר בתקופות הברונזה התיכונה (סביב 1800 לפסה"נ), ומן התקופה הפרסית ועד התקופה המוסלמית הקדומה (מ-500 לפסה"נ ועד סביב 800 לסה"נ).

אף שאין לדעת את שמה הקדום של העיר, עשוי השם "בית ירח", המופיע בתלמוד, לשמר מסורת קדומה הקושרת את העיר לאל הירח. בתקופה ההלניסטית נקראה העיר "פילוטריה", ובתקופה מאוחרת יותר נקשר השם "צנברי" (בערבית א-צינאברה) לאתר. בדורות
האחרונים נודע התל בכינוי הערבי "כרך" (מצודה) – כינוי הנזכר תכופות בכתבי המתיישבים בני העליות הראשונות, והוא שם נרדף בספרות העברית החדשה למקום של יופי מפעים.


תולדות המחקר

המחקר הארכיאולוגי המודרני בתל בית ירח התחיל בראשית שנות ה-20, כאשר א' ל' סוקניק הוזמן על ידי חברי גדוד העבודה לבחון שרידים ארכיאולוגיים שנחשפו בחתך כביש טבריה-צמח. בערך באותו זמן ביקר באתר וו' פ' אולברייט, וגילה לראשונה את שברי הקראמיקה המכונים כיום "כלי בית ירח" (Khirbet Kerak Ware). החפירה הראשונה נערכה באתר בעת סלילת כביש טבריה-צמח החדש בשנת 1933, ובמשך שבעים השנים הבאות נערכו כעשרים עונות חפירה אשר חשפו שטח כולל של כ-15,000 מ"ר, רובו בשכבות מתקופת הברונזה הקדומה. בקיץ 2003 חודשו החפירות באסם שבחלקו הצפוני של האתר על ידי משלחת המחקר והחפירות של בית ירח (TBYREP).

Palestine Post, 1945
Palestine Post, 1945


כלי בית ירח
כלי בית ירח כלי בית ירח (Khirbet Kerak Ware) זוהו לראשונה בשנות העשרים של המאה הקודמת. הם כוללים מגוון של קערות, קדרות וכנים הממורקים מירוק בוהק בצבעי אדום ושחור, וכן כלי בישול ואחים ניידים ללא מירוק – כולם בסגנון ובטכניקה הזרים לחלוטין למסורת המקומית.

כלים אלה מיוחסים לקבוצות של מהגרים מאזור עבר-הקווקז אשר היגרו לדרום-מזרח אנטוליה ומשם לסוריה ולארץ ישראל במהלך האלף השלישי לפסה"נ. הם יצרו כלי חרס יחודיים הידועים בטורקיה ובסוריה
כ-"Karaz Ware" או "Red-Black Burnished Ware".

בתל בית ירח יוצרו הכלים החל מראשית תקופת הב"ק 3, סביב 2750 לפסה"נ, בכמויות גדולות, לצד התעשיות המקומיות. ייצור הכלים נמשך לכל אורך הב"ק 3, בכמויות הולכות ומתמעטות, והסתיים עם התפוררותה של העיר בשלהי תקופת הברונזה הקדומה.


האסם (בנין המעגלים)

בית האסמים של בית ירח הוא אחד המבנים הגדולים (1,200 מ"ר) והמסתוריים של האלף השלישי לפסה"נ. הוא ממוקם ליד פסגת האתר, במקום ששימש אולי כקריית שלטון. המבנה נחפר באופן חפוז למדי בין השנים 1945 ל-1946, וזוהה על ידי מרבית החוקרים כאסם מרכזי. מוסד האסם היה עמוד השדרה של הכלכלה הקדומה, בשמשו מעין בנק או חברת אשראי למוצרי יסוד (גרעיני דגן). מכאן חשיבות המבנה להבנת התפתחות הערים הראשונות בא"י כמרכזים של עוצמה כלכלית.

האסם (בנין המעגלים) האסם (בנין המעגלים)

המבנה כלל יסודות אבן מאסיביים אשר לתוכם שוקעו לפחות שבעה מעגלים מדופני-אבן, שקוטרם 8–9 מ'. מעגלים אלה שימשו כנראה כבורות איסום בעלי נפח כולל של כ-500 מ"ק. הבמות שבהן שוקעו המעגלים הקיפו חצר פנימית ואולם מקורה – אולי מקדש. לאחר ששימש בתפקידו המקורי במשך זמן מוגבל, עבר המבנה מספר שיפוצים והוסב לשימושם של בעלי מלאכה זעירים. הוא ננטש לפני סוף תקופת הב"ק 3.

שחזורים רבים הוצעו למבנה, רובם על סמך הפרסומים הראשוניים אשר קדמו לפרסום הדו"ח המלא על החפירות בשנת 2006. המחקר המעודכן ביותר, שנעשה על ידי משלחת המחקר הנוכחית, מורה כי יש עוד הרבה מה ללמוד על המבנה ועל תפקידו בהתפתחות העיר של תקופת הב"ק 3 בתל בית ירח.


הקצר האומיי

בשנים 1945–1946 נחשפו מעל בנין המעגלים שרידי בית מרחץ הצמוד למתחם מבוצר רחב-ידיים. המשך המכלול המבוצר נחפר על ידי גיא ובר-אדון בין השנים 1950 ל-1953, והוא כונה "בית הכנסת"
פסיפס מהקצר האומיי בעקבות גילויו של בסיס עמוד הנושא עיטור בצורת מנורה.

לאחרונה, חקר פרופ' דונלד וויטקומב מאוניברסיטת שיקגו את מכלול המבנים והגיע למסקנה שמדובר במבנה המזכיר את מבצרי המדבר של ראשית התקופה המוסלמית.

תל בית ירח ממוקם כ-6 ק"מ מדרום לבירה האומיית של מחוז אורדון בטבריה, ובמרחק קצר מהדרך הראשית שהובילה מרמלה, דרך בית שאן, לדמשק. את בית ירח אפשר לזהות כאל-צינאברה (או סין אל-נברה), הנזכר בכתבי היסטוריונים
ערביים של ימי הביניים, כמקום שבו היה ארמון חורף של שליטי בית אומייה. על פי וויטקומב, המכלול שחשף בר-אדון עשוי להיות הקדום מבין הקוצור ("ארמונות המדבר") האומיים.


שיתוף פעולה קהילתי

מפעל המחקר והחפירות מטפח קשר הדוק עם קהילות בקעת כנרות. תוכנית חינוכית הכוללת חפירות ושימור עתיקות מתקיימת בבית הספר התיכון "בית ירח", השוכן על התל. אנו מתכננים שיתוף פעולה רב-תחומי עם מכללת כנרת בעמק הירדן, והמועצה האזורית עמק הירדן שותפה בתוכנית לפיתוח האתר כנכס תרבותי ותיירותי בר-קיימא. על פי התכנון, התל ישולב בציר תיירותי אשר יכלול אתרי עניין והיסטוריה מתקופות עתיקות ומתקופת ראשית היישוב הציוני.

חופרים בבית ירח

עונת החפירות 2007

רפי גרינברג


כל ארכיאולוג מסתכן בכך שתגלית חדשה תהפוך את פרסומיו הקודמים למיושנים בטרם עת. מציאות זו קיבלה ביטוי חריף בעונת החפירות של 2007 בבית ירח כאשר, רק מספר חודשים לאחר פרסום תוצאות חפירות העבר בבנין המעגלים (הממגורה), התחוור לנו שאת כל השחזורים שהוצעו למבנה—כולל אלה שהצענו אנו—אפשר להשליך לפח. אך זה היה רק הקינוח של עונה אינטנסיבית ופורה, כפי שמדווח להלן.

צוות ומתנדבים
עונת 2007 כללה צוות קבוע של שישה ארכיאולוגים, שני חברי צוות נלווים, שמונה תלמידי חפירה לימודית, שישה-עשר מתנדבים מארה"ב, קנדה, שבדיה וישראל ועובדים בשכר מכפר מצר. הגיאומורפולוג אורן אקרמן ממכללת כנרת בעמק הירדן וחוקרת הפיטוליתים דיאנה ביטי מ-UCL (לונדון) הצטרפו אלינו למספר ימים. בסיס המשלחת היה באחוזת אהלו, שמטבחה הוא בוודאי אחד הטובים בחפירה כלשהי בישראל, ואשר צוותה טיפל בנו במסירות (ובמיוחד יחי, סרז' וחאלד).
      במסגרת שיתוף הציבור בעבודתנו הצטרפו אלינו שתי קבוצות מתנדבים: בי"ס א"ד גורדון מתל אביב שלח אלינו קבוצה של 120 תלמידים, מורים ומדריכים אשר תרמו חצי-יום עבודה לטובת ניקוי הארמון האומיי שמצפון לבנין המעגלים. קבוצה זו גוייסה על ידי איש החברה להגנת הטבע נסים אסבן, במסגרת הפעילות לניקוי חופי הכינרת ופתיחתם לציבור. בהמשך, קבוצה של 20 ילדים ומדריכים מדגניה ב' הצטרפה אלינו למשך כמה שעות. הקבוצה הגיעה באופניים מדגניה בשעה 5:00 בבוקר (!), ולאחר העבודה זכו לסיור באתר ולפיקניק על מדשאות אהלו. [לתמונות של הצוות והמתנדבים, ראו גלריית תמונות 2007]

מבצע ניקיון
עד כמה שהעניין נשמע פשוט, ניקוי מבנה הממגורה בן אלף המ"ר ומניעת כיסויו

מבנה הממגורה ובית המרחץ מהתקופה האיסלאמית מעליו, מבט לכיוון מזרח
מבנה הממגורה ובית המרחץ מהתקופה האיסלאמית מעליו, מבט לכיוון מזרח
בצמחייה הם המפתח לשימורו בטווח הארוך. לאחר שהשקענו ימי עבודה רבים הבניין נקי היום כפי שלא היה זה שלושים שנה, וקיים סיכום עם אחראי הנוי של אהלו לשמור על נקיונו גם בין עונות החפירה.

חלקו הדרומי של מבנה הממגורה: הפלטפורמה הדרומית עם מעגלים ורחוב מערבי
חלקו הדרומי של מבנה הממגורה: הפלטפורמה הדרומית עם מעגלים ורחוב מערבי
המראה המרהיב של הבניין, כפי שנצפה מקטפת התמרים של קבוצת כינרת, הווה תמורה מיידית על השקעתנו!
      השתתפות כמאתיים אנשים, בצורה זו או אחרת, בחפירות וביקורים של עשרות נוספים במהלך העונה מהווים צעד ראשון לקראת שיקום מעמדו של תל בית ירח כ"אתר החשוב ביותר של תקופת הברונזה בארץ ישראל", כדברי החוקר הדגול ו"פ אולברייט.

חפירת ההצלה
תל בית ירח מציב אתגרים קשים בפני חוקר ההתרבדות הארכיאולוגית (סטרטיגרפיה). חפירת ההצלה הסמוכה לבית הקברות של כנרת חשפה רצף דחוס מאוד שהכיל, מלמעלה למטה, רובד של סחף שנשא שברי כלי חרס מן התקופה האיסלאמית הקדומה, בור אשפה מן התקופה ההלניסטית (מאות 3-2 לפסה"נ), רחוב מרוצף מתקופת הברונזה הקדומה 3 ו-2 (בערך 2900-2700 לפסה"נ) שנתחם בקיר אבן ארוך, סדרה ממושכת של רצפות ומילויים, שראשיתה בתחילת תקופת הברונזה הקדומה (סביב 3400 לפסה"נ), ושני בורות, האחד מעל השני, אשר מולאו באשפה עוד בתקופת היישוב הקדומה ביותר באתר, סביב 3500 שנים לפני ספירת הנוצרים.

חרסים מעוטרים מתקופת הברונזה הקדומה 1א'
חרסים מעוטרים מתקופת הברונזה הקדומה 1א'

      הרחוב המרוצף—שכיוונו צפון-דרום ואשר המשכו היה במורד המדרון, בחלק של התל שנשטף זה מכבר לים—הוא הקטע העשירי מסוגו שנחשף עד כה בתל. קיומם של רחובות אלה—על בנייתם המתוכננת וכיווניהם הקבועים—מעיד על רמה די גבוהה של תיכנון ופיקוח עירוני בבית ירח, בשחר החיים האורבניים.
      הבורות העמוקים שנחצבו לתוך החוואר סיפקו אוסף עשיר מאוד של כלי חרס, כולל קבוצה של כלי חרס מעוטרים בדגם שטרם הכרנו. אנו מצפים שלאחר שתושלם הרפאות, נראה כמה כלים שלמים מטיפוס זה. זו תהיה תרומה ייחודית נוספת של תל בית ירח לתולדות הייצור הקיראמי בעמק הירדן.
שטח SA (שרית): סמטת אלינה
בשטח החפירה העיקרי פתחנו אזור חפירה חדש לחלוטין ממערב לממגורה, מעברו השני של הרחוב המרוצף. ציפינו לחשוף את רצף שכבות הברונזה הקדומה מראשו, ובמיוחד קיווינו לקבל מושג על קורות המבנים הסמוכים לממגורה בזמן בנייתה וראשית שימושה.
      היות שהבילוי האהוב על ארכיאולוגים הוא מיון האשפה של אחרים, היתה זו המשימה המשמחת של אלינה לחפור ברחוב שתחם מצפון את המבנים שנחשפו בעונה זו. כפי שקיווינו, היא הצליחה לזהות שלושה או ארבעה שלבים בריצוף הרחוב, כאשר כל שלב מייצג כבישה מחודשת של הרחוב לאחר התעבות שכבת הפסולת שהושלכה אליו מן הבתים הסמוכים. סמטת אלינה הניבה מאסף עשיר של חומרים מן הטבע עבור חוקרי המעבדה שלנו; במיוחד בלטו הכמויות הניכרות של עצמות בבעלי חיים, הן גדולים, הן קטנים.
      בתוך הבתים פנימה, שרית החלה לחשוף רצף של חדרים וחצרות הנראות כשייכות למבני מגורים. קטע מרצפת מטבח כללה מכתש בזלת נאה וקנקנים מנופצים. ממצאים אלה מבטיחים יבול

מבנים ממערב לממגורה: סמטת אלינה נראית בצד שמאל, מתחת לצינור בית המרחץ המאוחר יותר
מבנים ממערב לממגורה: סמטת אלינה נראית בצד שמאל, מתחת לצינור בית המרחץ המאוחר יותר

עשיר כאשר נמשיך ונרחיב את שטח החפירה באיזור זה.

שטח SA (מרק): המקרה של המעגלים החסרים
עיקר המאמץ בעונה זו הופנה לסדרה של חתכים כירורגיים בתוך הממגורה. באמצעות מספר חתכי
בדיקה במקומות חתומים על ידי בנייה מאוחרת קיווינו לחשוף פרטים על בנייתה ושימושה בלא לפגוע ביציבות ובשלמות המבנה עצמו. נכונו לנו כמה הפתעות.
      הראשונה היתה העדות לתכנון מוקדם ומדוקדק של המבנה: בעת שחפרנו דרך רצפת אחד המעגלים (מעגל VI), גילינו שיסודות קיר המעגל חדרו לעומק של חמישה נדבכי אבן מתחת לרצפה. ואולם, במרכז המעגל היו שרידי מבנה שקדם לו. משמעות הדבר היא שהממגורה למעשה נשתלה בתוך שרידי בתים קודמים. אלה פולסו באופן חלקי בלבד ושימשו בפועל לייצב את היסודות העמוקים של הממגורה, אשר נבנו בתוך תעלות יסוד שנחפרו באופן מתוכנן למשעי.

היסודות של מעגל VI, עם קיר קדום יותר מתחת לקנה המידה
היסודות של מעגל VI, עם קיר קדום יותר מתחת לקנה המידה

      ההפתעה השנייה באה בעת החפירה מתחת לרצפת בית המרחץ המאוחר המכסה חלק מן הממגורה: בעוד אנו מחפשים את שרידי המעגל שאמור היה להיות בפינה הצפונית-מזרחית של הבניין, על פי כל השיחזורים שפורסמו בעבר, מצאנו תחת זאת קיר-חזית חיצוני של המבנה ולפניו איזור פתוח ובו מה שנראה ככבש גישה. במקום תשעה מעגלים, למבנה היו שבעה בלבד; במקום להיות מבנה סגור וטרפזי, המבנה הפך לדמוי-ח והוא נפתח לעבר חצר מרוצפת היורדת בשיפוע כלפי מזרח.
      בחצר עצמה, הצלחנו לחשוף קטעים חדשים של רצפת החלוקים המרשימה. חלקים ברצפה זו תוקנו עוד בימי קדם בעזרת חלוקים קטנים ושברי כלי חרס מטיפוס כלי בית ירח. תיקונים אלה שייכים בבירור לשלב מאוחר של השימוש בבניין (מחקרים קודמים הראו שהשלב המאוחר הזה מאופיין בפעילות של בעלי מלאכה בשטח הממגורה, לאחר שזו הפסיקה לשמש בתפקידה המקורי). על ידי דגימת שלבים עוקבים ברצפה לצורך בדיקות מיקרוסקופיות, אנו מקווים ללמוד עוד על תיפקודו של המבנה בשלביו השונים.
נקיון רצפת החלוקים של חצר הממגורה
נקיון רצפת החלוקים של חצר הממגורה

השרטוט המצורף מראה את תוכניתו החדשה של המבנה, במבט לכיוון דרום. אין אנו יודעים הרבה על המבנים שהיו מצופן וממזרח לממגורה: הם ממתינים לחפירה עתידית! במהלך החודשים הקרובים נלמד את תוצאות החפירה, ואלה ידווחו בבוא העת.
שרטוט חדש של מבנה הממגורה, לאחר חפירות 2007
שרטוט חדש של מבנה הממגורה, לאחר חפירות 2007

Back to English Site
Tel Bet Yerah Research and Excavations Project